Jaką pralkę kupić?

Jak wybrać pralkę idealnie dostosowaną do potrzeb rodziny lub singla, sprawdzającą się w dużym domu albo małej kawalerce… Pytanie to zadają sobie nie tylko ci, którzy właśnie się urządzają, ale również inwestorzy wynajmujący innym mieszkania z pełnym wyposażeniem albo po prostu ci, którym stara pralka nagle odmówiła posłuszeństwa. Obecnie oferta pralek na rynku jest naprawdę szeroka – klient wybiera spośród urządzeń ładowanych od frontu bądź od góry, tych do zabudowy i pralek wolnostojących, a oprócz tego musi zastanowić się, jaka klasa energetyczna pralki jest optymalna.

 

Oprócz tak standardowych parametrów, jak rodzaj zabudowy pralki czy jej klasa energetyczna, kupujący może również kierować się przy wyborze urządzenia jego dodatkowymi funkcjami – programami antybakteryjnymi, tymi do ubrań sportowych czy butów, a także na przykład ułatwieniem w postaci pojemnika dozującego środki czystości za użytkownika. Wobec tak wielu możliwości, odpowiedź na pytanie o to, jak wybrać pralkę, staje się coraz trudniejsza. Warto więc przede wszystkim pomyśleć o tym, w jaki sposób urządzenie ma dopasować się do trybu życia domowników oraz do ich potrzeb.

Jaką pralkę kupić

Pralka ładowana od przodu czy od góry?

 

Jak wybrać pralkę spośród modeli ładowanych od przodu i od góry? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, co jednocześnie sprawia, że można dopasować je do potrzeb konkretnych osób.

 

Pralka ładowana od góry sprawdza się przede wszystkim u osób, które dysponują niewielką ilością miejsca w kuchni czy łazience – taki model potrzebuje jedynie dość głębokiej wnęki. Ponadto, pralka ładowana od góry to wygodne rozwiązanie dla osób starszych – nie muszą się one bowiem schylać przy wkładaniu czy wyjmowaniu prania. Model taki jest idealny również dla singli, ze względu na stosunkowo niewielką pojemność bębna. W przypadku pralki ładowanej od góry trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu urządzeniu odpowiedniej ilości przestrzeni do otwierania klapy – pralka nie może więc stać pod nisko zawieszonymi półkami w kuchni lub łazience.

 

 

Pralki ładowane od przodu mają zazwyczaj znacznie większe pojemności bębnów od modeli ładowanych od góry – są więc trafnym wyborem dla rodzin wielodzietnych, piorących dużo i często. Zaletą tych urządzeń jest fakt, że pralki ładowane od przodu można bez problemu zabudować, a płaską powierzchnię na górze wykorzystać jako dodatkowy blat – czy to w kuchni, czy w łazience. Przezroczyste okno w pralkach ładowanych od przodu umożliwia również kontrolę prania w jego trakcie – oznacza to, że można na przykład szybko zareagować wtedy, gdy okazuje się, że pranie przybiera dziwny kolor.

Pralka ładowana

Klasa energetyczna pralki

 

Jak wybrać pralkę pod względem energooszczędności? Klasy energetyczne pralek opisane są literami – od A do G. G określa najniższą klasę energetyczną pralki, natomiast A – najwyższą. Oznacza to, że urządzenia oznaczone na tej skali jako „A” zużywają w ciągu roku najmniej prądu (zużycie podawane jest przez producentów w kilowatogodzinach – kWh, na jeden cykl prania).

 

Sprawdź naszą ofertę pralek!

 

Najlepszą inwestycją jest wybieranie pralek o klasie energetycznej A lub wyższej. Obecnie w ofercie renomowanych producentów praktycznie nie spotyka się urządzeń produkowanych w klasie B, ponieważ – mimo niższych kosztów zakupu – ich eksploatacja zwyczajnie się nie opłaca. Klasa energetyczna pralki pomiędzy A i A+++ gwarantuje natomiast średnie zużycie prądu na poziomie 0,9 - 1,2 kWh na jeden cykl prania, co jest bardzo dobrym wynikiem.

 

Pralka energooszczędna

 

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

 

Kolejną decyzją, przed którą stają osoby wybierające nową pralkę, jest decyzja o zakupie urządzenia do zabudowy lub wolnostojącego. Podobnie jak w przypadku pralki ładowanej od góry i od frontu, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

 

Należy pamiętać o tym, że pralka do zabudowy eliminuje od razu możliwość otwierania urządzenia od góry. Poza tym, pralka do zabudowy to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie estetykę wnętrz – dzięki możliwości umieszczenia jej w szafce dopasowanej do reszty mebli, nie zostaje zaburzony wystrój kuchni lub łazienki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że pralka umieszczona w szafce oznacza utrudniony dostęp do jej wymiennych części – zwłaszcza w przypadku awarii (aby zapobiec takim sytuacjom, warto zaprojektować meble tak, by blat nad pralką można było w razie potrzeby łatwo podnieść).

 

Pralka wolnostojąca to znacznie popularniejsze, a także tańsze rozwiązanie – użytkownik nie musi dodatkowo płacić za specjalne meble dostosowane do urządzenia. Pralka taka znacząco wpływa jednak na estetykę wnętrza, choć obecnie producenci prześcigają się w projektowaniu oryginalnych, designerskich urządzeń w różnych kolorach. Pralka wolnostojąca może być również ładowana od góry, ponieważ tej funkcji nie ogranicza blat umieszczony nad maszyną. Dodatkowo, takie rozwiązanie jest mobilne, ponieważ w trakcie użytkowania pralki wolnostojącej można przestawiać ją w zależności od zmiany aranżacji pomieszczenia – oczywiście w zakresie dopuszczalnym przez umiejscowienie zaworu doprowadzającego do niej wodę.

 

Pralka do zabudowy

A może pralko-suszarka?

 

Nieco droższym, aczkolwiek wygodnym rozwiązaniem jest zakup pralko-suszarki. Wybór takiego urządzenia może być lepszą opcją niż zakup samej pralki – zwłaszcza w przypadku rodziny wielodzietnej. Nowoczesne pralko-suszarki produkowane są w wysokich klasach energetycznych, mają pojemne bębny, mogą być zabudowane i... ułatwiają życie domownikom, którzy nie dysponują przestrzenią przeznaczoną do suszenia ubrań. Pralko-suszarka, oprócz oszczędzania przestrzeni, wpływa również na ograniczenie czasu poświęcanego na robienie prania. Nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są bowiem w funkcje minimalizujące konieczność prasowania ubrań, a także w rozmaite programy, które automatycznie dobierają optymalny czas prania w zależności od tego, jakie elementy garderoby są akurat w bębnie. Pralko-suszarka może być więc idealną alternatywą dla osób, które pragną kompaktowego, a zarazem wielofunkcyjnego rozwiązania.Pralko-suszarka to idealne rozwiązanie dla rodzin i osób, które chcą oszczędzić czas oraz domową przestrzeń.

 

Sprawdź naszą ofertę pralek!