JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Dom i ogród   Dla kogo przeznaczone są kosiarki elektryczne?

Dla kogo przeznaczone są kosiarki elektryczne?

Zadbany ogród to wizytówka domu, w związku z czym systematyczne koszenie trawy stanowi nieodłączny element jego pielęgnacji. Jeżeli nie dysponujesz wielohektarowym trawnikiem, a Twój ogród zasiedlają liczne drzewa i krzewy, z pomocą przyjdą kosiarki elektryczne. Są nie tylko ekologiczne i proste w obsłudze, ale też lekkie, ciche i niezwykle mobilne. Ponadto, używać ich może każdy członek rodziny. 

 

Zobacz, na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o kupnie sprzętu ogrodowego tego typu?

 

Dobrze przemyślany wybór

 

Kosiarki zasilane prądem to atrakcyjne cenowo i dużo prostsze w obsłudze i konserwacji rozwiązanie od ich spalinowych odpowiedników. Zakup tego typu sprzętu powinni rozważyć zwłaszcza ci, którzy na co dzień nie borykają się setkami metrów kwadratowych trawnika, a chcą szybko i sprawnie pozbyć się zbyt wysokiej trawy, nie tracąc przy tym czasu na dbanie o odpowiedni stan silnika. W przypadku małego metrażu trawnika kosiarki na kabel okażą się idealnym rozwiązaniem. Zalecane są szczególnie do prac na płaskiej, nie większej niż 500–600 m2 powierzchni, pozbawionej większych nierówności. Trawnik powinien być koszony regularnie, gdy tylko wysokość trawy osiągnie kilka centymetrów.

 

Na korzyść kosiarki na kabel przemawiają także:

  • ekologiczna eksploatacja,
  • głośność pracy,
  • brak spalin podczas koszenia,
  • niedokuczający nikomu dźwięk,
  • mała waga, czyli większa mobilność – kosiarką elektryczną dotrzemy do zakamarków, z którymi większe kosiarki sobie nie poradzą,
  • konserwacja to również bułka z masłem: wystarczy regularnie czyścić bęben z resztek trawy i zwinąć kabel.

 


 

O czym należy pamiętać?

 

Przy zakupie kosiarki elektrycznej zwróćmy uwagę na:

 

  • parametry, które mogą wpłynąć na późniejszy komfort naszej pracy; jeśli nasz trawnik nie jest duży, a rosną na nim również drzewa, krzewy lub inne rośliny, które należy omijać kosiarką – wybierzmy urządzenie o mniejszej szerokości koszenia; kosiarka jest wtedy bardziej zwrotna, dzięki czemu z łatwością ominiemy pozostałą roślinność,

 

  • kupując kosiarkę o większej szerokości – zwróćmy uwagę na jej moc; urządzenia o szerokości koszenia większej niż 38 cm powinny dysponować mocą minimum 1400 W (ich ostrza bez problemu poradzą sobie wtedy z trawą w swoim promieniu działania),

 

  • długość kabla – im dłuższy, tym napięcie mniejsze, a tym samym my dysponujemy urządzeniem o mniejszej mocy. Najwygodniej kosić będzie nam, przewieszając kabel przez ramię lub trzymając go w ręku przez cały czas. Pozwoli nam to uniknąć nieszczęśliwego wypadku i ułatwi manewrowanie pośród roślinności.

 

Jeżeli kabel jest dla nas zbyt dużym utrudnieniem, alternatywą mogą być kosiarki akumulatorowe. Całonocne ładowanie zapewni nam możliwość wygodnej i ekologicznej pracy przez kilka godzin. Jedyny mankament to waga, kosiarki akumulatorowe z reguły bowiem są cięższe od ich odpowiedników z kablem. Za przykład niech posłużą nam kosiarki elektryczne HECHT, dostępne w obu wariantach (kabel i akumulator). Zakup urządzenia z akumulatorem będzie strzałem w dziesiątkę dla tych z nas, którzy nie mają dostępu na swoich działkach do elektryczności na swojej działce i stawiają na wygodę.

 

Inwestycja w dodatki

 

Personalizacja kosiarek elektrycznych? Teraz to możliwe dzięki dodatkom ułatwiających pracę i pozwalającym dostosować sprzęt do użytkownika. Składany uchwyt znacznie poprawia komfort pracy, a regulacja wysokości rączki sprawi, że skosić trawę będzie mógł każdy członek rodziny. Nie tylko wysokość rączki można regulować – zmianie ulegać może także sama wysokość koszenia, dzięki czemu trawnik zawsze uzyska odpowiednią wysokość, a my podczas pracy będziemy mogli dopasować naszą kosiarkę do terenu, na którym się znajdujemy.

 

Tego typu rozwiązania oferują nam m.in. kosiarki elektryczne NAC. W niektórych ich modelach regulacja jest nawet 6-stopniowa. Wysokość zmieniać możemy zazwyczaj przy samych kołach, są jednak kosiarki, przy których rączka do regulacji znajduje się w pobliżu uchwytu. Dla bardziej wymagających fanów koszenia trawy dostępne są też modele z napędem, dzięki któremu zamiast pchać kosiarkę przed sobą, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk i tylko nią sterować. Ta funkcja kosiarek NAC dodatkowo zapewnia odpowiednią prędkość jazdy urządzenia.

 

Indywidualne preferencje

 

Kosiarki elektryczne z pewnością dobrze sprawdzą się w przydomowych ogrodach. Dzięki ich lekkości i możliwości dopasowania wysokości posługiwać może się nimi każdy, a koszenie jest wygodne i nie wymaga dużego nakładu sił. Nie istnieje jednak uniwersalny model odpowiedni dla każdego. Decyzja uzależniona jest od naszych indywidualnych preferencji i tego, jak często oraz gdzie będziemy korzystać z urządzenia. Zanim więc wydamy grosz na zakup kosiarki, dobrze przemyślmy tę inwestycję, by posłużyła nam na długie lata.