Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Silnik inwerterowy w pralce – dlaczego go potrzebujesz?

 2022-10-26 

Podczas wyboru sprzętu pralniczego jednym z głównych parametrów, na który zwracamy szczególną uwagę, jest jej ładowność. Zaraz potem niemniej ważne są wymiary, sposób obsługi, a także liczba dostępnych programów automatycznych. Interesuje nas również, czy pralka cicho pracuje, albo jaki jest poziom głośności. Ostatni parametr w większości nie jest możliwy do sprawdzenia podczas zakupu. Na głośność pracy urządzenia składa się wiele czynników i parametrów, jak np. jej odpowiednie ustawienie i załadunek, ale nie tylko. Już podczas zakupu możemy zorientować się, czy pralka będzie pracowała cicho czy nieco głośniej, ponieważ jednym z elementów odpowiadających za cichą pracę, jest silnik inwerterowy. Co to jest i jak działa – szczegółowo opisujemy w naszym poradniku.

Skąd się bierze hałas w pralce?


Niemal każdy sprzęt gospodarstwa domowego, wydaje podczas swojej pracy rozmaite dźwięki. Im większa moc urządzenia, tym może ono wydawać się bardziej uciążliwe. Pralki i pralko-suszarki oraz suszarki, pracują bardzo wydajnie w ścisłe określonym czasie działania danego programu. Ich głośność zależna jest zarówno od cyklu, jak i poszczególnych czynności wykonywanych w jego trakcie. Oznacza to, że usłyszymy rozmaite dźwięki wydawane przez sprzęt podczas pobierania wody, płukania, prania oraz wirowania. Duży wpływ na głośność pralki ma bęben i wykonywane przez niego ruchy, ale największy wpływ ma silnik, który bęben i inne czynności wykonywane przez urządzenie napędza. To od niego w dużej mierze zależeć będzie, jakie decybele osiągnie sprzęt podczas pracy.

Pralki z silnikiem inwerterowym w naszej ofercie:

Rodzaje silników w pralkach

Silnik odgrywa w sprzęcie pralniczym bardzo dużą rolę. Jest nie tylko odpowiedzialny za prawidłową pracę sprzętu, ale również za energooszczędność urządzenia i przede wszystkich za jego głośność podczas pracy. Producenci pralek, idąc z duchem postępu technologicznego, wyposażają sprzęt w coraz to nowsze technologie, aby tym samym sprostać oczekiwaniom klientów. Wśród silników pralek, wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje: silniki klatkowe, komutatorowe i inwerterowe.


Silnik klatkowy


Ten rodzaj silnika, zwany też klasycznym, znajdziemy w większości sprzętu pralniczego, w tak zwanej przystępnej cenie. Energia mechaniczna jest w nich produkowania z wykorzystaniem specjalnych szczotek. Ich głośność może być uciążliwa. Co więcej, oferują stosunkowo niską prędkość wirowania, nie przekraczającą 800 obrotów na minutę. Nie oznacza to jednak, że pralka nie spełni naszych oczekiwań w zakresie wykonywanej pracy. Wykona ją doskonale, niemniej możemy odczuwać dyskomfort z powodu jej głośnej pracy.


Silnik inwerterowy


Jednym z najważniejszych elementów pralki jest silnik elektryczny, który zamienia energię elektryczną na mechaniczną, obracając bębnem pralki. Pracuje on w trudnych warunkach, gdyż musi wielokrotnie nim obracać w przód lub w tył, z różną prędkością. W zależności od programu pralki, zmienia się prędkość obrotów, od najmniejszych w czasie prania, do największych przy odwirowywaniu. Pobór mocy przez silnik jest zmienny. Największy występuje w momencie rozruchu silnika i przy pokonywaniu bezwładności bębna wypełnionego praniem i wodą. Aby pralki były funkcjonalne i energooszczędne, konieczna jest optymalizacja zużycia energii, a także zwiększenie trwałości silnika. W tym celu, stosuje się sterownik nazywany inwerterem.


Silnik komutatorowy


Działają na podobnej zasadzie, jak silnik inwerterowy w pralce i osiągają bardzo wysokie prędkości obrotowe, niemniej są głośniejsze od silników opisanych wyżej. Zwykle występują w urządzeniach profesjonalnych, wykorzystywanych do celów komercyjnych, a także w hotelach i pensjonatach. Tu najważniejszym czynnikiem jest wydajność, a cicha praca schodzi na dalszy plan. Pralki te zwykle usytuowane są w specjalnych pomieszczeniach pralniczych, z dala od pokoi hotelowych. Stąd parametr głośności ma mniejsze znaczenie, niż w pralkach domowych, instalowanych w łazience lub kuchni.

Co to jest silnik inwerterowy?

Najkrótsza definicja inwertera (z angielskiego: invert, znaczy zmieniać, odwracać) mówi, że jest to urządzenie elektryczne, zamieniające prąd lub napięcie stałe DC na prąd lub napięcie przemienne AC, o stałej lub regulowanej częstotliwości wyjściowej, co umożliwia sterowanie obrotami silnika elektrycznego. Pralki z silnikiem inwerterowym charakteryzują się:

  • zmniejszonym zużyciem energii i zwiększoną wydajnością;
  • zapewnienie tzw. miękkiego startu, przy którym pobór mocy jest zmniejszony;
  • trwałością, gdyż brak w nich szybko zużywających się elementów (np. szczotki);
  • niskim poziomem głośności;
  • tłumieniem wibracji i wstrząsów, co wydłuża czas pracy łożyska;
  • możliwością wirowania bębna z dużymi prędkościami nawet do 2000 obr/min, co powoduje, że pranie po odwirowaniu jest prawie suche.

Układ elektroniczny inwertera tak dobiera warunki pracy silnika, aby w każdej chwili zapewnić mu optymalne warunki działania, przy zmniejszonym zużyciu energii. Czujniki obrotów silnika oraz chwilowego pomiaru prądu uzwojeń, dostarczają pełnej informacji o aktualnych warunkach pracy. Najlepsze inwertery potrafią korygować warunki pracy silnika przy rozpędzaniu, hamowaniu i zmianach obciążenia, z uwzględnieniem bezwładności napędu oraz zapewniają stabilizację prędkości obrotowej.

Pralka – silnik inwerterowy czy indukcyjny?

W pralkach stosuje się kilka rodzajów silników elektrycznych. Najtańszymi silnikami indukcyjnymi asynchronicznymi, są silniki komutatorowe, które dostarczają prąd za pomocą szczotek, które się zużywają, a praca silnika jest głośna. Napęd z silnika na bęben jest przenoszony za pomocą przekładni pasowej. Pralki z takimi silnikami mogą osiągać prędkość wirowania do 800 obr./min. Popularnymi silnikami indukcyjnymi są także klatkowe (rdzeń wirnika ma kształt klatki), które są bardzo trwałe i zużywają się w nich jedynie łożyska.


Najnowszej generacji są silniki indukcyjne bezszczotkowe BLDC (Brush Less Direct-Current), w których zamiast szczotek, zastosowano elektrycznie sterowany komutator. Cewki są nieruchome, a magnesy znajdują się na wirniku. Brak przekazywania prądu do części ruchomych przez styki, eliminuje iskrzenie i zużywanie się szczotek. Dodatkowo konstrukcja silników BLDC, umożliwia zastosowanie szczelniejszych obudów, gdyż ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio przez obudowę, co eliminuje konieczność zapewnienia dodatkowej cyrkulacji powietrza do chłodzenia silnika. Bęben jest mocowany bezpośrednio na wale silnika. Bardzo dobre wyważenie napędu silnika sprawia, że pralka nie wpada w wibracje i pracuje bardzo cicho, a dodatkowo łożysko silnika znaczne wolniej się zużywa (10 lat gwarancji). Można uzyskać bardzo duże obroty w czasie wirowania od 1600 do 2000 obr./min.


Jeśli chcesz szybko porównać parametry różnych pralek, skorzystaj z danych etykiety energetycznej. Dowiesz się o klasie energetycznej (inwerterowe najwyższa klasa A), głośności oraz zużyciu energii, podawanej w kW. Klasa energetyczna A pralki, pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Jak działa silnik inwerterowy?

Decydując się na konkretny model urządzenia, które oprócz sprawnego działania ma pracować najciszej jak to możliwe, warto wiedzieć, jak działa silnik inwerterowy. Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, do wytwarzania energii silnik ten wykorzystuje magnesy. Są one trwałe, wydajne, a przede wszystkim bezgłośne w działaniu. To co usłyszymy podczas prania, to jedynie pobieranie przez pralkę wody, obroty bębna oraz zrzut wody po zakończonym cyklu. Najwięcej hałasu pralka generuje podczas wirowania. Urządzenia z silnikiem inwerterowym, jak żadne inne, osiągają bardzo wysokie wartości w zakresie obrotów bębna. Podczas wirowania, mogą dochodzić nawet do 1800 obrotów na minutę. Im wyższy parametr obrotów, tym nasza pralka będzie głośniejsza. Niemniej podczas pracy czy wirowania, urządzenie które jest wspomagane silnikiem inwerterowym, będzie znaczcie ciszej pracowało, niż z jakimkolwiek innym. A do tego, osiągnie bardzo wysoką wydajność.


Silnik inwerterowy i nowoczesne funkcje


Warto też dodać, że pralki z silnikiem inwerterowym to zaawansowane technologicznie urządzenia, które oferują użytkownikowi również szereg innych nowoczesnych technologii. Jedną z nich, jest np. sterowanie na odległość. Nierzadko też urządzenia można połączyć w praktyczny tandem. Dotyczy to zwłaszcza pralki i suszarki do ubrań. Kolejną innowacją jest automatyczne dozowanie detergentów, czy higieniczne pranie z użyciem pary lub aktywnego tlenu. Te funkcjonalności nie tylko wychodzą naprzeciw obecnym potrzebom, np. w zakresie dezynfekcji tkanin, ale również biorąc pod uwagę wydajność i oszczędność.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756