Jaki okap kuchenny wybrać?

Unikasz smażenia i gotowania ze względu na nieprzyjemne zapachy w mieszkaniu lub Twój stary okap nie radzi sobie już z oczyszczaniem powietrza? Sprawdź ofertę nowoczesnych okapów kuchennych i przekonaj się, że współczesne urządzenia mogą pracować cicho, wydajnie i skutecznie.
Wyciąg czy pochłaniacz?

Okapy dzielą się na dwie kategorie: okapy, które pracują w trybie wyciągu oraz okapy, które pracują w trybie pochłaniacza. Te pierwsze funkcjonują w obiegu otwartym, ponieważ powietrze z okapu kuchennego wyprowadzane jest na zewnątrz przez lub do kanału wentylacyjnego. Okapy w trybie pochłaniacza natomiast charakteryzują się tym, że powietrze po przepuszczeniu przez filtr tłuszczowy i węglowy powraca z powrotem do pomieszczenia. Ponadto, okapy kuchenne mogą być sterowane mechanicznie – poprzez różnego rodzaju przyciski oraz elektronicznie – za pomocą panelu dotykowego lub pilota. Wszystkie okapy posiadają filtry do okapów, tak zwane filtry tłuszczowe, na których gromadzi się zebrany brud. Obecnie można wybierać między filtrami metalowymi, które należy regularnie myć oraz filtrami flizelinowymi, które powinno się wymieniać. Okapy pracujące w obiegu zamkniętym wymagają także filtrów węglowych, które pochłaniają zapachy powstające podczas gotowania. Jakie okapy kuchenne obecnie znajdziemy na półkach sklepowych w sklepach ze sprzętem AGD? Zobaczmy:

okapy kominowe  - to okapy kuchenne montowane przy ścianie nad kuchenką,
– okapy szafkowe – inaczej okapy do zabudowy w szafce. Idealne dla osób, które są zwolennikami AGD do zabudowy . Okap do zabudowy ukryty są w meblach  kuchennych, dzięki czemu kuchnia wygląda elegancko i nowocześnie.
okapy podszafkowe – to rodzaj okapów kuchennych, które do niedawna cieszyły się największą popularnością. Obecnie są wypierane przez okapy teleskopowe oraz przez okapy szafkowe. Okapy podszafkowe montuje się pod szafką kuchenną.
okapy wyspowe – okapy montowane nad tzw. wyspą kuchenną. Okapy wyspowe największe zastosowanie mają w domach jednorodzinnych. Są dość duże i mają nowoczesny design. Swoim wyglądem przypominają tubę.
okapy teleskopowe – są to okapy do zabudowy w szafce – wysuwane podczas uruchamiania. Nie są aż tak ukryte, jak wspomniane wcześniej okapy szafkowe, ale prezentują się równie atrakcyjnie w nowoczesnej kuchni.


Sprawdź naszą ofertę okapów!

 

Na co zwrócić uwagę przed kupnem okapu?

- Wielkość kuchni. W małej kuchni, ze względu na niewiele miejsca, zastosowania nie znajdzie zapewne okap wyspowy, który, jak sama nazwa wskazuje, montuje się nad wyspą kuchenną. Do małych pomieszczeń potrzebne są jednak okapy kuchenne o dużej mocy, aby z powodzeniem pochłaniały nagromadzone w jednym miejscu nieprzyjemne zapachy. Idealny będzie zatem okap teleskopowy, okap kominowy, okap podszafkowy oraz okap szafkowy.  

- Wydajność. Wydajność okapu kuchennego powinna być dostosowana do przeznaczenia. Jeśli potrawy, które przygotowujemy w kuchni nie wymagają silnika o dużej mocy, powinniśmy zastanowić się nad wersją energooszczędną– np. nad okapem o  wydajności maksymalnie 225 m3/h.


- Głośność pracy. Okap kuchenny ze względu na swoje przeznaczenie ( pochłanianie nieprzyjemnych zapachów) potrafi być naprawdę głośny. Polecanym modelem będzie ten, którego praca na średniej prędkości silnika nie jest mocniejsza niż 56 decybeli.  Okap kuchenny o natężeniu powyżej 60 decybeli może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Hałasujący przez wiele godzin sprzęt kuchenny nie jest mile widziany w żadnym pomieszczeniu.


Zakup okapu to niełatwa decyzja. Pod uwagę należy wziąć budowę kuchni, poziom hałasu danego sprzętu oraz moc silnika w zależności od tego, czy nasza kuchnia posiada okna czy też nie. Dobry okap powinien pracować cicho, a ponadto spełniać swoje podstawowe zadanie, jakim jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowym atutem może być design, który idealnie wkomponuje się w nowoczesną kuchnię bądź kuchnię w stylu retro.