Poradnik Eksperta > Małe AGD > Jaki ekspres ciśnieniowy kupić?

Jaki ekspres ciśnieniowy kupić?

Jaki ekspres ciśnieniowy będzie najlepszy do domu, pracy lub gastronomii? Podpowiadamy, na które elementy i funkcje warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się zakupem przy każdej małej czarnej.

 

 Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

 

Kawiarki to inaczej ekspresy niskociśnieniowe, które nazywane są także ekspresami włoskimi. Zasadniczymi elementami ich budowy jest pojemnik na wodę, sitko do kawy oraz dzbanek. Takie ekspresy są najczęściej wykonane ze stali albo z aluminium. Pojemność ekspresu pozwala na przygotowanie od 2 do 4 filiżanek espresso. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wielkości kawiarki. Niestety niskie ciśnienie i długi czas zaparzania nie eliminuje z wywaru szkodliwych kwasów, które także wpływają na smak napoju.

 

Kolejnym typem ekspresu ciśnieniowego jest ręczny ekspres. Umożliwia on jednoczesne przygotowanie od 1 do 2 średniej wielkości filiżanek kawy. Większość tego typu urządzeń wyposażona jest w małą dyszę, która umożliwia spienianie mleka. Ręczny ekspres umożliwia zatem przygotowanie większej liczby rodzajów kawy niż kawiarka: oprócz tradycyjnej, czarnej kawy, możesz przygotować także cappuccino i latte. Niektóre modele posiadają także młynek do mielenia kawy, który gwarantuje jej głęboki aromat.

 

Najbardziej zaawansowanym typem ekspresu ciśnieniowego jest automatyczny ekspres. Przygotowana w nim kawa nie zawiera szkodliwych kwasów oraz gorzkich substancji, a cały proces odbywa się automatycznie. Automatycznym ekspresem może być zarówno ekspres ciśnieniowy do kawy w ziarnach, ekspres ciśnieniowy do kawy mielonej lub na kapsułki. Ceny ekspresów są bardzo różne i wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

 

 

O czym warto pamiętać przy zakupie ekspresu ciśnieniowego?

 

Kupując jakikolwiek ekspres do kawy należy zawsze zwracać uwagę na szereg istotnych parametrów,  które świadczą o możliwościach danego urządzenia. Do najbardziej istotnych parametrów należą: ciśnienie ekspresu, moc grzałki, długość przyrządzania kawy oraz rodzaj filtrów. Wartość ciśnienia podawana jest w barach. Przyjmuje się, iż próg minimalny to 10 barów – wówczas możesz się cieszyć kawą o bogatym aromacie.  Wysokie ciśnienie oczyszcza kawę ze szkodliwych substancji, z kolei moc grzałki ma wpływ na długość podgrzewania wody potrzebnej do zaparzenia kawy.

 

Jak zdecydować?

 

Liczba ekspresów do kawy oferowanych przez różnych producentów jest ogromna i wybór jednego urządzenia jest niewątpliwie trudną decyzją. W przypadku ekspresów kawowych cena może wahać się w granicach od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Nie zawsze jest jednak tak, iż ten najdroższy produkt okazuje się najlepszym. Każdy, kto chce kupić ekspres ciśnieniowy powinien zastanowić się, czy jest w stanie w pełni wykorzystać wszystkie funkcje oferowane przez dane urządzenie. Dla osób ceniących sobie wygodę idealnym wyborem może okazać się ekspres na kapsułki, dla smakosza – automatyczny ekspres ciśnieniowy.