Poradnik Eksperta > AGD wolnostojące > Jaką kupić kuchenkę wolnostojącą?

Jaką kupić kuchenkę wolnostojącą?

Kuchenka to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Ogromny wybór rodzajów kuchni – od gazowych, poprzez gazowo-elektryczne, aż po te wyposażone w płyty indukcyjne – sprawia, że przy zakupie nowej często nie wiadomo, na jaki model się zdecydować. Jak zwykle jednak, przy wyborze sprzętów kuchennych mających służyć przez kilka czy kilkanaście lat, warto pochylić się nad ich funkcjami, które powinny być ściśle dopasowane do preferencji nabywcy.

 

Pewne jest jedno – istnieje znormalizowany rozmiar kuchenek wolnostojących, który producenci AGD dopasowali do najpopularniejszych wymiarów szafek kuchennych. Szerokość standardowych, czteropalnikowych modeli to 50 - 60 cm, a ich głębokość to zazwyczaj 60 cm. Dzięki temu istnieje możliwość bezproblemowego dopasowania kuchenki wolnostojącej do szafek – w taki sposób, aby urządzenie nie wystawało poza ich fronty i nie przeszkadzało w codziennej eksploatacji. Wszystkie inne funkcje i parametry warto już rozważyć pod kątem nawyków i przyzwyczajeń domowników w kwestii gotowania, a także nowych rozwiązań, jakie oferują obecnie producenci sprzętu AGD.

 

Kuchnie wolnostojące

 

Indukcja, prąd czy gaz?

 

Osoby stające przed koniecznością zakupu kuchenki wolnostojącej muszą zacząć od wyboru typu konstrukcji urządzenia. Najprostszy typ to oczywiście kuchenka gazowa, w której zarówno palniki, jak i piekarnik zasilane są gazem z sieci miejskiej (na przykład w blokach) lub z butli (w gospodarstwach domowych). Z jednej strony, jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji, ze względu na stosunkowo niską cenę gazu, a z drugiej – piekarnik gazowy może ograniczać możliwości kulinarne, ponieważ grzeje potrawy tylko od spodu, przez co mogą się w tym właśnie miejscu przypalać. Drugim, najpopularniejszym chyba rozwiązaniem, są kuchnie elektryczno-gazowe, które łączą w sobie zalety kuchenek gazowych (tania eksploatacja) oraz kuchenek elektrycznych (precyzyjny piekarnik z wieloma funkcjami, łatwy w użytkowaniu i czyszczeniu). To najbardziej optymalny wybór dla osób pragnących połączenia nowoczesności z ekonomicznymi rozwiązaniami. Warto pamiętać jednak o tym, by przy wyborze kuchenki elektryczno-gazowej (a także elektrycznej) postawić na odpowiednią klasę energetyczną urządzenia - A lub maksymalnie B – wtedy pobór prądu będzie najbardziej optymalny. Coraz większą popularność zyskują również kuchnie indukcyjne oraz elektryczne, całkowicie zasilane prądem.Niestety, nie są one tak oszczędne, jak kuchenki gazowe, ponieważ zarówno palniki, jak i piekarnik zasilane są w ich przypadku prądem. Przed zakupem tego typu sprzętu warto również sprawdzić dokładnie, jak wytrzymała jest instalacja elektryczna w domu, ponieważ pobór prądu w momencie uruchomienia kuchenki wolnostojącej elektrycznej może być naprawdę duży. Plusem obu tych rozwiązań jest oczywiście brak płomienia, od którego ścierki czy drewniane przybory do gotowania mogą się przypadkowo zająć, stwarzając zagrożenie.

 

Wybierz odpowiednie dla siebie funkcje kuchenki wolnostojącej

 

Wybierając kuchnie wolnostojącą, oprócz zwrócenia uwagi na sposób jej zasilania, powinno się również wybrać poszczególne parametry urządzenia, dostosowane do stylu życia użytkownika (choćby do częstotliwości gotowania i rodzaju przygotowywanych potraw). Pierwszym parametrem, który wpływa na wygodę gotowania na palnikach, jest wielkość kuchenki wolnostojącej. Standardowe urządzenia mają od 50 do 60 cm szerokości. Takie wymiary są wystarczające do swobodnego gotowania – jeśli jednak użytkownik korzysta z dużych garnków, warto zainteresować się modelami nieco szerszymi, na których bez problemu można ustawiać na przykład cztery większe naczynia i dodatkowo łatwo nimi manewrować.

 

Sprawdź ofertę naszych kuchni wolnostojących!

 

Kolejne funkcje kuchni wolnostojącej dotyczą już piekarnika, którego z dużym prawdopodobieństwem używa się rzadziej od palników, ale wszystkim zależy również na tym, by potrawy pieczone wychodziły równie dobrze, jak te gotowane. Co może się do tego przyczynić?

 

- Termoobieg. Przy zakupie nowoczesnej kuchenki wolnostojącej warto pokusić się o wydanie nieco większej kwoty na model z termoobiegiem. Obecnie jest on już niemal standardem u producentów kuchenek, jednak i tak warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Dlaczego to takie ważne? Termoobieg w kuchni wolnostojącej odpowiada za równomierne pieczenie potrawy – dzięki wiatrakowi zamontowanemu na tylnej ścianie piekarnika, potrawa będąca w środku komory nie przypieka się tylko z jednej strony, ale równo - ze wszystkich. Termoobieg to przede wszystkim gwarancja udanych ciast, które nie opadają na środku w trakcie pieczenia, a także smacznych potraw mięsnych, dopiekających się w środku bez żadnego problemu.

 

Rożen. Oprócz termoobiegu warto również zwrócić uwagę na to, czy kuchenka wolnostojąca w wyposażeniu posiada taką funkcję. Dzięki temu małemu dodatkowi, osoba gotująca jest w stanie przygotować potrawy, które inaczej byłyby całkowicie poza zasięgiem domowej kuchni. Na rożnie można przygotowywać kurczaka, kebab, a nawet warzywne wariacje na temat pieczeni.

 

System szybkiego nagrzewania. Każdy, kto choć trochę interesuje się gotowaniem wie, że przepisy często zakładają wstawienie potrawy do już nagrzanego piekarnika. W tym miejscu pojawia się problem – wiele osób nie pamięta, by przed przystąpieniem do przygotowywania dania ten piekarnik włączyć i nagrzać – w efekcie trzeba czekać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, aż piekarnik nagrzeje się do pożądanej temperatury. W odpowiedzi na ten problem producenci zaczęli montować w kuchenkach wolnostojących systemy szybkiego nagrzewania, co oznacza, że piekarnik ma odpowiednią temperaturę już po kilku minutach, a osoba gotująca nie musi długo czekać na wstawienie do niego potrawy.

 

System samoczyszczący. Problemem związanym z kuchniami wolnostojącymi jest też czyszczenie piekarnika. Niestety, nie jest to łatwe zadanie – trzeba użyć odpowiednich detergentów, a także poświęcić na umycie jego komory odpowiednią ilość czasu. Dzięki najnowszym technologiom można jednak zaoszczędzić wysiłek i spożytkować czas nie na mozolne czyszczenie piekarnika, tylko na wymyślanie nowych przepisów. Producenci nowoczesnych kuchenek wolnostojących pomyśleli bowiem o funkcji samooczyszczenia piekarnika – to mała rzecz, która znacząco ułatwia eksploatację urządzenia, więc z całą pewnością warto zastanowić się nad modelem w nią wyposażonym.

 

Sprawdź ofertę naszych kuchni wolnostojących!