Jak wybrać dobry odkurzacz bezworkowy? Sprawdź poradnik!

Odkurzacze bezworkowe nazywane są również odkurzaczami cyklonowymi. Ten typ urządzenia zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami i kurzem. Następnie dzięki dużej sile odśrodkowej, generowanej przez cyklon, brud kierowany jest do pojemnika. Odkurzacze bezworkowe posiadają filtry HEPA, które doskonale filtrują powietrze, które przedostaje się na zewnątrz odkurzacza. Sprzęt bezworkowy to dobre rozwiązanie dla alergików i astmatyków. Za sprawą takiego urządzenia udaje się zneutralizować otaczające nas alergeny. Pojemniki w tych odkurzaczach są wielorazowego użytku i opróżnia się je bezpośrednio do kosza. Zapoznaj się z ofertą Media Expert - zapytaj o odkurzacz bezworkowy.
Odkurzacz bezworkowy - jak działa?

Odkurzacz bezworkowy nie posiada wewnątrz tradycyjnego worka, a tylko pojemnik na śmiecie. Urządzenie zasysa powietrze z zanieczyszczeniami, a następnie, dzięki dużej sile odśrodkowej, wytworzonej za pomocą ruchu wirowego, kurz i śmieci transportowane są do pojemnika, zaś powietrze wydobywające się z odkurzacza jest czyste. Odkurzacze bezworkowe wyposażone są w specjalne filtry, a w niektórych modelach wykorzystuje się cyklon III generacji, który zapewnia ich mniejsze zużycie. Zanieczyszczenia wyrzuca się bezpośrednio z pojemnika do śmieci. To najlepsza alternatywa dla odkurzaczy standardowych.

 

Rozwój technologiczny sprawił, że odkurzacze stają się kompaktowe, bardziej skuteczne w działaniu i łatwiejsze w użyciu. Doskonałym przykładem takich odkurzaczy bezworkowych są odkurzacze automatyczne. Te małe sprzątające roboty,po uprzednim zaprogramowaniu, samodzielnie uprzątną brud z podłogi oraz wyczyszczą dywany w mieszkaniach bez udziału domowników. Dzięki temu stanowią też najlepszą metodę sprzątania dla alergików. Odkurzacze mogą być sterowane zdalnie z poziomu smartfona, a dzięki w pełni zautomatyzowanej pracy, ich obsługa sprowadza się wyłącznie do wyrzucenia brudu z pojemnika. 

 

Kontrolę nad odkurzaczem automatycznym pozwala przejąć aplikacja HOME, która działa w środowiskach operacyjnych iOS i Android. Wystarczy raz sparować urządzenia, aby później móc zdalnie zarządzać jego poszczególnymi funkcjami. Po uruchomieniu aplikacji użytkownik widzi ikonę informującą o poziomie naładowania robota Roomba 980 i aktualnym stanie (ładuje się, pracuje, gotowy). Na samym środku ekranu smartfona wyświetla się zaś przycisk CLEAN – jego wciśnięcie oznacza zainicjowanie odkurzania. Z poziomu aplikacji można też ustalić plan sprzątania, czyli np. wybrać dni i godziny, o których robot ma rozpocząć swoją pracę. Istnieje także możliwość uruchomienia opcji dodatkowych – są to: dwa przebiegi sprzątania (dwukrotne czyszczenie podłóg, pod różnymi kątami), Carpet Boost (dostosowanie mocy pracy robota do rodzaju podłóg) i czyszczenie przy krawędzi (zakończenie sprzątania w formie przejechania wzdłuż ścian). Na ekranie smartfona wyświetla się także informacja o konieczności wyczyszczenia szczotek i opróżnieniu pojemnika. 


Dobry odkurzacz bezworkowy, czyli jaki?

 

Najlepsze odkurzacze bezworkowe nie tylko wyróżniają się niskim poziomem hałasu i dużą pojemnością zbiornika, ale także oferują zaawansowane rozwiązania oraz dodatkowe funkcje, zapewniające użytkownikowi komfort użytkowania. W niektórych modelach została wykorzystana technologia PowerCyclone, która pozwala na efektywne odkurzanie, a dzięki licznym wymiennym końcówkom urządzenie może dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Wśród odkurzaczy bezworkowych warto wyróżnić automatyczne, które stanowią dobry wybór dla osób nielubiących sprzątać lub niemających na to czasu, czy też odkurzacze piorące. Kupując odkurzacz bezworkowy, warto zwrócić uwagę na następujące parametry: klasę energetyczną odkurzacza - im wyższa, tym mniejsze zużycie prądu, moc skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych, klasę reemisji kurzu, moc silnika, regulację mocy. Media Expert oferuje klientom odkurzacze, które zajmują bardzo wysokie lokaty w rankingach sprzętu AGD. Wśród nich występują roboty sprzątające, np. iRobot Roomba 17+ (I755040) czy iRobot Roomba 980.

 

Roomba 980 to sprzęt automatyczny, wyposażony w pojemnik na kurz o wielkości 0,6 l. Odkurzacz ma kilka czujników (m.in. antykolizyjny i uskoku podłoża), dlatego nie istnieje zagrożenie, że niechcący spadnie ze schodów lub zostanie zniszczony w wyniku uderzenia o ścianę. Ten model jest zasilany akumulatorem, którego czas pracy wynosi dwie godziny (ładowanie trwa 180 minut). Wówczas, gdy bateria traci moc urządzenie samodzielnie wraca do stacji dokującej. Sprzęt wyróżnia się zastosowaniem 3-stopniowego systemu sprzątania. Robot skutecznie usuwa zanieczyszczenia pod meblami, we wszystkich trudno dostępnych miejscach, a także wzdłuż ścian. Opisywany sprzęt dysponuje filtrem AeroForce neutralizującym, występujące w powietrzu alergeny. Odkurzacz automatyczny iRobot Roomba 980 generuje dźwięki na poziomie 58 dB. Urządzeniem steruje się przez aplikację iRobot HOME, co pozwala zaplanować dokładny harmonogram sprzątania i wybrać godziny, w jakich odkurzacz ma pracować. 

 

Kolejnym, wysoko ocenianym, odkurzaczem bezworkowym jest np. Hoover Xarion Pro XP81 XP15011. To bardzo wydajny sprzęt o niesamowitej skuteczności odkurzania dywanów. Zbiera co najmniej 91% kurzu z ich powierzchni. Odkurzacz uzyskał również wysokie noty w klasie skuteczności odkurzania powierzchni twardych. Ma moc 800 W, a jego hałas przy pracy plasuje się na poziomie 75 dB. Urządzenie wyposażono w pojemnik na kurz o wielkości 1,5 litra oraz miękkie kółka, które nie szkodzą podłodze. W tym odkurzaczu znalazł się również filtr antyalergiczny HEPA. Model w podstawowym wyposażeniu posiada wiele przydatnych ssawek. Podczas sprzątania możemy skorzystać z końcówki do parkietów Caresse, ssawki dywanowej, szczelinowej oraz ssawko-szczotki uniwersalnej i szczotki do kurzu. Mówiąc o wyjątkowych modelach odkurzaczy bezworkowych, nie sposób pominąć Philipsa PowerPro Expert FC9743/09 czy sprzętu marki Tefal. 

 

Model Philips PowerPro Expert dysponuje dużą mocą ssania, a technologia PowerCyclone 8 i nasadka TriActive+, zapewniają wyjątkowe rezultaty w przypadku każdego rodzaju sprzątanej powierzchni. Sprzęt zatrzymuje małe drobinki kurzu dzięki funkcji Allergy Lock. Wspomniane odkurzacze Tefal to również jakość sama w sobie. Tefal Silence Force Cyclonic TW76814A jest przykładem wysoko notowanych sprzętów w rankingach odkurzaczy bezworkowych. To jeden z najcichszych odkurzaczy o efektywności 4A ze szczotką 3w1 do dywanów i podłóg oraz akcesoriami do usuwania sierści. Cechuje go też, dzięki technologii monocyklonowej i 2 poziomom filtracji, filtracja kurzu na poziomie 99,98%. 


Philips PowerPro Expert

 

Wśród wyjątkowych sprzętów wymienia się także bezworkowy odkurzacz Hoover Xarion Pro XP81 XP15011. To szczególnie wydajny sprzęt z klasą skuteczności odkurzania dywanów A. Odkurzacz uzyskał również notę A w klasie skuteczności odkurzania powierzchni twardych. Ma moc 800 W, a przy pracy powoduje hałas na poziomie 75 dB. Urządzenie wyposażone jest w pojemnik na kurz o wielkości 1,5 litra oraz bezpieczne dla podłóg kołka (nie rysuje powierzchni lakierowanych, jak mozaika, parkiety). W tym odkurzaczu bezworkowym znalazł się także filtr antyalergiczny HEPA. W wyposażeniu podstawowym odkurzacza występuje rura teleskopowa i wąż ssący oraz końcówki: ssawka do parkietów Caresse, ssawki dywanowa i szczelinowa, a także ssawko-szczotka uniwersalna i szczotka do kurzu. Za największe zalety odkurzacza uznaje się jego cichą pracę oraz długość kabla. 

 
Czy warto nabyć odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe to urządzenia, które zdecydowanie ułatwią utrzymywanie czystości w domu. Ceny tego typu sprzętu nie są bardzo wysokie, a decydując się na model bezworkowy, zyskujemy odkurzacz wygodny i tani w eksploatacji. Media Expert posiada w swojej ofercie bardzo dużo bezworkowych odkurzaczy pionowych i automatycznych wysokiej klasy, w tym np. marek Saturn, Hyundai, Bosch, Clatronic, Hoover, Electrolux, Concept, Profi, Tefal, Karcher i inne.

Odkurzacz bezworkowy ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba martwić się o to, aby wymieniać worki czy regularnie uzupełniać ich zapas. Siła ssania nie zależy od zapełnienia pojemnika. Poza tym czyszczenie takiego sprzętu jest bardzo łatwe. Jeśli zdecydujemy się na ten typ odkurzacza, musimy wziąć pod uwagę pewne cechy tego sprzętu. Pierwszą kwestią jest pojemność zbiornika. Jeżeli posiadamy duży dom, to warto zainwestować w pojemność wynoszącą co najmniej 2 litry. W przypadku mniejszych mieszkań w zupełności wystarczy 1 l lub 1,5 l, a taką pojemność ma wiele odkurzaczy bezworkowych w dobrej cenie. Oczywiście większa pojemność wiąże się z większym ciężarem sprzętu, co może z kolei utrudnić jego swobodne użytkowanie.

Kolejna kwestia to filtr, który został zamontowany w odkurzaczu. Rozróżniamy trzy podstawowe typy. Pierwszy z nich to filtr wodny. Sprzęt z filtrem tego typu to najlepszy odkurzacz bezworkowy w 2019 roku dla alergików. Świetnie zatrzymuje kurz i alergeny. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest opróżnianie wody z pojemnika po każdym użytkowaniu. Jeżeli zostawimy wodę w środku, to istnieje ryzyko rozwoju groźnych bakterii. Najlepsze odkurzacze bezworkowe mają Filtr High Efficiency Particulate Air Filter (HEPA). To typ, który jest najczęściej wybierany przez użytkowników. Wszystko dzięki temu, że bardzo skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia i grzyby. Ostatnia opcja to filtr zmywalny. Jest bardzo łatwy w zachowaniu czystości. Odkurzacze bezworkowe to urządzenia, które w bardzo szybkim tempie, zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników. Jeżeli zastanawiamy się, czy wybrać odkurzacz workowy czy bezworkowy - zdecydowanie lepszym wyborem będzie odkurzacz bezworkowy.