Odkurzacz samochodowy – czym kierować się przy zakupie?

Odkurzacz samochodowy to praktyczne i funkcjonalne urządzenie, które powinien posiadać każdy posiadacz auta. Z powodzeniem usunie plamy i zabrudzenia oraz ułatwi utrzymanie codziennego porządku w samochodzie. Będzie niezbędny nie tylko jesienią i zimą, gdy warunki pogodowe są szczególnie wymagające, ale i podczas cieplejszych miesięcy, kiedy na butach wnosimy do samochodu piasek i różnego rodzaju nieczystości. Jaki model odkurzacza samochodowego wybrać? Czym kierować się przy jego zakupie? Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza do samochodu.

 

Rodzaje odkurzaczy samochodowych

 

Wybór odkurzaczy samochodowych oferowanych przez znanych producentów jest naprawdę szeroki. Dostępne modele różnią się nie tylko mocą, wielkością, ale również typem zasilania. Podczas gdy niektóre odkurzacze samochodowe są całkowicie mobilne i umożliwiają nam odkurzanie bez dostępu do zewnętrznej sieci energetycznej, inne wymagają dostępu do gniazdka sieciowego, przez co można ich używać wyłącznie w określonych warunkach. Zasadniczo urządzenia te dzielimy na akumulatorowe, zasilane z gniazda zapalniczki oraz zasilanie z sieci: 

odkurzacz samochodowy akumulatorowy: jeden z najpowszechniejszych modeli, który nie wymaga stałego podłączenia energetycznego. Z racji braku kabli, zapewnia nam pełną mobilność i łatwość w manewrowaniu, która przydaje się szczególnie wówczas, gdy czeka nas odkurzanie najgłębiej ukrytych schowków i zakamarków. Co więcej, taki odkurzacz samochodowy można zabrać ze sobą wszędzie - nawet tam, gdzie możemy mieć problem ze znalezieniem gniazdka elektrycznego. Należy jedynie pamiętać, że odkurzacz ręczny ma określony czas pracy, dlatego też konieczne jest wybranie modelu o optymalnej pojemności akumulatora. Praca na akumulatorze zależna będzie bowiem od rodzaju zastosowanego akumulatora oraz rodzaju producenta. Przeciętny czas jego pracy na baterii wynosi średnio 15-70 minut. Ewentualne wady takiego odkurzacza samochodowego? Jest cięższy od odkurzaczy działających na prąd pochodzący z sieci – wszystko za sprawą sporego silnika i wbudowanego akumulatora. Może to być poważną przeszkodą m.in. dla osób starszych.
 
• odkurzacz samochodowy na prąd z gniazdka zapalniczki: zdecydowanie jeden z najbardziej polecanych sprzętów do czyszczenia wnętrza samochodów lub innych pojazdów. Ten rodzaj odkurzacza samochodowego umożliwia odkurzanie poprzez podłączenie go do 12 V zapalniczki. Wśród jego zalet należy wymienić z pewnością większa moc, dzięki której wyczyścimy nim także większe zabrudzenia, a także stały czas pracy – nie musimy obawiać się szybkiego rozładowania się akumulatora podczas sprzątania. Za sprawą dużej funkcjonalności, efektywności pracy i stosunku jakości do ceny odkurzacz samochodowy na prąd z gniazdka zapalniczki cieszy się dużą popularnością. Jego wadą jest jedynie kabel, który może plątać się między fotelami w trakcie pracy. Zanim więc dokonamy zakupu takiego rodzaju odkurzacza samochodowego, zwróćmy uwagę na długość kabla. Dostępne na rynku modele posiadają zwykle 3-6 metrów – im dłuższy kabel wybierzemy, tym łatwiej będzie nam dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc, takich jak schowki czy głąb bagażnika. 
 
• odkurzacz samochodowy zasilany z sieci: klasyczny rodzaj odkurzacza samochodowego, który zasilany jest z gniazdka elektrycznego. Ze względu na konieczność podpięcia go do sieci sprawdzi się wyłącznie podczas sprzątania samochodu w garażu lub tam, gdzie mamy stały dostęp do gniazda. Nierzadko odkurzacz samochodowy zasilany z sieci będzie się wyróżniał dużą mocą i niewielkim rozmiarem. Wśród jego zalet na pewno należy wymienić lekkość oraz, z racji na brak akumulatora, nieograniczony czas pracy. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie takiego modelu odkurzacza samochodowego zasilanego z sieci, który posiada szerokie wyposażenie: dodatkowe małe ssawki i szczotki, które znakomicie sprawdzą się podczas sprzątania.

Odkurzacz samochodowy
 

Jakie funkcje dodatkowe posiadają odkurzacze samochodowe?

 

Kupując odkurzacz samochodowy, warto zwrócić uwagę na jego funkcje dodatkowe - niektóre z nich mogą bowiem idealnie wpisać się w nasze potrzeby. Wśród najpopularniejszych i najbardziej przydatnych opcji na szczególną uwagę zasługują:

• Funkcja zbierania płynów: niektóre z dostępnych na rynku odkurzaczy samochodowych wyposażone są w funkcję odkurzania płynów. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i podczas letnich wypadów. Dzięki tej funkcji odkurzacza samochodowego zbieraniebłota lub wody po roztopionym śniegu zajmie nam kilka minut. 
• Funkcja prania: przyda się wszystkim tym, którzy preferują czyszczenie na mokro. Jeśli często usuwamy tłuste plamy lub zabrudzenia po napojach i chcemy usprawnić proces czyszczenia niezbyt głęboko wchłoniętych zabrudzeń, warto wybrać model odkurzacza samochodowego z funkcją prania. Choć nie będzie on tak wydajny, jak profesjonalny odkurzacz przemysłowy, dostępny na myjniach samochodowych, to z całą pewnością świetnie sprawdzi się na co dzień. 
• Zmywalny filtr: niektóre odkurzacze samochodowe posiadają klasyczne filtry, które należy co jakiś czas wymieniać. Część dostępnych na rynku modeli wyposażona jest jednak w praktyczne filtry zmywalne, które wystarczy przepłukać wodą. Wybór takiego odkurzacza samochodowego to znakomita inwestycja - nie będziemy bowiem musieli regularnie wydawać pieniędzy na zakup nowego filtra. 
• Stacja dokująca: znakomita alternatywa dla konieczności podpinania ładowarki samochodowej. Wystarczy umieścić w niej odkurzacz samochodowy, a stacja dokująca naładuje jego akumulator do pełna. 

 

Zakup odkurzacza samochodowego – o czym pamiętać?

 

Zakup odkurzacza do samochodu to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia i warto poświęcić jej nie mniej czasu niż wyborowi odpowiedniej nawigacji samochodowej czy ładowarki samochodowej. Szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie to idealnie wpisało się w nasze potrzeby, dobrze spełniało swoją funkcję i służyło nam przez wiele lat. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Oto kilka aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

 

• Rodzaj zasilania: jedna z podstawowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze odkurzacza samochodowego. Kluczowe będą zarówno różne możliwości podłączenia, jak i sama długość kabla, aby użytkowanie urządzenia było w pełni komfortowe, warto wybrać model, który posiada kabel o długości przynajmniej 5 metrów.

• Moc urządzenia:  wybór mocnego odkurzacza samochodowego gwarantuje nam łatwiejszy proces czyszczenia. Odkurzacze o większej mocy nie tylko z łatwością usuną nawet spore zabrudzenia i plamy, ale także będą znacznie wydajniejsze. Najczęściej spotykany przedział mocy dla modeli odkurzaczy samochodowych na rynku wynosi 10-120 W. O ile odkurzacze zasilane akumulatorem posiadają zakres do 30 W, o tyle urządzenia zasilane przez gniazdo samochodowe sięgają nawet 120 W. 

 • Regulacja mocy: dzięki możliwości regulacji mocy, będziemy mogli z łatwością dopasować rodzaj pracy urządzenia do naszych aktualnych potrzeb. Nie zawsze konieczne będzie odkurzanie na maksymalnych obrotach – w takiej sytuacji warto mieć możliwość dostosowania mocy odkurzacza samochodowego do swoich potrzeb, by oszczędzić zarówno zużycie akumulatora, jak i energii. 

 • Czas pracy na akumulatorze: w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na odkurzacz samochodowy bezprzewodowy, należy koniecznie sprawdzić czas jego ładowania oraz pracy na pełnym akumulatorze. Warto mieć na uwadze, że niektóre modele, nawet po długim ładowaniu, będą pracować zaledwie kilkanaście minut, co może okazać się niewystarczające. Dodatkowo niektóre urządzenia trzeba ładować nawet kilkanaście godzin, podczas gdy inne będą gotowe do pracy już po kilku godzinach.

• Waga urządzenia: kupując odkurzacz samochodowy warto zwrócić uwagę na jego wagę – nie zapominajmy w końcu, że podczas sprzątania auta, zazwyczaj trzymamy sprzęt w jednej dłoni. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas użytkowania urządzenia, jego waga nie powinna przekroczyć dwóch kilogramów. Najlepiej jednak jeśli wybrany przez nasz odkurzacz samochodowy będzie ważył około kilograma.

• Rodzaj obudowy: jakość wykonania obudowy będzie różniła się w zależności od modelu i producenta. Im lepsze i bardziej wytrzymałe jakościowe tworzywo, tym dłużej posłuży nam urządzenie – nie zapominajmy w końcu, że z odkurzaczem rzadko kiedy obchodzimy się szczególnie delikatnie. Podczas sprzątania samochodu odkurzacz może obić się o różne przedmioty, dlatego też warto upewnić się, że wybrany przez nas model odkurzacza samochodowego jest odpowiednio trwały.

 • Filtr powietrza: dobry filtr w odkurzaczu samochodowym to podstawa. Odpowiedni model ochroni silnik odkurzacza przed zanieczyszczeniami oraz nie dopuści do wydostania się z drugiej strony całego kurzu, który usuniemy podczas czyszczenia. Dodatkowo dobry filtr powietrza przełoży się na dłuższą i bezproblemową pracę odkurzacza, także na pełnej mocy. 

 • Zbiornik na zanieczyszczenia: kluczowa dla komfortu użytkowania odkurzacza samochodowego jest również wielkość zbiornika na zanieczyszczenia. Zwróćmy uwagę na to, czy jego pojemność odpowiada naszym potrzebom – w końcu nieustanne przerywanie odkurzania po to, by opróżnić pojemnik, mogłoby być kłopotliwe. Ręczne modele zwykle posiadają zbiornik o wielkości 0,2, który umożliwia nam stosunkowo krótkie sprzątanie i sprawia, że nie możemy jednorazowo wyczyścić całego samochodu. Jeśli zależy nam na możliwości dłuższego użytkowania odkurzacza samochodowego, lepiej wybrać model, który posiada pojemnik na zanieczyszczenia o pojemności przynajmniej 0,5 litra.

• Rodzaje końcówek: większość odkurzaczy samochodowych posiada w zestawie co najmniej kilka końcówek wymiennych. W każdym z nich powinna znaleźć się szeroka szczotka, służąca do odkurzania foteli i tylnej kanapy, a także ssawki szczelinowe, którymi z łatwością dotrzemy do różnego rodzaju zakamarków. Im więcej końcówek oferuje producent naszego odkurzacza samochodowego, tym lepiej – dzięki szerokiej gamie możliwości proces odkurzania stanie się szybszy i przyjemniejszy. 


 

Gdzie szukać odkurzaczy samochodowych od znanych i cenionych producentów? Warto śledzić aktualne promocje w dużych sklepach z elektroniką, takich jak Media Expert, które nie tylko oferują szeroki wybór sprzętu i urządzeń elektronicznych, ale także atrakcyjne ceny, idące w parze z wysoką jakością.