JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Dom i ogród   Jaką kupić myjkę ciśnieniową?

Jaką kupić myjkę ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa rozpoczęła swoją karierę w latach 50-tych jako profesjonalne urządzenie czyszczące wykorzystywane w przemyśle, jednak z czasem trafiała do coraz szerszego grona prywatnych odbiorców, by stać się w końcu niemal niezbędnym narzędziem właścicieli samochodów i domów. Pierwsze modele myjek ciśnieniowych miały wielkość komody i zużywały ogromne ilości energii elektrycznej. Dziś można kupić myjkę, którą, pod względem wyglądu, pomylić można z odkurzaczem. Równie miniaturowa jest waga samego urządzenia, a obsługa jest prostsza od domowego piekarnika. 

 

 

Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

 

Odpowiedzią na to pytanie jest brud jaki zamierzasz nią zmyć, jego ilość i stopień uciążliwości. Różne rodzaje urządzeń przeznaczone są do różnorodnych prac. Tu producenci trochę ułatwiają wybór, określając w specyfikacjach swoich urządzeń na jakiej maksymalnej powierzchni można korzystać bezpiecznie. Ma to istotne znaczenie ponieważ prosta myjka używana intensywnie, bardzo szybko ulegnie zużyciu, a naprawa może okazać się nieopłacalna. Najmniejsze modele sprawdzą się u osób chcących wyczyścić rower lub ogrodowe krzesła. Gruntowne wyczyszczenie dużej terenówki z błota, czy tarasu wymagać będzie już myjki ze średniej półki.


Ze względu na rozwiązania techniczne wyróżniamy:

 

Myjka ciśnieniowa zimnowodna z silnikiem elektrycznym – zdecydowanie najpopularniejszy typ myjek w segmencie urządzeń dla zwykłego użytkownika. Cechują się małymi wymiarami, niewielką wagą i prostotą obsługi. Do pracy wymagają podłączenia źródła zasilania, najczęściej w postaci standardowego przyłącza 230 V i wody. Może być to woda z sieci wodociągowej, jak i równie dobrze, z beczki z deszczówką. Ważne jest, by ciecz była czysta. Myjki tego typu, mogą różnić się między sobą maksymalnym ciśnieniem roboczym i dopuszczalnym czasem pracy bez przerwy. Nawet najmniejsze modele poradzą sobie z błotem z podjazdu, czy owadami na karoserii samochodu.

 

Myjka ciśnieniowa zimnowodna hybrydowa – niewielkie modele napędzane silnikiem elektrycznym, który energię do swej pracy czerpie z elektrycznego gniazdka, a gdy jego brak także z wbudowanych baterii. To dobre rozwiązanie dla właścicieli działek i ogrodów bez dostępu do energii elektrycznej. Doskonale sprawdzają się przy myciu narzędzi ogrodowych. Trzeba jednak pamiętać, że czas pracy na akumulatorze jest mocno ograniczony, a ciśnienie wody nie będzie tak wysokie jak podczas pracy na prądzie stałym.


Zobacz wszystkie myjki wysokociśnieniowe!

 

Myjka ciśnieniowa zimnowodna z silnikiem spalinowym – przeznaczona do prac w miejscach bez dostępu do źródła energii elektrycznej. Pompa napędzana jest silnikiem spalinowym, który wyglądem i wymaganiami serwisowymi przypomina silniki kosiarek ogrodowych. Naturalnie, są cięższe, niż myjki elektryczne, jednak koła transportowe ułatwiają poruszanie się nawet w gorszym terenie. To dobre rozwiązanie dla właścicieli działek, miłośników offroadowej jazdy czy posiadaczy łodzi. Cechują się dobrymi osiągami, okupionymi jednak większym hałasem generowanym przez silnik i pompę wysokiego ciśnienia.

 

Myjka ciśnieniowa gorącowodna elektryczna – woda jest sama z siebie świetnym rozpuszczalnikiem, jednak czasem nawet siła sprężonego strumienia nie wystarcza do usunięcia uporczywych zabrudzeń, na przykład tłuszczu, olejów i innych. Wtedy w odwodzie działa wysoka temperatura. Myjki gorącowodne oprócz silnika i pompy wyposażone są dodatkowo w podgrzewacz wody. Układ ten rozgrzewa płynącą wodę do temperatury mogącej przekraczać nawet 100oC. Część gorącej wody wypływającej z dyszy lancy od razu zamienia się w parę, która sama ma doskonałe właściwości myjące, a nawet dezynfekujące. Jest to możliwe, ponieważ temperatura wrzenia wody rośnie wraz ze wzrostem jej ciśnienia. Głównym elementem podgrzewacza jest wymiennik ciepła zwany również wężownicą, ponieważ ma kształt spiralnej rury, wewnątrz której płynie podgrzewana woda. Ciepło pochodzić może z procesu spalania paliwa: oleju napędowego lub napędowego. Z tego powodu myjkę można używać tylko na zewnątrz pomieszczeń. Myjka tego typu zaopatrzona jest w specjalne filtry zapobiegające osadzaniu się kamienia kotłowego wewnątrz podgrzewacza. Niektóre modele wymagają użycia specjalnego środka zmiękczającego wodę, który pobierany jest z pojemnika wbudowanego w maszynę.

 

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i dlaczego?

 

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne urządzenie, jednak nie każdy użytkownik potrafi w pełni wykorzystać możliwości swojej maszyny. Dostępny jest szereg dodatkowych akcesoriów. Podstawowym narzędziem roboczym w przypadku myjek ciśnieniowych jest lanca zakończona dyszą. Dysza może być stała, to znaczy, że szerokość strumienia i jego siła jest niezmienna. Strumień może mieć kształt wachlarza lub wąskiej, punktowej strużki. Częściej jednak spotykane są dysze przestawne, dzięki którym można regulować kształt strumienia i ciśnienie wody. Regulacji dokonuje się pokrętłem umieszczonym na szczycie lancy. Im strumień szerszy, tym mniejsze ciśnienie wody i odwrotnie. Wąski strumień ma dużą siłę potrzebną do usunięcia silnych zabrudzeń i czyszczenia trudnodostępnych przestrzeni. Trzeba być ostrożnym z jego używaniem. Woda pod wysokim ciśnieniem może łatwo uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Strumień szeroki, wachlarzowy nadaje się do mycia dużych i delikatnych powierzchni, na przykład elewacji, czy właśnie samochodu. Do zmywania mocno zbitych zabrudzeń można zastosować dyszę rotacyjną typu turbo. Wytwarzają one strumień wachlarzowy, który obraca się prostopadle do mytej powierzchni. Dzięki temu siła mycia wzrasta nawet o 70% w porównaniu do dyszy stałej. Właścicieli pojazdów zainteresują dysze z inżektorami środków chemicznych, nazywane potocznie pianownicami. Działają one w niższym zakresie ciśnień. Przepływająca przez pianownicę woda miesza się ze środkiem chemicznym, wytwarzając gęstą, aktywną pianę pomagającą usuwać z lakieru martwe owady, odchody ptaków i żywice drzew. Następnie wystarczy spłukać brud i pianę strumieniem czystej wody pod wysokim ciśnieniem. Podobną funkcję, jednak bez zastosowania chemii, mogą pełnić szczotki, zakładane na koniec lancy. Szerokie szczotki mogą być używane do mycia karoserii samochody, są też specjalne szczotki do wąskich i trudnodostępnych miejsc. Istnieją też specjalne zestawy do mycia posadzek, zapobiegające rozbryzgowi wody poza szerokość roboczą narzędzia. Mycie elewacji domów, rynien i wysokich samochodów ułatwią przedłużacze lanc i ich kątowe końcówki. Trudno dostępne miejsca można dosięgnąć przy pomocy krótkich, elastycznych lanc z punktowymi dyszami. Ofertę specjalistycznego osprzętu do myjek dopełniają zestawy do mycia podwozi samochodów. Zapchaną rurę kanalizacyjną udrożni specjalna dysza z wieloma otworami wylotowymi w różnych kierunkach pozwalającymi na mycie i równoczesny ruch dyszy do przodu. Specyficznym osprzętem jest zestaw do hydropiaskowania. Piaskowanie na mokro ma przewagę nad tradycyjną metodą usuwania starych powłok lakierniczych i rdzy. Woda zapobiega pyleniu podczas pracy i zmniejsza zużycie ścierniwa.

 

Jeśli planujesz wiosenne porządki na działce, w ogrodzie, garażu lub gdziekolwiek indziej, powinieneś rozważyć zakup myjki ciśnieniowej. Zakończy ona etap mycia ręcznego, niezwykle męczącego i trwającego w nieskończoność. 


Zobacz wszystkie myjki wysokociśnieniowe!