JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Dom i ogród   Jaki sprzęt do ogrzewania kupić?

Jaki sprzęt do ogrzewania kupić?

W okresie jesienno-zimowym warto zastanowić się nad zakupem sprzętu, który pomoże ogrzać lub dogrzać pomieszczenia, w których przebywasz. Nie ma znaczenia,  czy będzie to biuro, sypialnia czy pokój dziecięcy.

 

 

Jak działa grzejnik olejowy?

 

Podłączane są do instalacji elektrycznej za pomocą zwykłej wtyczki. Jest to główna zaleta grzejników olejowych – możesz zmieniać jego ustawienie i transportować pomiędzy pomieszczeniami zależnie od Twoich potrzeb. Urządzenia te posiadają zazwyczaj kółka, które umożliwiają ich łatwy transport. Dzięki mobilności grzejnika, przebywając w salonie dogrzewasz go wedle upodobań, a przed snem możesz ustawić go w sypialni. Najtańsze modele, które generują przyzwoite ciepło to wydatek zaledwie 70-80zł. Przyznaj, że to niewiele w zamian za właściwy komfort cieplny. Podczas zakupu zwróć uwagę na moc maksymalną grzejnika.

 

Termowentylatory

 

Znane są większości pod określeniem „farelka”. Przewagę w stosunku do grzejników olejowych zyskują szybkim grzaniem zaraz po ich uruchomieniu. Dodatkowo, gdy zrobi się za gorąco urządzenie możesz błyskawicznie wyłączyć przyciskiem. Ich źródłem ciepła jest grzałka spiralna, która podgrzewa podmuch napędzany wiatrakiem. Farelki najczęściej działają kierunkowo – ciepły podmuch możesz skierować na siebie np. wtedy gdy czytasz książkę lub oglądasz ulubiony serial na sofie pod kocem. Pamiętaj, że termowentylator wysusza powietrze. Niektóre z urządzeń nie mogą być wykorzystywane w wilgotnych pomieszczeniach (np. w łazience).

Farelka

 

Konwektory

 

Nazwijmy je inteligentnymi grzejnikami. Dlaczego? Ponieważ wykorzystują zjawisko znane z fizyki – konwekcję. W obudowie umieszczona jest elektryczna grzałka. Przepływ ciepłego powietrza odbywa się w pionie – ogrzane wędruje ku górze, zaś zimne zbiera się na dole. Takie urządzenie szybko dogrzewa pomieszczenia, nawet te większych rozmiarów. Stygnie równie szybko jak termowentylator.


 

Lampy grzewcze

 

Zwane inaczej krótkofalowymi promiennikami ciepła. W przypadku lamp grzewczych wykorzystywana jest dość zaawansowana technologia. Lampy te są zbudowane ze specjalnych elementów, które emitują fale poniżej pułapu widzialnego czerwonego obszaru światła. Oznacza to, że promienniki nie ogrzewają powietrza lecz bezpośrednio wybrane przedmioty, na które te światło pada. Świetnie sprawdzają się na świeżym powietrzu, w garażu, piwnicy lub w kawiarnianych ogródkach. Sprzęt ten charakteryzuje się trzema rodzajami fal promieniowania. Długie i średnie pozwalają ogrzewać na większe odległości, zaś krótkie fale skutecznie grzeją bliskie otoczenie, tracąc przy tym zaledwie 5% wartości grzewczej. 

Parametry – grzejniki elektryczne

 

Przy wyborze przenośnego grzejnika weź pod uwagę następujące kryteria:

Moc grzewcza – dostępne na rynku grzejniki przenośne mają moc od 1kW do 3kW. Na ogrzanie niewielkiego pokoju wystarczy 1,2kW. Jeśli zaś chcesz dogrzać dużą jadalnię z kuchnią – wybierz urządzenie o mocy nawet 3kW.

Zakres regulacji mocy – wszystkie z grzejników elektrycznych posiadają przełącznik lub pokrętło, którym możesz regulować moc grzania.

Rozmiary - jeżeli celujesz w sprzęt, który ogrzeje mniejsze pomieszczenie wielkość nie ma większego znaczenia. Jeżeli jednak dodatkowy grzejnik ma posłużyć w ogrzewaniu większego pomieszczenia, wybierz większy sprzęt. To pomoże szybciej uzyskać optymalną temperaturę.

Waga – rozpiętość wag urządzeń dostępnych na rynku waha się od 1kg do 10kg i więcej. Analogicznie sprzęty o większych rozmiarach i mocy ważą więcej.

Długość przewodu – standardowa długość waha się od 150 do 170cm.

 

Sprawdź naszą ofertę termowentylatorów!