Poradnik Eksperta > Dom i ogród > Nowa kosiarka - jaką kupić?

Nowa kosiarka - jaką kupić?

Kosiarka do trawy jest niezbędnym narzędziem prawie każdego właściciela ogrodu. Maszyny te pełnią właściwie jedną, ale jakże istotną funkcję. Regularne przycinanie trawy poprawia jej wygląd, trawnik zagęszcza się i powstrzymuje rozwój chwastów. Nowoczesne kosiarki mogą też… nawozić trawnik. Tak, jest to możliwe dzięki funkcji mielenia trawy, zwanego mulczowaniem. Specjalnie skonstruowane noże takich kosiarek tną trawę na drobne kawałki, które pozostawione na trawie rozkładają się, użyźniając tym samym trawnik. Jednak wciąż najpopularniejsze są kosiarki wyposażone w kosz do zbierania ściętej trawy.Sprawdź naszą ofertę kosiarek!

 

Którą kosiarkę wybrać?

 

Wybór konkretnej kosiarki powinien być uzależniony od kilku czynników, wśród których wiodącą rolę odgrywa powierzchnia trawnika. Na rynku dostępne są różne maszyny przeznaczone do ogólnego użytku i specjalnych zastosowań. Do najpopularniejszych kategorii kosiarek zaliczyć możemy:

 

  1. Kosiarki ręczne – pod tą nazwą znaleźć możemy kilka grup urządzeń. Pierwszy z nich to podkaszarki, czyli niewielkie maszyny będące niejako dopełnieniem innych typów kosiarek. Służą one do wycinania trawy i zarośli w miejscach niedostępnych, przy kamieniach, pni drzew i innych przeszkód. Mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym, wtedy często noszą miano wykaszarek. Podobną konstrukcję mają kosy spalinowe, które wyróżnia większa od podkaszarek wydajność i uniwersalność. Sprawdzą się na dużych obszarach o dużym zachwaszczeniu i nierównej powierzchni. Ich cechą szczególną jest często spotykany uchwyt typu rowerowego co upodabnia sposób ich obsługi właśnie do znanej od wieków kosy.

 

  1. Kosiarki pchane – popularne maszyny, dla wielu będące synonimem kosiarki. Tradycyjnie ich budowa opiera się na opartym na czterech kołach korpusie, zabudowanym na nim silniku, uchwytem, czy też pałąkiem prowadzącym z manetkami sterowania. Najpopularniejsze są kosiarki wyposażone w kosz do zbierania weń ściętej trawy. Popularność zdobywają też maszyny typu „4w1” . Pod tym hasłem rozumiemy cztery funkcje cięcia: koszenie z wyrzutem do tyłu, na bok, zbieranie ścinków do pojemnika i mielenie. Kosiarki tego typu mogą być dodatkowo doposażone w rozwiązania ułatwiające pracę np.: sprzęgło noża, umożliwiające opróżnianie kosza i przejazd nad kamieniami bez wyłączania silnika, centralne sterowanie wysokością koszenia, napęd kół, o czym poniżej, specjalne przyłącze wody do mycia, wskaźnik zapełnienia kosza, itd. Napęd może stanowić silnik elektryczny, zasilany z sieci lub wbudowanego akumulatora oraz coraz częściej benzynowy silnik spalinowy.

 

 

Jaką kosiarkę kupić i dlaczego?

 

Kupując kosiarkę do ogrodu należy zastanowić się w jaki sposób będziemy ją później użytkować i na jakiej powierzchni będzie ona używana. Wpływ na wybór powinna mieć: powierzchnia trawnika, ilość drzew, krzewów, donic, stan trawy, położenie koszonej powierzchni. Na mniejszych trawnikach o niewielkiej ilości przeszkód doskonale sprawdzi się poręczna kosiarka elektryczna zasilana z sieci kablem lub elektryczna kosiarka akumulatorowa. Większa powierzchnia, brak dostępu do sieci elektrycznej, czy duże zachwaszczenie skłaniać będzie ku spalinowej kosiarce z własnym napędem. W napęd kół wyposażane jest coraz więcej kosiarek spalinowych i dużych maszyn elektrycznych. Dzięki niemu kosiarką można operować na lekko pochyłych powierzchniach, a do kosiarki może być dołączony większy kosz na ściętą trawę. Napęd trafia na przednie lub tylne koła. Zazwyczaj prędkość jest stała, choć są modele ze zmienną prędkością regulowaną w zależności od wysokości trawy, czy preferencji operatora. 


Sprawdź naszą ofertę kosiarek!