Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DisplayPort czy HDMI – co wybrać? Które lepsze?

 2023-08-30 

Aktualnie monitor podłączamy do komputera za pośrednictwem jednego z dwóch dostępnych standardów. Może to być złącze HDMI lub DisplayPort. Na jaki rodzaj interfejsu się zdecydować? DisplayPort, czy HDMI? Wyjaśniamy poniżej, charakteryzując te dwa rodzaje złącz.

Co wyróżnia złącze DisplayPort?

Złącze DisplayPort zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2006 roku. To interfejs cyfrowy, którego celem jest umożliwienie połączenia komputera z monitorem i nie tylko. Może być także używany w celu podłączenia kina domowego, projektora, a nawet telewizora. DisplayPort jest zaprojektowany tak, aby uniemożliwiał kopiowanie. Technologia DPCP korzysta z algorytmu AES 128 bit. Oczywiście od 2006 roku minęło sporo czasu, więc i sam interfejs ewoluował. Całkiem niedawno, bo w 2017 roku zaprezentowano DisplayPort 2.0. 


Nowy standard wprowadził większą przepustowość sięgającą aż 40 gigabitów na sekundę. Jednocześnie należy zaznaczyć, że obecnie najpopularniejsze generacje (w tym 1.4 oraz 1.3) interfejsu także cieszą się nienajgorszymi osiągami i dostępna jest kompatybilność z rozdzielczością 8K. Można więc postawić tezę, że wyprzedziły one czasy, w których ten format obrazu staje się coraz popularniejszy.


Złącze DisplayPort zapewnia także możliwość generowania rozdzielczości 4K przy odświeżaniu sięgającym 120 herców. Wyróżniane są trzy rodzaje interfejsu ze względu na wielkość konstrukcji. Pierwszym jest pełnowymiarowy port, który stosowany jest w urządzeniach stacjonarnych. Interfejs mini DisplayPort znaleźć możesz w laptopach, szczególnie tych gamingowych. Z kolei najmniejszy format to micro DisplayPort. Jest wykorzystywany w przypadku smartfonów lub tabletów.

Dobrze znane HDMI – ale czy na pewno…?

Jeśli mamy rozstrzygnąć co jest dla Ciebie lepsze – DisplayPort czy HDMI, musisz dobrze poznać specyfikację każdego z interfejsów. HDMI jest standardem, który został zaprezentowany i rozpowszechniony na przełomie 2002 i 2003 roku. Został zaprojektowany tak, aby umożliwiać przesyłanie nieskompresowanego sygnału audio i wideo. Oznacza to, że zarówno dźwięk, jak i obraz jest przesyłany bez strat jakości. W przypadku przesyłu tego rodzaju przewodem HDMI, zawsze odbywa się to za pośrednictwem czterech linii. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanego DisplayPort, w tym wypadku także mamy do czynienia z trzema rodzajami przewodów:

  • HDMI A – to podstawowy typ złącza, który występuje w przypadku telewizorów, monitorów, kart graficznych oraz projektorów multimedialnych,
  • Mini HDMI – taki rodzaj złącza możesz spotkać w ultrabookach, a także tabletach,
  • Micro HDMI – ten standard jest wykorzystywany głównie w urządzeniach mobilnych.

Kable HDMI w naszej ofercie:

Czas na porównanie – DisplayPort czy HDMI?

Poznałeś już podstawową charakterystykę obydwu rodzajów złącz. Czas je porównać, aby rozstrzygnąć, które z nich oferuje lepsze parametry dla użytkownika końcowego. Na pewno warto zacząć od najważniejszego, czyli jakości obrazu. W przypadku interfejsu DisplayPort, jego najnowsze generacje wspierają rozdzielczość 4K nawet w przypadku wysokiej częstotliwości odświeżania. Tego rodzaju złącze w pierwszej kolejności przesyła obraz, a dopiero potem sygnał odpowiedzialny za dźwięk. W przypadku HDMI jest inaczej. Obydwa rodzaje sygnału są wysyłane jednocześnie, w partycjach. HDMI 2.0 zapewnia obraz w rozdzielczości 4K (Ultra HD) nawet przy odświeżaniu 120 herców! Ostatnie generacje obydwu interfejsów są kompatybilne z 8K. To dobra wiadomość dla osób, którym zależy na możliwie najlepszych efektach wizualnych.


Kluczowym parametrem służącym do porównania interfejsów jest także przepustowość. Tutaj korzystniej wypada DisplayPort. Standard 2.0 oferuje przesył nawet 40 gigabitów na sekundę. Popularna generacja 1.3 gwarantuje nawet 32 Gbit/s. Tymczasem HDMI wypada nieco słabiej. Standard 2.0 gwarantuje przepustowość na poziomie około 18 gigabitów. To prawie o połowę mniej niż najpowszechniej używane DisplayPorty. To oczywiście wystarczy w przypadku standardowego użytku, lecz osoby potrzebujące najwyższych parametrów mogą skłaniać się ku pierwszemu rozwiązaniu.


Jeśli Twój warsztat sprzętowy wymaga długich przewodów, sprawa staje się jasna. Niestety, DisplayPort ogranicza możliwość przesyłania sygnału na dłuższych odcinkach. Jeśli zależy Ci na wyświetlaniu obrazu w rozdzielczości 4K, przewód nie powinien być dłuższy niż 2 metry. Każdy kolejny metr kabla będzie powodował spadek jakości sygnału. W efekcie tego, na odcinku powyżej 10 metrów rozdzielczość mogłaby spaść do formatu Full HD, czyli czterokrotnie mniejszego od 4K. W przypadku złącz HDMI spadki nie są aż tak drastyczne, choć również występują. Nie ma jednak problemu z tym, aby przesyłać sygnał na odległość 5 metrów. Dopiero w okolicy 10-15 metrów zaczyna się pojawiać problem, który można rozwiązać wykorzystując wzmacniacze. Trzeba też zaznaczyć, że z każdym nowym standardem obydwu interfejsów, odległości te rosną.


Jeśli chodzi o jakość sygnału dźwięku, to tutaj nie ma większych różnic, które warto byłoby przytoczyć. W przypadku obydwu złącz użytkownik może liczyć na 8-kanałowy dźwięk oraz wysokie próbkowanie.

Wady i zalety złącz - które więc wybrać?

Rozwiązań idealnych po prostu nie ma. Najlepiej obrazuje to porównanie parametrów technicznych interfejsów DisplayPort oraz HDMI. To pierwsze złącze nie posiada kanału zwrotnego audio (ARC). Za to pozwala na przesłanie sygnału w wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Z kolei dopiero HDMI w standardzie 2.0 pozwala na osiągnięcie 60 Hz przy rozdzielczości 4K. DisplayPort to zdecydowanie świetne rozwiązanie dla osób, które wymagają bezsprzecznie doskonałych parametrów obrazu i korzystają ze sprzętu stacjonarnego, zlokalizowanego w obrębie jednego stanowiska. Jest to więc świetne rozwiązanie dla graczy, dla których nawet najmniejsze odchyły od norm jakościowych mają duże znaczenie. Z kolei HDMI jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym. Interfejsy te są powszechniejsze, a nowe standardy pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej rozdzielczości obrazu. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest szukanie takiego sprzętu, który posiada obydwa porty. Bardzo często decydują się na to producenci monitorów oraz kart graficznych, które niekiedy oferują kilka rodzajów slotów. Taka uniwersalność pozwala zmieniać rozwiązania, w zależności od preferencji lub aktualnego środowiska pracy sprzętu.

Przewody dostępne w ofercie

Oferta różnego rodzaju przewodów jest całkiem spora. Samych kabli HDMI w naszym sklepie internetowym jest aż kilkaset. Różnią się długością, materiałem wykonania, marką, a także obsługiwanym formatem rozdzielczości. Możesz wybrać przewód kierując się wysokimi parametrami lub posiadanym budżetem. Podobnie jest w przypadku przewodów DisplayPort. Choć dostępnych produktów jest mniej (ma to związek z dopiero rosnącą popularnością interfejsu), to na pewno wybierzesz kabel spełniający Twoje oczekiwania. W tym wypadku także możesz zdecydować się na modele wielu producentów, w tym kilku uznanych marek. Jak wynika z powyższego poradnika, zakres dostępnych długości jest odpowiednio mniejszy. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonane są styki oraz izolacja. Warto zdecydować się na przewody w oplocie, które nie plączą się tak łatwo i są o wiele trwalsze.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756