JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Dom i ogród   Jaki kompostownik ogrodowy wybrać?

Jaki kompostownik ogrodowy wybrać?

Ekokompostowniki to doskonałe, proste urządzenia, które zapewniają skuteczną utylizację dużych ilości śmieci organicznych w każdym ogrodzie. Wprowadzenie takiego rozwiązania do własnego gospodarstwa pozwoli na pozyskanie dużej ilości  taniego i ekologicznego nawozu przy niewielkim nakładzie pracy, minimalnych kosztach i zgodnie z naturą. Kompostowanie odpadków organicznych powinno być obowiązkiem każdego  świadomego ogrodnika, ponieważ dzięki niemu można w znaczący sposób zmniejszyć ilość trafiających na wysypisko odpadów, czasami nawet aż o 50%. Wynika to z faktu, że śmieci organiczne stanowią bardzo duży procent w masy odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe.

 

Jak działa kompostownik?

 

Zasada działania ekokompostownika jest bardzo prosta. Polega ona na stopniowym  przetwarzaniu przez miliony mikroorganizmów pozostałości roślinnych, w bogatą w składniki pokarmowe glebę. Ułożone warstwami resztki organiczne, pod wpływem temperatury i dostępności  powietrza, zaczynają się rozkładać w wyniku czego powstaje żyzna, próchnicza ziemia. Zawarte w niej substancje odżywcze zapewniają doskonałe warunki rozwoju większości roślin ogrodowych, dzięki czemu można jej używać jako dodatku do mieszanek podłoży ogrodniczych i jako produkt do ściółkowania rabatek.

 

 

 

 

Sprawdź naszą ofertę kompostowników!

 

Aby proces kompostowania przebiegał szybko, muszą być spełnione odpowiednie warunki wilgotnościowe i zapewniona odpowiednia temperatura. Dlatego na lokalizację ekokompostownika należy wybrać miejsce słoneczne, zaciszne, lecz dobrze wentylowane. Kompostownik musi też zostać ustawiony bezpośrednio na gołej ziemi, a nie na nawierzchni utwardzonej. Jego konstrukcja nie powinna mieć dna, lecz zapewniać swobodny dostęp tlenu do dolnych warstw kompostu.


Jaki rodzaj kompostownika wybrać?

 

Wybór kształtu i rozmiaru  ekokompostownika powinien zależeć od ilości śmieci organicznych, które mają zostać w nim przekompostowane oraz od wielkości ogrodu, w którym zostanie ustawiony.

 

Ekokompostowniki otwarte to tradycyjne rozwiązania, które sprawdzą się doskonale głównie w dużych ogrodach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich wygląd nie jest zbyt estetyczny, w związku z czym wskazane jest umieszczenie takiego urządzenia w oddalonej, zasłoniętej części ogrodu. W kompostownikach otwartych pryzmy pozostałości roślinnych są otwarte, a ich zasięg ograniczony jest przegrodami wykonanymi z  drewna, siatki ogrodzeniowej lub specjalnych paneli z tworzywa sztucznego. Zakup kompostownika otwartego jest jednak nieco tańszy niż zamkniętego, dzięki czemu takie rozwiązanie ma wielu zwolenników. Za tworzeniem ekokompostowników otwartych przemawia też fakt, że łatwiej jest dostać się do jego zawartości, aby pozyskać powstałą glebę. 

 

Ekokompostowniki zamknięte są bardzo popularne w mniejszych ogrodach, gdzie nie można ich dobrze ukryć, a dzięki zamkniętej formie zajmują mniej miejsca i nie szpecą otoczenia. Tego typu kompostowniki, dzięki temu, że są estetyczne i funkcjonalne, umożliwiają wytwarzanie kompostu nawet na rabacie, pomiędzy ozdobnymi krzewami. Zamknięta forma ma też dodatkowe zalety, ponieważ odpowiednia budowa zapewnia przyspieszony rozkład odpadków ogrodowych. Częściowo szczelna pokrywa oraz ścianki zapewniają utrzymanie w środku optymalnej temperatury dla rozkładu resztek roślinnych. Ograniczają parowanie wody z biomasy, co pozwala na utrzymanie wewnątrz stałej wilgotności. Oprócz tego  odpowiednia ilość otworów umieszczonych na ściankach i pokrywie zapewnia dostęp  potrzebnej do zachodzenia procesów rozkładu ilości wody i tlenu. Zamknięte kompostowniki mają też tę zaletę - uniemożliwiają dostęp do znajdujących się w nich resztek zwierzętom dzikim i domowym, co często się zdarza w przypadku kompostowników otwartych.

 

 

Sprawdź naszą ofertę kompostowników!

 

Najlepsze ekokompostowniki dostępne na rynku są wykonane z tworzywa sztucznego, pochodzącego z recyklingu, co pozwala dodatkowo wesprzeć ochronę środowiska dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych. Co więcej, w momencie, kiedy  pojemniki ulegną uszkodzeniu i nie będą już zdatne do użycia, będą mogły być ponownie oddanie do przetworzenia. Ekokompostowniki to doskonałe, proste urządzenia, które zapewniają skuteczną utylizację dużych ilości śmieci organicznych w każdym ogrodzie. Wprowadzenie takiego rozwiązania do własnego gospodarstwa pozwoli na pozyskanie dużej ilości taniego i ekologicznego nawozu przy niewielkim nakładzie pracy, minimalnych kosztach i zgodnie z naturą. Kompostowanie odpadków organicznych powinno być obowiązkiem każdego  świadomego ogrodnika, ponieważ dzięki niemu można w znaczący sposób zmniejszyć ilość trafiających na wysypisko odpadów, czasami nawet aż o 50%. Wynika to z faktu, że śmieci organiczne stanowią bardzo duży procent w masy odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe.

 

Sprawdź naszą ofertę kompostowników!