Jaką lodówkę wybrać?

Przy wyborze lodówki z pewnością warto sprawdzić, czy posiada system no-frost, który zapobiega powstawaniu wewnątrz szronu i czy została wyposażona w system automatycznego rozmrażania. Jeśli zależy nam na dłuższej świeżości przechowywanych produktów, warto sprawdzić, jaką technologię, poprawiającą przechowywanie żywności, oferuje  dany model. Przeczytaj poniższy poradnik i wybierz lodówkę idealną.
 

Lodówki a ich klasa energetyczna


Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Nowa lodówka z założenia  ma służyć nam przez długie lata. W tym czasie, dzięki odpowiednim parametrom energooszczędnym, jesteśmy w stanie znacząco obniżyć koszty jej eksploatacji. Obecnie, dzięki wprowadzonym przez Unię Europejską normom dotyczących zapotrzebowania na energię elektryczną dla danych produktów AGD czy RTV, rzadko można spotkać się ze sprzętem, którego klasa energetyczna byłaby gorsza niż  A (czyli nieco ponad połowa normy). Poza tym, każdy plus przy literze A oznacza dodatkowe, o 10% mniejsze zużycie energii. Najlepszą z możliwych jest klasa A+++, ale już podstawowa, czyli klasa A powinna spełnić  oczekiwania przeciętnego gospodarstwa domowego.


Sprawdź naszą ofertę

Rodzaje lodówki

 

Do wyboru masz lodówki wolnostojące oraz lodówki do zabudowy. Oba rodzaje mają swoje mocniejsze, jak i słabsze strony. Zaletą lodówek wolnostojących jest przede wszystkim dużo szersza oferta poszczególnych producentów. Do tego praktyczność i mobilność, czyli możliwość dowolnej konfiguracji wnętrza naszej kuchni. Jak sama nazwa wskazuje, lodówki wolnostojące są oddzielnym, elementem kuchni, dlatego z pewnością będą się wyróżniać wśród podobnych sobie szafek.  Niewątpliwą zaletą lodówek do zabudowy jest ich estetyka – zamknięte w systemie szafek nie rzucają się w oczy i zawsze idealnie  komponują się z wystrojem kuchni. Są to jednak bardzo często drogie lodówki, więc decyzję  o zakupie warto podjąć rozważnie. Standardem na rynku są lodówko – zamrażarki, oferujące komorę chłodzącą w części górnej, a mrożącą – w dolnej. Możesz również skusić się na zakup lodówki typu Side by Side, w której poszczególne komory rozmieszczono obok siebie. Jest ona dużo większa i szersza, więc jej zakup rozważyć powinny  osoby dysponujące dużą, przestrzenną kuchnią.Funkcjonalność
Podczas wyboru należy pamiętać, że polecana lodówka przez danego producenta nie zawsze spełnia oczekiwania konkretnego użytkownika. Przykładem może być chociażby sposób otwierania drzwi – na lewo lub prawo. Nie wszystkie modele oferują możliwość wyboru kierunku, więc może się okazać, że lodówka nie pasuje do konfiguracji szafek w kuchni. Często można również spotkać się z lodówkami, które pomimo wysokiej ceny wytwarzają hałas podczas pracy – ta pozorna błahostka okazuje się ważnym kryterium przy doborze odpowiedniej lodówki. Pamiętać więc należy, że „rekomendowana lodówka” nie zawsze oznacza „właściwa dla naszych potrzeb”.

Technologie
To właśnie dzięki najnowszym technologiom nasze życie staje się łatwiejsze. Podobnie, sprawa ma się w kwestii lodówek – im bardziej zautomatyzowana, tym łatwiejsza w obsłudze. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy Twoja lodówka posiada system no-frost, który zapobiega powstawaniu wewnątrz szronu. Jeśli tak, to na pewno wyposażono ją również w system automatycznego rozmrażania, co oznacza, że nasza ingerencja w kwestii ogólnej czystości  ogranicza się do wyjęcia i opróżnienia specjalnego pojemnika, do którego ścieka woda. Jeśli zależy Ci na dłuższej świeżości przechowywanych produktów, warto sprawdzić, jaką technologię, poprawiającą przechowywanie żywności, oferuje dany model.

Marka lodówki
Podczas wyboru warto sugerować się również marką. Jeśli posiadamy w domu inny sprzęt, jak chociażby piekarnik,  danego producenta, z którego jesteśmy zadowoleni, możemy wstępnie zawęzić obszar poszukiwania nowej lodówki tylko do konkretnej marki. Jeśli nie – możemy wybierać spośród lodówek podanych wyżej producentów, sugerując się wytycznymi przedstawionymi w poprzednich punktach.

 


Sprawdź naszą ofertę