Poradnik Eksperta > AGD do zabudowy > Jaką lodówkę do zabudowy kupić?

Jaką lodówkę do zabudowy kupić?

Lodówka to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Nie tylko z uwagi na spełniane przez nią funkcję, ale także rozmiary i walory estetyczne. Dlatego też coraz większą popularność zyskują lodówki do zabudowy, które sprawdzają się zarówno w niewielkich wnętrzach, jak i tych bardzo przestronnych.

Lodówka do zabudowy – wymiary i mocne strony

Lodówka do zabudowy to znakomity pomysł dla osób, które cenią sobie elegancką i estetyczną aranżację kuchni. To zwykle największy mebel w kuchni, jednak dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji można sprytnie ukryć ją w zabudowie. Dodaje to wnętrzu harmonii oraz podwyższa walory wizualne. Lodówka do zabudowy jest niewidoczna, co pozwala na doskonałe skomponowanie wystroju.

 

Jaką lodówkę do zabudowy kupić?

 

Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze lodówki do zabudowy, są jej wymiary. To o tyle istotne, gdyż lodówki do zabudowy zajmują z reguły nieco więcej miejsca niż tradycyjne lodówki wolnostojące. Wynika to z faktu, iż urządzenie mieszczące się w przygotowanym do tego celu meblu, nie może bezpośrednio dotykać jego wewnętrznych ścianek. Luźne i wolne przestrzenie w zabudowie pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza oraz uchodzenie ciepła emitowanego przed lodówkę. Przyjęło się, że minimalna odległość między ścianą lodówki i zabudową powinny wynosić co najmniej 4 cm. Ponadto otwory wylotu i wlotu powietrza powinny mieć co najmniej około 200 cm2.

Odnośnie wymiarów lodówki do zabudowy, nie można pominąć także wielkości pomieszczenia. Zależnie od posiadanej powierzchni możliwy jest montaż większego lub mniejszego modelu. Warto tu mieć na uwadze także np. liczbę domowników. Co ciekawe jednak, dostępne są nawet bardzo małe lodówki do zabudowy. Chodzi tu np. o lodówkę podblatową, która posiada taką samą lub zbliżoną głębokość do większości modeli, ale jest przy tym znacznie niższa.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając lodówkę do zabudowy?

Z racji na swoją podstawową funkcję, lodówka do zabudowy powinna być przede wszystkim bezawaryjna. Jakakolwiek usterka może przecież grozić zepsuciem przechowywanego jedzenia czy rozmrożeniem zamrażalnika, o ile model takowy posiada. Dlatego też zaleca się korzystanie z produktów renomowanych marek, jak np. Electrolux czy Bosch. Oprócz tego bardzo dużą popularnością cieszą się urządzenia Liebherr. Kolejny istotny walor to energooszczędność. Należy pamiętać, że lodówka do zabudowy to urządzenie, które praktycznie cały czas korzysta z prądu, z tego też powodu artykuły o wyższej klasie energetycznej są tańsze w utrzymaniu. O klasie energetycznej urządzenia decyduje zakres zużycia prądu zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Najwyższa obecnie spotykana klasa energetyczna w lodówkach do zabudowy to A+++. Istotne są też funkcje dodatkowe jak choćby system No Frost zapobiegający osadzaniu się szronu na produktach w lodówce oraz ściankach urządzenia. Bardzo praktyczne są również wszelkiego rodzaju technologie wydłużające czas przechowywania żywności w lodówce oraz zdolność do utrzymania optymalnej temperatury w przypadku przerwy w dostawie prądu.

 

Jednym z popularniejszych modeli lodówek do zabudowy jest BEKO BCN 130001. Model ten posiada uniwersalne wymiary oraz funkcję No Frost, oraz możliwość szybkiego zamrażania. Pojemność chłodziarki wynosi 172 l, a zamrażarki 65 l. Produktem cieszącym się znakomitymi opiniami jest też lodówka do zabudowy Samsung BRB260034WW/EF. Urządzenie to posiada nieco większe obie komory użytkowe (chłodziarka 195 l i zamrażarka 72 l), zostało również oznaczone klasą energetyczną A++. Poszukując najlepszego modelu lodówki do zabudowy, warto zapoznać się z pełną ofertą, aby wybrać najlepszy wariant do swojej kuchni.