Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaką pralkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

 2023-08-25 

Pralka, obok lodówki, to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w naszych domach. Ważne więc, aby dobrze dobrać jej funkcjonalność, rozmiar czy klasę efektywności energetycznej. Jeśli nie wiesz więc, jaka pralka najlepsza będzie dla singla, a jaka dla czteroosobowej rodziny – dobrze trafiłeś! W naszym artykule dowiesz się o najważniejszych parametrach, rozwiązaniach i programach, z których będziesz korzystał przez najbliższych kilka lub nawet kilkanaście lat eksploatacji urządzenia. Pralka ma zwiększyć nasz komfort, dlatego warto wybrać ją mądrze. Dostosuj budżet do rozwiązań oferowanych przez producentów tak, aby pranie zawsze pachniało świeżością. Ważne też, abyś postawił na jak najlepsze parametry, m.in. niską emisję dźwięku, aby sprzęt nie był uciążliwy. Jaką pralkę kupić? Zapraszamy do naszego artykułu.

Wymiary pralki, a Twoje potrzeby. Znasz je?

Już dawno minęły czasy, kiedy na pytanie: jaką pralkę kupić – sprzedawcy odpowiadali „największą!”. Otóż dziś, na rynku dostępne są różnorodne modele, podzielone ze względu na wielkość, formę ładowania odzieży do bębna, czy też formę montażu. Najpopularniejszą grupę stanowią pralki ładowane od frontu, czyli tradycyjne pralki bębnowe z drzwiami – jak wolą inni – z oknem na froncie. 


Te tradycyjne modele można także wyróżnić ze względu na szerokość i głębokość. O ile standardowa pralka wolnostojąca ma wysokość ok. 85 cm, szerokość i głębokość 60 cm, o tyle na rynku funkcjonują także modele wąskie czy całkowicie kompaktowe, do mniejszych pomieszczeń.


Duża, standardowa pralka ma zazwyczaj ok. 8–10 kg załadunku, co z pewnością docenią kilkuosobowe rodziny. Jeśli jesteś zaś singlem lub Twoja rodzina jest mała i nie potrzebujesz prać dużo i często, warto rozważyć zakup pralki wąskiej, tzw. slim (od 33 do 45 cm głębokości). Mieszczą one wówczas w bębnie zaledwie 4–6 kg prania. Jaką wybrać pralkę, kiedy pierzemy rzadko i bardzo mało (np. w domku letniskowym lub w apartamencie na wynajem)?


Najmniejszą grupą pralek są modele kompaktowe i właśnie one polecane są do maleńkich pomieszczeń, wnęk lub pod umywalkę. Ich maksymalny wsad to 3–4,5 kg. Jeśli jesteśmy na działce w sezonie tylko kilka razy i pierzemy coś sporadycznie, warto zastanowić się nad prostą pralkowirówką. Jest ona lekka i łatwa w przemieszczaniu i obsłudze.

Czy kupić pralkę wolnostojącą, czy do zabudowy?

Kontynuując wątek klasyfikacji pralek, warto również wspomnieć o równie popularnych i nadal lubianych przez klientów pralkach ładowanych od góry. W praktyce, zmienia się sposób załadunku prania, ponieważ musimy otworzyć górną klapę i sam bęben. Wymiary są całkowicie inne, ponieważ pralka ta jest wysoka i wąska: szerokość – 40 cm, głębokość – 60 cm oraz wysokość ok. 90 cm. Pojemność takiej pralki to ok. 5–8 kg.


Pralka ładowana od góry, jest jednak dostępna tylko w formie wolnostojącej, w przeciwieństwie do tradycyjnych pralek, które można zakryć frontem meblowym. Zarówno w wersji standardowej jak i kompaktowej do zabudowy, front meblowy, który zakryje sprzęt, sprzyja także wyciszeniu. Sposób instalacji pralki do zabudowy, należy jednak dokładnie przeanalizować ze schematem montażowym i dostosować do wymiaru wnęki meblowej.


Niezależnie, którą wersję wybierzesz – pralki ładowanej od frontu czy od góry, ważne, abyś zadbał, m.in. o prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie. To między innymi od tej czynności zależy, czy pralka będzie pracować cicho i ekonomicznie. Pamiętaj również o tym, aby przed instalacją urządzenia, zdemontować śruby transportowe blokujące bęben. Inne, ważne zasady montażowe, znajdziesz w każdej dołączonej do sprzętu instrukcji – przeczytają ją bardzo uważnie.

Pralki do zabudowy w naszej ofercie:

Jakie programy oferują dzisiejsze modele?

Przyjmijmy, że wybraliśmy rozmiar oraz formę montażu (wolnostojącą, z ang. FS – free-standing lub do zabudowy, z ang. BI – built-in). Następnym krokiem jest przeanalizowanie własnych potrzeb, a dokładniej funkcji, z których z pewnością będziemy korzystać. Wśród nich, na pewno znajdzie się opcja skracająca czas prania lub programy automatyczne – to udogodnienia, które niemal każdy klient chce posiadać we własnym sprzęcie, co jest oczywiste i zrozumiałe. Jednak co więcej? Może masz czworonożnego przyjaciela? Twoje ciuchy są pełne ich sierści? Wybierz więc funkcję lub program z dodatkowym trybem prania intensywnego, w którym sierść jest skuteczniej usuwana z ubrań (np. tryb Pupil). Jaką pralkę kupić, jeśli wyposażamy kilkuosobowy dom z dziećmi? Z pewnością pomocny okaże się program do prania tkanin dziecięcych lub alergicznych. Dodatkowo postaw też na sprawdzone programy w pralce, takie jak pranie codzienne i bawełny, tkanin kolorowych/mix, do prania tkanin delikatnych lub wełny, czy też do prania odzieży outdorowej.


Coraz chętniej klienci zwracają uwagę na programy prania ekonomicznego, odzieży sportowej lub syntetycznej, a także programy do prania odzieży czarnej lub koszul (nazywane też programami Biznes). Każdy z tych programów ma inną specyfikę pracy – raz ma większą temperaturę i liczbę obrotów wirowania, innym razem zmniejsza je, by tkaniny były łagodniej wirowane, co wpływa na mniejszą liczbę zagnieceń. Standardowo pralki mogą mieć nawet do 20 programów prania z opcją dogrywania własnych, ulubionych programów z ustawieniem parametrów dzięki NFC lub Wi-Fi, o czym za chwilę.

Pralki wolnostojące w naszej ofercie:

Systemy prania, które pokochasz – sprawdzone rozwiązania oraz innowacje

Mówiąc o skutecznym praniu, nie sposób nie wspomnieć o nowoczesnych systemach prania, m.in. stosujących aktywną pianę, czujniki dostosowujące parametry do ciężaru czy rodzaju tkanin, czy też automatyczne optymalizowanie energii. Nie sposób też nie wspomnieć o najbardziej zaawansowanych modelach, jakimi są pralki parowe. W praktyce, w kilku momentach prania lub na końcu cyklu, pralka wtłacza do bębna parę wodną, która nie tylko eliminuje bakterie, wygładza odzież czy neutralizuje zapachy, ale też… czyści bęben po praniu!


Pranie parowe, dostępne niegdyś tylko w modelach profesjonalnych, dziś coraz chętniej wykorzystywane jest nawet w sprzętach konsumenckich ze średniej półki, które wyjątkowo usprawniają pranie. Kupujący dostrzegają walory prania głównie za sprawą mniej pogniecionych ubrań, jednak pralki z tą funkcją, z pewnością powinni wybierać alergicy oraz rodziny z dziećmi, choć nie tylko.


Jeśli zainteresowało Cię to powyższe rozwiązanie, to z pewnością zaciekawimy Cię także informacją, że na rynku dostępne są również modele, z tzw. aktywnym tlenem. Tutaj z kolei, pralka wtłacza do komory prania tlen, oczyszczając łagodnie tkaniny z brudu, plam, ale też zarazków czy nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, pranie ozonowe może odbywać się bez wody, odświeżając tkaninę. Modeli z aktywnym tlenem jest na rynku bardzo mało, ale są swego rodzaju innowacją.

Nowoczesne dozowanie dla każdego. Na które postawić?

Równie innowacyjnym podejściem do prania kierują się producenci oferujący systemy automatycznego dozowania. Wykorzystują oni bowiem opatentowane konstrukcje szuflad lub specjalnych pojemników z detergentem (płynnym lub na kapsułki). Pralki z automatycznym dozowaniem są nieco droższe od tych z tradycyjną szufladą na detergenty, ale dają dużo większy komfort podczas obsługi pralki. Użytkownicy wówczas rezygnują z samodzielnego aplikowania proszku, żelu do prania i płukania. W zamian, włączają ulubiony program, a pralka dozuje detergent samodzielnie, dostosowując go do parametrów, czasu i intensywności prania. Rozwiązanie to jest praktyczne, zwłaszcza kiedy decydujemy się na urządzenie z możliwością zdalnej obsługi. 


Automatyczne dozowanie jest też stosunkowo ekonomiczne, ponieważ nie musimy obawiać się o przedozowanie środków, które ma negatywny wpływ, już nie tylko na środowisko, ale także pobór wody. Pralka bowiem musi dodatkowo aktywować cykle wypłukania zbyt dużej ilości środka piorącego, co wpływa drastycznie na wzrost poboru wody i energii.

Pranie deszczowe – czy warto się na nie decydować?

To z pewnością funkcjonalność wspierająca skuteczność i szybkość prania. Pralka ma wówczas dodatkowy obieg wody, która pobierana jest z dna bębna i aplikowana w bębnie – np. od góry lub z jego boku. To sprawia, że tkanina spryskiwana jest wodą równomiernie i zdecydowanie szybciej. Podczas prania, woda ta dociera dokładniej do tkanin, co wpływa na skuteczność procesu. Pranie deszczowe jest skuteczne, także dzięki wstępnemu wymieszaniu się detergentu w bębnie.

Czy bęben ma dziś znaczenie?

Kolosalne, bowiem to właśnie bęben ma kontakt z pranymi tkaninami. Producenci przykładają wagę, zarówno do materiału z jakiego został wykonany, ale też do perforacji czy kształtu wypustek. Duże znaczenie mają też zbieraki, które „mieszają” ciężką odzież, wprowadzając ją w ruch. W zaawansowanych modelach, bęben może mieć fakturę plastra miodu, kropli wody, a nawet diamentu.


Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, a w Twojej garderobie są drogie, delikatne tkaniny, warto, abyś rozważył model właśnie ze specjalnymi strukturami bębna, o których opowiedzą Tobie nasi eksperci i zaprezentują je w praktyce. Niezależnie, na który model się zdecydujesz, warto raz na jakiś czas wyczyścić bęben oraz gumowy rękaw. Można też skorzystać z funkcji czyszczenia bębna dla większej higieny prania.

Kiedy zapomnisz wrzucić do bębna część ubrań… czyli funkcja dodawania ubrań w trakcie prania

Kiedy tylko funkcja pojawiła się na rynku, klienci chętnie rzucili się na modele, z możliwością dodawania kolejnych ubrań w trakcie trwającego cyklu prania. W praktyce wygląda to tak, że wybrane pralki mają specjalny otwór w drzwiach, który umożliwia ich otwarcie w wybranych cyklach i dorzucenie pojedynczej sztuki ubrania. Z drugiej jednak strony, coraz więcej producentów oferuje funkcję Start/Pauza lub opcję Dodaj ubranie tak, aby pralka zastopowała, wypompowała wodę i pozwoliła na bezpiecznie otwarcie drzwi.

Żywotność sprzętu, czyli dlaczego warto wybierać solidne komponenty

To ważne, aby być świadomym jakości urządzenia, ponieważ im lepsze komponenty, tym dłuższa żywotność sprzętu. Jaką pralkę kupić, jeśli nie znasz się na technice, ani na elementach budowy pralki? Zapytaj naszych ekspertów o modele najmniej awaryjne. Te zazwyczaj mają silniki inwerterowe, ze sterowaniem elektronicznym (czytaj szerzej w innym naszym poradniku). To one wpływają, m.in. na cichą pracę, brak usterek oraz minimalny pobór energii podczas rozruchu jak i podczas intensywnego wirowania. To właśnie na początku pracy, silnik pobiera najwięcej prądu, dlatego warto postawić na nowoczesną konstrukcję typu Digital Inverter. W praktyce, wykorzystują one konstrukcję bezszczotkową, więc niwelujemy hałas, m.in. tarcia szczotek, stosowanych w standardowych urządzeniach komutatorowych. W silnikach inwerterowych, takie szczotki są zastąpione specjalnymi magnesami, które odpowiadają za generowanie energii. Dodatkowo, przez brak wspomnianego tarcia, są to po prostu ciche pralki trwalsze i nie wpadają w wibracje, mocno tłumiąc wydawany dźwięk.


Wielu producentów udziela nawet 10-letniej gwarancji na silniki, co jest potwierdzeniem niezawodności tych komponentów. Jeśli więc lubisz ciszę, masz w domu małe dzieci lub zwyczajnie chcesz zadbać o komfortowy, wyciszony proces prania – postaw na wspomniany silnik inwerterowy. Wśród równie cichych silników, można też wyróżnić silnik indukcyjny. Szukając innych wysokojakościowych komponentów, warto postawić też na niklowane lub ceramiczne grzałki, na których nie osadza się tak szybko kamień.

Pralki z Wi-Fi – czy to przyszłość AGD?

Polacy są tradycjonalistami, ale stopniowo przekonują się do dodatkowych możliwości i udogodnień, jakie dają im pralki sterowane smartfonem. Mobilna obsługa to już nie tylko gadżet. To opcja dodatkowej konfiguracji parametrów, sprawdzenia kodów błędu, czy diagnozy usterek, niemal tak, jak dzieje się to w samochodach. Zdalna obsługa pralek jest szczególnie istotna dla osób żyjących w ciągłym biegu i z pewnością jest to funkcja usprawniająca proces prania. Użytkownik może włączyć pralkę będąc w pracy, sprawdzić ile czasu pozostało do końca prania, a nawet monitorować zużycie energii elektrycznej. 


Co ciekawe, coraz więcej urządzeń integruje się ze sobą w ramach smart home. Dokładniej, jeśli mielibyśmy obok pralki suszarkę, dzięki Wi-Fi nie musielibyśmy ustawiać programu suszenia, podobnego do programu prania. Po cyklu prania, suszarka automatycznie rozpozna program i ustawi dostosowane do tkanin parametry suszenia.

Pralki sterowane smartfonem w naszej ofercie:

Design i panele sterowania, na które warto zwrócić uwagę

Na koniec trochę estetyki. Dzisiejsze pralki to prawdziwe dzieła sztuki. Mogą być zaprojektowane w mało widocznym, niewyróżniającym się stylu, z drugiej zaś strony, mogą przyciągać połączeniem faktur, kolorów i detali. Chromowane listwy, przeszklone i podświetlane drzwi bębna oraz wielkoformatowe wyświetlacze to coś, co z pewnością może zaciekawić klienta. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać pralkę spośród tylu pięknych modeli – postaw na minimalizm. 


Na biały front z jasnym panelem sterowania i np. chromowanym pokrętłem wyboru. Jeśli zaś lubisz nowoczesność, wybierz sterowanie dotykowe z wielkocalowym wyświetlaczem LCD-TFT, na którym nie tylko zobaczysz ustawienia czy nazwę programu, ale też możesz dowiedzieć się, jak przygotować bieliznę do prania danego typu tkanin. Jeśli jednak jesteś tradycjonalistą, możesz nadal wybrać urządzenia, już nie ze sterowaniem elektronicznym, ale mechanicznym – wybierając program przyciskami lub pokrętłem.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756