JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   AGD wolnostojące   Jaką pralko-suszarkę kupić?

Jaką pralko-suszarkę kupić?

Pralko-suszarka to urządzenie łączące w sobie dwie, niezwykle przydatne w gospodarstwie domowym funkcje - pranie ubrań oraz ich suszenie. Dzięki takiej konfiguracji sprzęt jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkań, w których brakuje miejsca na dwa osobne urządzenia lub na rozkładanie tradycyjnej, metalowej suszarki na pranie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralko-suszarki, by cieszyć się nią przez długie lata?

 

Pralko-suszarka to urządzenie, które bezwzględnie pomaga w wykonywaniu codziennych porządków. Podstawową zaletą takiego sprzętu jest fakt, że niweluje on konieczność suszenia prania w tradycyjny sposób – na sznurkach czy na suszarkach stojących, skutecznie ograniczających przestrzeń w często i tak niewielkich mieszkaniach. Ponadto, pralko-suszarka znaczenie skraca czas, jaki domownicy muszą poświęcić na pranie. Oznacza to, że kolejną partię brudnych ubrań można wstawić do pralki szybciej, ponieważ poprzednia część zdążyła już wyschnąć. Te i inne zalety pralko-suszarek powinny oczywiście zadecydować o zakupie takiego urządzenia, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad różnymi funkcjami pralko-suszarek, które obecnie oferują producenci.

 

Sprawdź naszą ofertę pralko-suszarek!

 

Pralko-suszarka do zabudowy czy wolnostojąca?

 

Przed zakupem pralko-suszarki trzeba rozważyć, czy ma być ona przeznaczona do zabudowy, czy może ma być to model wolnostojący (przy czym należy pamiętać, że pralko-suszarki nie mogą być ładowane od góry, tak jak niektóre pralki). Pralko-suszarka przygotowana pod zabudowę zawsze jest nieco płytsza niż ta wolnostojąca – czyli mieści się do niej nieco mniej prania. Ponadto, urządzenie zabudowane jest ciężej wyciągnąć z obudowy (na przykład spod blatu łazienkowego) w przypadku ewentualnej awarii. Pralko-suszarka wolnostojąca powinna z kolei swoim designem pasować do aranżacji łazienki, kuchni lub pralni (w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu ma stać). Obecnie producenci oferują jednak tyle wzorów i kolorów, że zarówno miłośnik minimalizmu, jak i osoba posiadająca kuchnię lub łazienkę w stylu rustykalnym, mają całkiem spory wybór urządzeń.

 

Ładowność pralko-suszarki – jak wybrać opcję dla siebie?

 

Producenci pralko-suszarek oferują wiele wariantów swoich produktów, jeśli chodzi o ich ładowność. Skala rozpoczyna się od 6 kilogramów, a kończy nawet na 12 (przy czym tak duże bębny są idealne głównie dla wielodzietnych rodzin, w których często prane są nie tylko elementy garderoby, ale również kołdry, poduszki czy ręczniki). Należy pamiętać także o tym, że załadunek mokrego prania w celu wysuszenia go w bębnie pralko-suszarki, powinien być o połowę mniejszy (producenci dopuszczają więc wagę mokrego załadunku od 3 do 6 kilogramów – należy podzielić pranie przed suszeniem).

 

 

Oszczędność energii podczas prania i wirowania, czyli klasa urządzenia

 

Producenci nowoczesnych pralko-suszarek stosują specjalne oznaczenia w zakresie energooszczędności ich urządzeń, efektywności prania oraz wirowania. Energooszczędność oznacza oczywiście pobór prądu i wody, natomiast wskaźnik efektywności prania i wirowania odpowiada za skuteczność obu tych funkcji (oznacza to, że im lepsza klasa efektywności prania i wirowania, tym ubrania po wyjęciu z pralko-suszarki są czystsze i bardziej suche). Generalnie, klasy energooszczędności i efektywności mają rozpiętość oznaczeń od A do G, niemniej jednak producenci nowoczesnych urządzeń wypuszczają na rynek tylko pralko-suszarki klasy A, maksimum – B. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wybierać tę pierwszą opcję – zarówno ze względu na oszczędność wody i prądu, jaka się z tym wiąże, jak i na efektywność funkcji prania i suszenia.

 

Najważniejsze funkcje, które powinna posiadać nowoczesna pralko-suszarka

 

Wybierając pralko-suszarkę, oprócz podstawowych cech, takich jak możliwość zabudowy czy klasa energetyczna, powinno się rozważyć także to, jakie funkcje powinien posiadać taki sprzęt i w jaki sposób urządzenie może odpowiadać na potrzeby całej rodziny. W związku z tym przy zakupie pralko-suszarki należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

 

Liczba programów urządzenia oraz ich przydatność w kontekście stylu życia rodziny. Najpopularniejsze programy  to te, które użytkownik może znaleźć w tradycyjnych pralkach, czyli programy zróżnicowane pod względem pranych materiałów (do wełny, bawełny, wiskozy czy jedwabiu), a także pod względem rzeczy wkładanych do bębna (programy do butów, odzieży sportowej, firanek i zasłon czy pościeli). Każdy z tych programów powiązany jest ściśle z temperaturą prania i na to również należy zwrócić uwagę. Dla delikatnych materiałów jest to program piorący w 30 stopniach, dla bawełny – od 40 do 60 stopni, natomiast dla alergików, którzy potrzebują ultraczystej pościeli, ręczników i ubrań, warto uwzględnić pranie w 90 stopniach.

 

Funkcje związane z suszeniem. Najpopularniejsze programy pralko-suszarki dzielą się przede wszystkim na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to program suszący ubrania szybciej, ale w taki sposób, by można było je później swobodnie wyprasować. Drugi program z kolei jest dla bardziej cierpliwych osób, ponieważ proces suszenia trwa dłużej, jednak po wyjęciu prania z bębna użytkownik nie musi już prasować ubrań, gdyż urządzenie nie gniecie ich w trakcie pracy. Opcjonalnie, producenci pralko-suszarek umieszczają w nich również programy przeznaczone specjalnie dla alergików – wówczas pranie jest suszone w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki której giną bakterie i grzyby.

 

- Zaawansowane funkcje wspierające energooszczędność. Nowoczesne pralko-suszarki, oprócz wysokiej klasy energooszczędności, bardzo często są również wyposażone w funkcje „inteligentne”. Chodzi tu o dobieranie ilości wody i piany do wagi wsadu czy automatyczne suszenie (jego czas również jest programowany przez pralko-suszarkę pod względem ilości ubrań w bębnie). Ponadto, zaawansowane modele pralko-suszarek mają dodatkowo osobne drzwiczki, przez które można dorzucić do prania na przykład zapomnianą rzecz – dzięki czemu nie trzeba czekać z jej upraniem na następny cykl pracy urządzenia.

 

Sprawdź naszą ofertę pralko-suszarek!