Najważniejszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup mopa, jest jego rozmiar. Ma to duży wpływ na to, jaką powierzchnię podłogi będziemy mogli umyć, zanim zajdzie potrzeba wypłukania materiału. Chłonność materiału jest nie mniej istotna, ponieważ niektóre obszary podłóg, będą wymagać więcej pracy włożonej w ich czyszczenie. Znacznie łatwiej będzie tego dokonać, gdy mop wchłonie większe ilości wody ze środkiem czyszczącym. Do najbardziej chłonnych należy mikrofibra i mikrowłókno, ale równie dobre efekty daje poliester i wiskoza. W niektórych mopach stosuje się także tkaninę antystatyczną lub gąbkę. Pojemność wiadra powinna być na tyle duża, aby wody z płynem czyszczącym wystarczyło na umycie wszystkich powierzchni w naszym domu. Drążek teleskopowy to wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam na komfortowe czyszczenie podłóg. Po skończonej pracy wystarczy złożyć mop, dzięki temu nie zajmie zbyt wiele miejsca. Drążek teleskopowy to także niezbędna cecha w przypadku mopowania powierzchni, znajdujących się pod szafkami lub kanapą i łóżkami.
Typ: | Płaski |
---|---|
Wykonanie mopa: | Tkanina antystatyczna |
Poradniki eksperta
Najczęściej zadawane pytania
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mopa?
Jakie są rodzaje mopów?
Mopy występują w dwóch postaciach: płaskiej i obrotowej. Pierwsze z nich lepiej sprawdzą się do dużych powierzchni płaskich. Posiadają materiał, który może być ściągany i wyczyszczony przed kolejnym użyciem. Mop obrotowy natomiast pozwoli nam na dostanie się w każdy róg pokoju lub inne trudno dostępne miejsce. W tym przypadku mają wkłady zamontowane na stałe lub w formie wymiennej.
Jak działa mop obrotowy?
Mop obrotowy składa się z drążka, głowicy i części czyszczącej. Używając tego rodzaju mopa, możemy decydować o kierunku jego pracy, dzięki zastosowaniu obrotowej głowicy zamontowanej na końcu drążka. Pozwala to na wykonanie mniejszej ilości ruchów, niż jak to ma miejsce w przypadku mopów prostych. Mop obrotowy przystosowany jest do płynnego czyszczenia powierzchni w rogach i trudno dostępnych miejscach. Część czyszcząca jest albo przymocowana na stałe i wtedy trzeba ją zdemontować w celu wyprania mopa, albo posiada materiał wymienny, który wystarczy wypiąć. Dużą zaletą jest, że do wyciskania mopa obrotowego nie trzeba używać prawie w ogóle siły.