JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   AGD wolnostojące   Jaką zmywarkę kupić? Co jest istotne przy zakupie?

Jaką zmywarkę kupić? Co jest istotne przy zakupie?

Jednym z najpopularniejszych sprzętów kuchennych, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie już funkcjonowania, jest zmywarka do naczyń. I nic w tym dziwnego - takie urządzenie bardzo ułatwia i przyspiesza codzienne porządki, pozwalając zaoszczędzić czas podczas prac kuchennych. Na co jednak zwrócić uwagę, gdy stara zmywarka właśnie odmawia posłuszeństwa i pojawia się konieczność zakupu nowej?

 

Decyzja o zakupie nowej zmywarki powinna uwzględniać przede wszystkim to, w jaki sposób urządzenie będzie odpowiadało na potrzeby domowników. Obecnie można wybierać spośród różnorodnych modeli: przystosowanych do zmywania w domu rodziny i w mieszkaniu singla, dopasowujących się do designu wnętrza bądź możliwych do całkowitej zabudowy, a także spośród tych bardzo wydajnych lub maksymalnie energooszczędnych. Jakim cechom urządzenia przed zakupem zmywarki powinno się przyjrzeć najdokładniej?

 

Sprawdź naszą ofertę zmywarek!

 

Zmywarka wolnostojąca czy ta do zabudowy?

 

Przed zakupem zmywarki warto zastanowić się, jakie urządzenie lepiej dostosuje się do wystroju kuchni. Jeśli chcemy, aby wszystkie sprzęty były schowane w szafkach lub zasłonięte przez blaty i fronty, warto zdecydować się na zmywarkę przystosowaną do zabudowy. Taka decyzja wpłynie oczywiście pozytywnie na wygląd całej kuchni, jednak ma jeden minus – w przypadku awarii zmywarki, trzeba będzie zdemontować blat, pod którym urządzenie zostanie zainstalowane. Wybór pomiędzy zmywarką pod zabudowę, a zmywarką wolnostojącą będzie więc zależał od tego, co przeważa w indywidualnych preferencjach użytkownika – praktyczność użytkowania czy odpowiednie dopasowanie mebli kuchennych do wymarzonej koncepcji.

 

Pojemność i rozmiar zmywarki – najważniejsze parametry decydujące o wyborze

 

Podczas wyboru zmywarki (bez względu na to, czy będzie to model wolnostojący, czy pod zabudowę) trzeba zastanowić się nad tym, jaki rozmiar ma mieć urządzenie i ile naczyń może ono jednorazowo pomieścić. Producenci AGD, dla ułatwienia wyboru klientom, określają ładowność zmywarek w kompletach naczyń (a jeden taki „przeliczeniowy” komplet obejmuje trzy talerze, jeden kubek i kilka sztućców). Standardowe zmywarki mogą pomieścić od 9 (mniejsze modele) do 15 kompletów naczyń (to zazwyczaj modele o szerokości powyżej 60 centymetrów).

 

Na pojemność zmywarki wpływają oczywiście jej rozmiary. Najpopularniejszy obecnie wymiar to szerokość około 60 centymetrów – taka zmywarka mieści około 10 - 12 kompletów naczyń i spokojnie nadaje się dla rodziny składającej się z czterech osób. Większe zmywarki – powyżej 60 centymetrów szerokości – polecane są dla rodzin wielodzietnych i dużych gospodarstw domowych, natomiast te mniejsze – o szerokości 45 centymetrów – będą idealne do kawalerek, małych mieszkań, dla singli lub par, które najczęściej stołują się na mieście.

 

Sposób suszenia naczyń w zmywarce – który jest lepszy?

 

Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami w kwestii suszenia, montowanymi w zmywarkach domowych, jest wentylator lub suszenie kondensacyjne. Na czym polegają obie te metody? Kondensacja to nic innego, jak skraplanie wody – zmywarka pod koniec pracy podnosi temperaturę wewnątrz komory, a woda z naczyń zmienia się w parę i skrapla się zazwyczaj na tylnej ścianie urządzenia. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zmywarki z systemem kondensacyjnym są tańsze niż te z wentylatorem. Wadą natomiast – konieczność opróżniania i czyszczenia zbiornika kondensacyjnego, do którego skrapla się para wodna.

 

Zmywarki wyposażone w specjalny wentylator są niestety nieco droższe od tych, w których zastosowano metodę kondensacyjną. Wnika to z faktu, że zmywarka z wentylatorem posiada więcej części (więc, analogicznie, jest droższa w produkcji), natomiast suszy naczynia zdecydowanie szybciej niż zmywarka, w której woda z naczyń odparowuje. Wentylator wymusza bowiem ciągły ruch ciepłego powietrza i sprawia, że naczynia wysychają do sucha, bez skraplania się wody.

 

 

Funkcje dostosowane do potrzeb użytkownika – dodatkowe udogodnienia

 

Często przy zakupie zmywarki wiele osób nie zwraca uwagi na to, jakimi programami dysponuje urządzenie lub jakie udogodnienia oferuje producent. To błąd, ponieważ codzienna eksploatacja zmywarki powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników, którzy czasem brudzą mniej naczyń, czasem chcą włączyć tryb cichej pracy po wieczornym przyjęciu, a czasem chcą po prostu jedynie przepłukać naczynia. Na jakie funkcje zmywarki warto więc zwrócić uwagę?

 

Różnorodność programów. Sprawdzając oferty producentów, można pogubić się w programach, które oferują ich urządzenia. Istnieje jednak kilka trybów zmywarki, na których warto skupić się najbardziej i o które warto pytać sprzedawców. Są nimi program ekologiczny (oznaczony najczęściej jako „eco”), pobierający mniej prądu i wody; program szybki, dla osób, które nie chcą długo czekać na czyste naczynia; program wyparzania – dla tych, którzy pragną raz na jakiś czas zdezynfekować swoje naczynia; tryb delikatny, dzięki któremu zmywarka nie wypłucze malowania zastawy czy nie skruszy delikatnego szkła; program cichy, idealny do włączenia wieczorową porą.

 

Funkcja opóźnionego startu. To udogodnienie jest szczególnie ważne dla osób, które na cały dzień wychodzą do pracy i nie chcą włączać zmywarki od samego rana. Dzięki opóźnionemu startowi, po powrocie z pracy, zmywarka będzie już czekała na rozładowanie, ale nie będzie pobierać prądu w trybie czuwania.

 

Podział na strefy naczyń mocno zabrudzonych i lekko zabrudzonych. Dzięki takim strefom można bez problemu myć razem naczynia, które brudzą się mocniej (garnki, patelnie etc.) oraz tylko w niewielkim stopniu (jak kubki czy talerzyki). Takie rozwiązanie niweluje odwieczny problem użytkowników zmywarek, czyli nierównomierne doczyszczenie poszczególnych naczyń, w zależności od stopnia ich zabrudzenia. Jak działają takie strefy? Miejsce na brudne naczynia jest najczęściej tam, gdzie z dysz zmywarki wylatuje woda pod największym ciśnieniem. Mała zmiana, wielki efekt!

 

Sprawdź naszą ofertę zmywarek!