Jaką zmywarkę kupić?

Zmywarka do naczyń to oszczędność czasu, a ze względu na energooszczędność – również pieniędzy. Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia, masz wówczas do wyboru dwa rodzaje – wolnostojące oraz do zabudowy. Czym się różnią i w jaki sposób wybrać model dla siebie?

Zmywarki – czym się różnią?

Zmywarki zwalniają domowników z konieczności mycia naczyń, a w dłuższej perspektywie umożliwiają ochronę dłoni przez wpływem środków myjących, a także pozwalają na oszczędność wody. Ponadto zawsze ma się pewność, że naczynia będą lśnić czystością i nie pozostaną na nich najmniejsze drobinki brudu. Zmywarki, oprócz podziału na wolnostojące i do zabudowy, różnią się także takimi parametrami, jak szerokość, klasa energetyczna, a także dodatkowe funkcje. Modele wolnostojące – jak sama nazwa wskazuje – nie wymagają zabudowy, dlatego można je umieścić w dowolny miejscu w kuchni. Jedyne kryterium ustawienia to zasięg instalacji doprowadzającej wodę i odprowadzającej powstałe w procesie mycia ścieki. Na takie zmywarki można położyć blat, zyskując dodatkową powierzchnię roboczą lub na postawienie dowolnych przedmiotów (np. salaterka z owocami, napoje, przyprawy itp.). Modele do zabudowy można całkowicie ukryć w istniejącej zabudowie kuchennej.


 

Na co zwracać uwagę przy zakupie zmywarki?

Zarówno zmywarki wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy, mają takie same czynniki, na które należy zwrócić uwagę:
- pojemność – najważniejszy parametr, który mówi o ilości kompletów naczyń na jedną sesję. W przypadku urządzeń mających szerokość 45 cm będzie to 8–10 kompletów naczyń, zmywarki mające 60 cm mieszczą nawet 15 kompletów;
- klasa zmywania – określana literami od A do G, przy czym A jest najbardziej efektywna;
- zużycie wody – dobre zmywarki korzystają z 6–7 litrów wody w jednym cyklu;
- klasa energetyczna – podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń AGD i RTV, polecamy wszystkie oznaczone literką „A”, zaś im więcej po „A” plusów, tym lepiej.

Warto zwrócić uwagę na poziom hałasu – im mniejsza ilość decybeli, tym lepiej – a także funkcje dodatkowe, jak np. regulacja twardości wody czy zmywanie naprzemienne.

Które zmywarki wolnostojące warto kupić?

Obecnie na rynku mamy kilkadziesiąt modeli zmywarek. Którą spośród nich wybrać? Należy przede wszystkim kierować swoimi potrzebami. Prezentujemy trzy przykładowe modele, których nabycia nikt nie będzie żałować:

BEKO DFN28432X – zmywarka o szerokości niemal 60 cm, wyposażona w AquaIntense – dodatkowe, ruchome ramię myjące zamontowane na dnie zmywarki, dzięki któremu dokładniej umyje wszystko, co do niego włożysz, bez pomijania zakamarków czy szczelin. Opcja dowolnego rozłożenia naczyń przy wykorzystaniu możliwości zmywania połowy wsadu pozwala na dowolne rozłożenie naczyń na górnym lub/ i dolnym koszu. Wykonane ze stali nierdzewnej dno gwarantuje znacznie większą trwałość i wyższy poziom higieny we wnętrzu urządzenia.
 

BEKO DFS28020W – zmywarka o szerokości 44 cm. Jej zaleta to funkcja Funkcja Fast+: po jej włączeniu proces zmywania przebiegnie znacznie szybciej, skracając się niemal trzykrotnie, przy zachowaniu maksymalnej wydajności.  Beko automatycznie rozpozna, czy do zmywania używasz tabletki Allin1 – jeśli tak będzie, urządzenie samodzielnie wydłuży czas trwania programu zmywania, by w pełni wykorzystać możliwości użytego detergentu. Zaletą jest funkcja regulacji górnego kosza zmywarki, nawet wtedy, kiedy kosz jest pełen!


BEKO DFS28123X – zmywarka mająca 44,8 cm szerokości, dysponuje dodatkowym, trzecim koszem na sztućce, który oszczędzi miejsce w koszach głównych. Dzięki temu pomieści 11 kompletów naczyń – najwięcej w kategorii urządzeń do szerokości 45 cm. System suszenia gorącym powietrzem w kreatywny sposób wykorzystuje powietrze nagrzane po zmywaniu, by dokładnie wysuszyć Twoje naczynia. Wystarczy, że na pewien czas pozostawisz je w urządzeniu po zakończeniu zmywania, a wyjmiesz je suche i gotowe do odłożenia do szafki.

Zmywarka BEKO DFS28123X