Jaki robot kuchenny kupić?

Mogłoby się wydawać, że zakup robota kuchennego (z pozoru prostego w obsłudze i całkiem niewielkiego urządzenia) to bułka z masłem. Nic bardziej mylnego! Obecna oferta producentów robotów kuchennych jest niesamowicie szeroka, a i same urządzenia - z roku na rok - zwiększają swoje możliwości oraz gabaryty. Jak zatem wybrać ten najlepszy dla siebie model?

 

Zakup robota kuchennego dla osób, które kochają gotować, może być spełnieniem kulinarnego marzenia. Z kolei dla tych, którzy nie przepadają za pracami kuchennymi, ale potrzebują pomocy w niektórych czynnościach w kuchni, robot kuchenny stanie się najlepszym przyjacielem, znacznie ułatwiającym gotowanie. Przed zakupem takiego urządzenia należy przede wszystkim zastanowić się, jakie robot powinien posiadać funkcje. Klasyczne roboty kuchenne oferują możliwość miksowania produktów, mieszania czy wyrabiania ciasta. Te bardziej zaawansowane zrobią też koktajl, zmielą mięso, obiorą i poszatkują warzywa. Do tego dochodzą jeszcze parametry związane z mocą urządzenia, jego gabarytami czy łatwością mycia i przechowywania. Na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

 

Sprawdź naszą ofertę robotów kuchennych!

 

Wielofunkcyjny robot kuchenny – czym powinien się charakteryzować?

 

Dostępne obecnie na rynku roboty kuchenne oferują wiele funkcji, dzięki czemu istnieje możliwość zastąpienia kilku urządzeń tym jednym, wykonującym wiele czynności. Podstawowy podział robotów kuchennych polega na rozróżnieniu ich względem pracy mieszadła. Tradycyjne roboty kuchenne z misą wprawiają w ruch mieszadło wyłącznie wokół własnej osi, natomiast nowocześniejsze roboty planetarne mają mieszało kręcące się wokół własnej osi oraz wokół brzegów misy. Bardziej kompleksowym rozwiązaniem będzie oczywiście wybór robota planetarnego, jednak robot tradycyjny również z powodzeniem zda egzamin u osób, które gotują tylko okazjonalnie.

 

 

Przy wyborze robota kuchennego warto również zastanowić się nad jego mocą. Bardzo zaawansowane urządzenia mają zainstalowane duże silniki, o mocy nawet do 1700 W, jednak na użytek domowy z pewnością wystarczą roboty kuchenne o mocy 600 - 1000 W. Od tego, jak mocny jest silnik robota, będą zależały oczywiście jego możliwości w zakresie ubijania, mieszania czy wyrabiania ciasta. Za mocnym silnikiem idzie też waga i tutaj – wbrew pozorom – nie należy wybierać jak najlżejszego urządzenia. Porządna waga, w granicach 3 - 4 kilogramów sprawi, że robot kuchenny w trakcie pracy nie będzie „wędrował” po blacie.

 

Ważnym elementem robota kuchennego – niezależnie od tego, czy robot jest w wersji planetarnej czy standardowej – jest jego misa. Najlepszy wybór to robot z misą metalową, ponieważ ten materiał jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne – spowodowane zwłaszcza obijaniem ścianek. Standardowe misy mają pojemność od 3,5 do 5,5 litra – zawsze warto wybierać te większe, zwłaszcza, że niektóre składniki po ubiciu czy zmiksowaniu „rosną” (dotyczy to szczególnie ciasta drożdżowego, bitej śmietany czy białek jaj). Ponadto, jeśli chodzi o misę, warto wybierać modele z uchwytem i pokrywką, co ułatwi przechowywanie produktów przygotowanych za pomocą robota w lodówce.

 

Mieszadła do robota kuchennego – najbardziej optymalny zestaw

 

Osobną kwestią przy zakupie robota kuchennego są różnorakie mieszadła. W większości przypadków producenci dodają mieszadła do zestawu i można kupić je wraz z urządzeniem – jest to najwygodniejsza i najbardziej ekonomiczna opcja, ponieważ pojedyncze mieszadła są dość drogie. Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są mieszadła do danego robota – najlepszy materiał to oczywiście stal nierdzewna, która nie zmienia się pod wpływem oddziaływania na nią różnego rodzaju detergentów.

 

Najpopularniejsze mieszadła do robotów kuchennych to zazwyczaj różnego rodzaju haki, nadające się przede wszystkim do ucierania ciężkich ciast (w tym ciast drożdżowych, na przykład na pizzę). Drugi popularny element to mieszadło do ubijania lekkich ciast, śmietany czy jajek, a trzeci – mieszadło do ciast ucieranych. Oprócz mieszadeł, producent bardzo często dodaje również swojego rodzaju „łapkę” z silikonowym zakończeniem, która ściąga ciasto z boków misy, a także łopatkę pomagającą w przekładaniu gotowego ciasta na blachę czy do innego naczynia.

 

 

Przystawki do robota kuchennego, o których warto pomyśleć przed zakupem

 

Producenci robotów kuchennych bardzo często poszerzają ich możliwości poprzez dodanie do zestawu przystawek spełniających różne funkcje. Przed zakupem warto więc porównać oferty i zdecydować się na model z przystawką, na której najbardziej zależy użytkownikowi. Wśród najpopularniejszych przystawek do robotów kuchennych można wyróżnić cztery.

Blender kielichowy, który producenci najczęściej umieszczają na górze obudowy urządzenia. Dzięki blenderowi każdy, nawet najmniej wprawiony kucharz, będzie w stanie zrobić gładką w konsystencji zupę - krem, przyrządzić odżywczy koktajl czy idealne pesto do włoskiego makaronu.

- Malakser. To urządzenie, dzięki któremu warzywa w ciągu kilku sekund zostaną pokrojone na plasterki, słupki czy inne kształty – w zależności od dostępności ostrzy. Malakser jest wygodnym sposobem na przygotowywanie posiłków złożonych wyłącznie z warzyw, bądź dań dla dużej liczby gości.

Maszynka do mielenia. Warto zaopatrzyć się w robot kuchenny z tą funkcją, ponieważ znacznie ułatwia ona przygotowywanie zdrowych, mięsnych posiłków. W maszynce do mielenia można rozdrabniać jednak nie tylko mięso – w zależności od rodzaju wkładek, nada się ona do mielenia orzechów oraz warzyw.

- Sokowirówka i wyciskarka do cytrusów. Jeśli domownicy są fanami świeżo wyciskanych soków, warto rozejrzeć się za robotem kuchennym z sokowirówką – te dołączone do robotów nie są - co prawda - tak wydajne, jak osobne urządzenia tego typu, jednak z powodzeniem radzą sobie z przygotowaniem zdrowej porcji soku do weekendowego śniadania.

 

Sprawdź naszą ofertę robotów kuchennych!