Kupujemy pralkę. Jaką markę lub model wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku znajduje się olbrzymi wybór pralek. Pralki automatycznie produkuje wiele producentów, m.in. Hot-Point Ariston, AEG, Bosch, Beko, szwedzki Electrolux, włoski Candy, coraz więcej nabywców znajdują produkty Whirlpool i Samsung. A jaka pralka powinna znaleźć się w naszym domu? Może warto pomyśleć nad innowacyjną pralko – suszarką? Temat koniecznie trzeba zgłębić, gdyż nabyty produkt w zamierzeniu ma służyć przez kilka lat.
Przymierzamy się do zakupu pralki


Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, jest to, gdzie będzie miejsce dla nowej pralki automatycznej? W zależności od ilości dostępnego miejsca możemy wybierać spośród pralek różniących się sposobem załadunku prania. I tak, pralka może być ładowana od góry bądź od frontu. W tym drugim przypadku wyróżniamy pralki pełnogabarytowe, których przeciętne wymiary wynoszą 60 x 55 cm oraz pralki typu slim, których głębokość nie przekracza 45 cm.

Pralkosuszarki mają zbliżone wymiary, natomiast pralki ładowane z góry mają rozmiary 60 x 40 x 90 cm. Niekwestionowaną zaletą pralek ładowanych od frontu jest to, że ich górną powierzchnię możemy wykorzystać jako blat roboczy, co z pewnością znajdzie rozwiązanie w niedużej kuchni. Natomiast pralki ładowane od góry sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach. Na rynku dostępne są również pralki wirnikowe i mniejsze pralki kompaktowe. Takie urządzenia stanowią dość ekonomiczne rozwiązanie.

Jeżeli wiemy już, gdzie będzie stała nasza nowa pralka, nasuwa się pytanie, które urządzenie jest najlepsze? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi – pralkę musimy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Oczywiście najlepiej, aby pralka była możliwie najbardziej energooszczędna – aktualnie wszystkie dostępne modele mają klasę A i wyżej. Klasa A z większą liczbą plusów oznacza niższe rachunki za prąd. A co jeszcze powinno decydować o wyborze pralki?

Wymieńmy kilka podstawowych kryteriów:
- poziom hałasu
- prędkość wirowania
- liczba programów (mogą znacząco zmieniać czas prania)
- pojemność.

Głośność pracy


Niewątpliwie jednym z ważniejszych czynników mogących decydować o wyborze pralki jest poziom hałasu. Pełnogabarytowe pralki ładowane od frontu dzięki swojej masie są stabilniejsze i nie wytwarzają nieprzyjemnego dla uszu dźwięku. Spokojne pranie zapewnią pralki, które podczas pracy wytwarzają hałas w granicach 50-60 dB. Większe wartości mogę być nieprzyjemne dla uszu.

Warto zastanowić się nad inwestycją w pralko - suszarkę, gdyż tego typu sprzęt działa cicho i oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie prania. Zaoszczędzimy cenny czas na suszenie, a np. pralko - suszarki Hotpoint Ariston podczas prania wytwarzają dźwięk na poziomie jedynie 53 dB. Z kolei każda pralka LG została wyposażona w system Direct Drive, czyli system napędu bezpośredniego. Bęben jest połączony bezpośrednio z silnikiem, dzięki czemu pralka nie wibruje podczas pracy. Głośność podczas prania to zaledwie 56 dB.


Prędkość wirowania


Im wyższa prędkość wirowania, tym wyciągnięte pranie będzie bardziej suche. Producenci oferują prędkości wirowania w zakresie 1000-1600 obrotów na minutę. Decydując się na pralkę z mniejszą liczbą obrotów, będziemy zmuszeni rozwiesić pranie na suszarce i czekać, aż wyschnie. Maksymalna prędkość wirowania pozwala niemalże od razu wyprasować wyprane rzeczy. Hotpoint Ariston, AEG, Beko, Electrolux czy Samsung oferują modele, których prędkość wirowania wynosi aż 1600 obrotów.

Programy i unikalne funkcje


Również liczba dostępnych programów jest ważnym kryterium przy wyborze pralki. Za sprawą dodatkowych programów wypierzemy ubrania, z którymi należy obchodzić się z najwyższą troską, a także możemy skrócić czas wszystkich wykonywanych operacji. W większości pralek Beko znajdziemy funkcję Baby Care. Ten program znajdzie zastosowanie nie tylko podczas prania dziecięcych ubrań, ale również w przypadku alergików. Jest to doskonały sposób na wyeliminowanie wszelkich alergenów czy roztoczy.

Jeżeli w naszym domu jest pies lub kot, warto zwrócić uwagę na program Pupil, który poradzi sobie z sierścią zwierząt. W tę funkcję wyposażonych jest coraz więcej pralek na rynku. Z kolei w pralkach Bosch znajdziemy funkcję VarioPerfect, która pozwala skrócić czas prania do 60%.

Niemalże każda pralka Hotpoint Ariston została wyposażona w program Woolmark Platinum Care, dzięki czemu doskonale radzi sobie z odzieżą, która wymaga prania ręcznego.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy pralka wyposażona jest w funkcję Fuzzy Logic. Tak nazywa się automatyka wagowa, którą znajdziemy w pralkach Hotpoint Ariston, Electrolux czy Samsung, ale również u innych producentów. Za sprawą tej opcji wystarczy wybrać rodzaj tkaniny, a nasza pralka samodzielnie dostosuje temperaturę, prędkość wirowania i całą resztę.


Te pralki już piorą w domach naszych Klientów:


Pojemność pralki


Dla większości gospodarstw domowych istotne będzie również to, ile brudnego prania możemy wyprać w jednym cyklu. Mając na uwadze pojemność pralki, mówimy o wsadzie. Standardowym wsadem pralki jest 6 - 7 kg i taka pojemność powinna wystarczyć małym, dwuosobowym gospodarstwom domowym. Większe gospodarstwa domowe z pewnością docenią jak największy bęben.

Każdy z renomowanych producentów oferuje pojemność 9 kg, w tym Beko i Hotpoint Ariston mają w sprzedaży pralki o pojemności 11 kg, natomiast LG czy Samsung oferują wsad nawet do 12 kg! Jest to dwa razy więcej niż w standardowych pralkach automatycznych. Ponadto większość pralek została wyposażona w bębny ze stali szlachetnej odporne na korozję. Każdy producent stosuje również swój własny patent na to, aby tkaniny nie haczyły podczas prania.

Podsumowanie


Nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich. Wybór pralki zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Dlatego powinniśmy dobrze pomyśleć, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy i czego oczekujemy od naszej nowej pralki. W ciasnym pomieszczeniu sprawdzi się pralka z ładowaniem od góry, w niedużych mieszkaniach idealnym rozwiązaniem będzie pralko - suszarka, w większych gospodarstwach domowych egzamin zdadzą pralki o dużej pojemności.