Odkurzacz myjący - jakie ma funkcje?

Odkurzacz myjący to urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko odkurza i myje podłogi, lecz także umożliwia pranie dywanów czy kanap. Decydując się na odkurzacz z funkcją mycia, zyskujemy wielozadaniowe urządzenie w jednym, oszczędzając przy tym pieniądze, ale także komfort sprzątania. Sprzęt myjący z pewnością docenią wszyscy, którym zależy na szybkim i dokładnym czyszczeniu mieszkania. Aby jednak odkurzacz myjący mógł nam sprawnie służyć, jego wybór warto wcześniej przemyśleć, zwracając uwagę na dodatkowe funkcje oraz parametry techniczne. Podpowiadamy, co jest ważne w przypadku takiego sprzętu, podsumowując całość krótkim rankingiem najlepszych odkurzaczy do mycia. 

Odkurzacz stojący

 

Odkurzacz stojący, czyli odkurzacz pionowy, to urządzenie, które łączy w sobie funkcje mycia i odkurzania. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Wykorzystując odkurzacz standardowy do sprzątania, możemy usunąć jedynie suche zanieczyszczenia. Tradycyjne porządki wiążą się więc z koniecznością użycia kolejno mopa lub ścierki, tak by usunąć zaschnięte zanieczyszczenia i pozostałości kurzu, z którymi nie poradził sobie odkurzacz. Nieco lepszą opcją pod względem dokładnego sprzątania są odkurzacze wodne, które zbierają więcej drobnych zanieczyszczeń, gromadząc je w filtrach wodnych. Odkurzacz pionowy oferuje znacznie wyższą klasę sprzątania. To urządzenie, które zarówno myje, jak i odkurza podłogi. W zależności od konkretnego modelu może umożliwiać odkurzanie na mokro. Taka opcja jest szczególnie przydatna np. przy sprzątaniu łazienki czy kuchni.  Odkurzacz stojący jest urządzeniem, które ze względu na swój kształt, bez problemu schowamy nawet w niewielkim schowku. Niektóre odkurzacze myjące są wyposażone dodatkowo w odczepiany odkurzacz ręczny, który umożliwia m.in. wyczyszczenie mebli, kanapy czy tapicerki w samochodzie. 

 
Wybierając odkurzacz myjący w wersji pionowej, warto zwracać uwagę na jego parametry, które odpowiadają za wydajność urządzenia. Niektóre z dostępnych funkcji dodatkowych znacznie zwiększają również nasz komfort:

- moc urządzenia – zwykle im większa moc wyrażana w watach, tym wydajniejszy jest odkurzacz,
- sposób zasilania – odkurzacz pionowy może pracować na zasilaniu sieciowym lub bezprzewodowo,
- czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku bezprzewodowego odkurzacza myjącego,
- pojemność zbiornika na wodę,
- opcja mycia gorącą parą – niektóre odkurzacze umożliwiają mycie podłóg gorącą parą, dzięki czemu jednocześnie odkażamy czyszczoną powierzchnię i nie musimy stosować detergentów,
- poziom hałasu,
- liczba wymiennych końcówek.

 

Odkurzacz myjący podłogi

 

Odkurzacz myjący nie musi być pionowy, dlatego również osoby, które wolą standardowe odkurzacze mogą znaleźć produkt, spełniający ich wymagania. W tym przypadku jednak funkcje odkurzacza myjącego najczęściej ograniczają się do możliwości odkurzania na mokro oraz prania powierzchni tekstylnych. Są to zwykle urządzenia wielofunkcyjne, dzięki którym możemy z łatwością wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca. Do urządzeń umożliwiających zarówno mycie, jak i odkurzanie zalicza się również odkurzacze automatyczne. To roboty myjące, które całą pracę wykonują za nas.

BISSELL CrossWave 2588N

 

Ranking odkurzaczy myjących

 

Przygotowaliśmy ranking składający się z trzech polecanych urządzeń. Uwzględniliśmy odkurzacze myjące podłogi, czyli pionowe, ponieważ to one pełnią funkcje mopa, a zatem najlepiej sprawdzają się do mycia paneli, płytek czy podłóg drewnianych. 

 

1. Jako pierwszy przedstawiamy odkurzacz myjący 3w1 - CONCEPT Perfect Clean CP3000. Urządzenie ma funkcję odkurzania na mokro oraz możliwość mycia podłóg, a każdą z tych czynności możemy wykonywać osobno lub jednocześnie. 6-metrowy przewód zwykle jest wystarczający do wykonywania domowych porządków, a dodatkowy uchwyt pozwala na uporządkowanie kabla.
2. Odkurzacz BISSELL CrossWave 2588N kupimy natomiast w nieco wyższej, choć wciąż przyzwoitej cenie, jak na urządzenie wielofunkcyjne. Ten odkurzacz myjący umożliwia pracę bez przewodu. Czas sprzątania na jednym ładowaniu to ok. 28 minut, co zwykle wystarcza do odkurzenia niewielkiego mieszkania. Problemem mogą być jednak dłuższe porządki w domach.
3. Odkurzacz PHILIPS SpeedPro Max Aqua FC6904/01 – ten odkurzacz myjący wiąże się z większym wydatkiem, jednak zyskujemy sporo dodatkowych funkcji. Bezprzewodowa praca przez 75 minut oznacza bezproblemowe korzystanie z odkurzacza w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do zasilania. Ponadto, urządzenie posiada dodatkowy odkurzacz ręczny, dokładnie myje podłogi gorącą parą oraz jest wyposażony w wymienne końcówki, zwiększające jego możliwości zastosowania w domu.


Odkurzacz myjący Philips