JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   AGD do zabudowy   Jaką płytę gazową do zabudowy kupić?

Poradnik Eksperta > AGD do zabudowy > Jaką płytę gazową do zabudowy kupić?

Jaką płytę gazową do zabudowy kupić?

Wiele osób decyduje się na zakup płyty gazowej zamiast kuchenki. Dlaczego? Jeśli komuś nie jest potrzebny piekarnik, będzie to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Jeśli stoisz przed wyborem, na które urządzenie postawić – zaprezentujemy ci, jak działa oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem. Z pewnością ułatwi ci to podjęcie odpowiedniej decyzji zakupowej.

Płyta gazowa do zabudowy – jak działa?

Płyta gazowa do zabudowy nie różni się zbytnio w sposobie działania od tradycyjnej kuchenki gazowej. Gaz dostarczany jest z sieci lub butli i dociera do palników – ich liczba wynosi od dwóch do czterech. Jednak w przeciwieństwie do kuchenki, nie ma tu całej konstrukcji wraz z grzejnikiem. Płyty do zabudowy są zazwyczaj kwadratowe, a punkty grzejne rozmieszczone regularnie, jednak można znaleźć takie modele, które mają je rozmieszczone w inny sposób.


Sprawdź, jakie mamy inne płyty do zabudowy:


Na jakie cechy płyty do zabudowy zwrócić uwagę?

– oczywiście najważniejszą rzeczą jest szerokość- standardowa to 55–60 cm i to właśnie takie stanowią największą ofertę sklepów oraz producentów. Można znaleźć również inne szerokości – tworzone są z myślą o tych pomieszczeniach, gdzie standardowe rozmiary są zbyt duże lub zbyt małe;
– materiał wykonania- płyta do zabudowy to inwestycja na wiele lat, więc warto zainwestować w wykonaną z najwyższej jakości materiałów. Zalecana jest przede wszystkim stal nierdzewna, godne polecenia są również szklane i emaliowane – cechuje je nie tylko trwałość, ale możliwość bardzo łatwego wyczyszczenia;
– sterowanie- ułatwiającym życie rozwiązaniem jest płyta gazowa z zapalarką. Nie potrzebujesz wówczas zapałek ani zapalniczki, aby wzniecić płomień;

– zabezpieczenia- gaz niesie zawsze ryzyko, więc płyta do zabudowy powinna być wyposażona w zabezpieczenie przeciwko ulatnianiu się gazu.

Większość producentów stosuje w tym celu czujnik, który w momencie wykrycia emisji gazu przy braku płomienia odcina jego dopływ. Na plus należy także policzyć, jeśli dany model ma zabezpieczenie przeciwko przegrzaniu.


Montaż płyty gazowej – ważne informacje

Płyta gazowa powinna być zamontowana w miejscu, gdzie znajduje się przyłącze. W przypadku używania butli należy zaopatrzyć ją w specjalną końcówkę. Zazwyczaj nie ma problemów z jej nabyciem, a nierzadko jest ona w zestawie wraz z kuchenką. Należy pamiętać, że w sąsiedztwie płyty nie powinna znajdować się lodówka, a nad płytą powinno zostać ok. 100 cm przestrzeni, aby swobodnie rozchodziły się opary.


Jaką płytę do zabudowy kupić?

Którą płytę gazowa kupić? Musi być ona dopasowana do twoich potrzeb – czyli posiadać odpowiednią ilość potrzebnych na co dzień palników oraz szerokość umożliwiającą umieszczenie w wybranym przez ciebie miejscu. Prezentujemy kilka modeli płyt, które warto polecić ze względu na wysoką jakość wykonania. Jeśli odpowiadają ci ich parametry – warto w nie zainwestować.


WHIRLPOOL AKM 268 IX – płyta czteropalnikowa o szerokości 58 cm, wykonana ze stali nierdzewnej. Posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu oraz zapalarkę w pokrętle. Moc najsilniejszego palnika to 3000 W, dwóch średnich – po 1650 W, a najmniejszego – 1000 W.


Płyta gazowa WHIRLPOOL AKM 268 IX


AMICA PG6611XR – wykonana ze stali nierdzewnej płyta czteropalnikowa o szerokości 58 cm. Wyposażona w ruszty żeliwne, które łatwo utrzymać w czystości. Posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu i elektryczny zapalacz – wystarczy przekręcić pokrętło, a wybrany palnik automatycznie się zapali.

Płyta gazowa AMICA PG6611XR


SAMSUNG NA64H3030AK – płyta ze szkła o szerokości 60 cm. Posiada moc 8,8 kW, rozłożoną aż na 4 palniki, w tym jeden WOK. Posiada wykonane z metalu pokrętła do ustawiania parametrów gotowania, a automatyczne wyłączanie po przypadkowym zgaśnięciu płomienia odpowiada za bezpieczeństwo.

SAMSUNG NA64H3030AK