Laktator elektryczny czy ręczny? Jaki wybrać? Ranking 2019

Laktator to urządzenie służące do odciągania pokarmu z piersi matki. Jest on niezbędnym gadżetem dla każdej kobiety, która decyduje się na podawanie swojemu dziecku pokarmu naturalnego. Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele lakatorów - ręczne i elektryczne. Różnią się one nie tylko ceną i konstrukcją, ale także wygodą użytkowania. Dobór sprzętu zależy od preferencji matki, jej potrzeb i możliwości finansowych. Sprawdź wybór laktatorów w ofercie Media Expert i znajdź sprzęt odpowiadający Twoim wymaganiom.

 

Laktator, czyli odciągacz pokarmu, to urządzenie przeznaczone do a mleka z piersi matki. Ostatnimi czasy sprzęt cieszy się ogromną popularnością. Dzięki niemu kobieta może na przykład zostawić dziecko pod opieką innej osoby, wciąż mając pewność, że we wskazanym przez nią czasie maleństwo otrzyma naturalny pokarm. Matki często wybierają właśnie tę formę dostarczania niemowlęciu naturalnego pożywienia – czy to z uwagi na predyspozycje fizjologiczne, czy też z przyczyn zdrowotnych (ból podczas karmienia, temperatura spowodowana zastojem mleka w gruczołach), czy to ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Nowoczesne mamy sięgają po laktatory elektroniczne, elektroniczne nianie i inny, wysokiej jakości sprzęt, ułatwiając sobie tym życie, a jednocześnie mając pewność, że maluchowi niczego nie brakuje. Laktator, podobnie jak inhalator czy podgrzewacz do butelek, powinna posiadać każda mama. 


Jak działa laktator?

 

Ściąganie mleka przy użyciu laktatora jest bardzo łatwe, a zasada działania wszystkich rodzajów tego urządzenia – zarówno manualnych, jak i elektrycznych – jest taka sama. Po przyłożeniu do piersi specjalnego lejka mleko wysysane jest przez wytwarzane podciśnienie. Dzięki temu sprzętowi młoda matka może bez wysiłku nakarmić dziecko swoim mlekiem. Gdyby nie to urządzenie, utrzymanie laktacji byłoby bardzo trudne, gdyż odciąganie dużych ilości pokarmu samodzielnie jest męczące, a czasami wręcz niemożliwe. Przed użyciem laktatora  powinno się namoczyć w ciepłej wodzie ręcznik lub ściereczkę i na ok. minutę przyłożyć do piersi, od której zaczyna się odciąganie. Warto także wykonać delikatny masaż piersi i zrelaksować się. Poruszanie rączką laktatora powinno przebiegać delikatnie i płytko – zwłaszcza na początku odciągania, z czasem można nieco pogłębić ruchy. Mleko ściąga się zwykle naprzemiennie – najpierw z jednej, potem drugiej piersi – po 7, potem po 5, a na koniec po 3 minuty (czyli np. 7 minut pierś prawa, 7 min – lewa, 5 min – prawa itd.). Odciągnięty pokarm powinien trafić do zabezpieczonej i wysterylizowanej butelki.


Dostępne na rynku typy laktatorów

 

W sprzedaży są dostępne różne modele laktatorów – manualne i elektryczne, z systemem otwartym i zamkniętym. Różnica między tymi systemami polega na wyposażeniu laktatora w barierę ochronną pomiędzy laktatorem a odciągniętym pokarmem. Sprzęt z taką ochroną określany jest jako system zamknięty, ponieważ konstrukcja urządzenia jest dzięki temu odizolowana od mleka. Bariera zapobiega przedostawaniu się pokarmu do mechanizmu odciągacza, a także zapewnia higieniczny transport pokarmu matki. O podziale urządzeń na laktatory ręczne i elektryczne (na prąd, baterie czy akumulator) decyduje oczywiście rodzaj zasilania. W Media Expert dostępne są modele o różnych funkcjonalnościach i cenach. Laktatory ręczne to np. CANPOL Babies Basic 12/205, CANPOL Babies Easy Start 12/203 czy Beurer by 15, elektryczne to: CANPOL Babies Easy Start 12/201, Beurer by 40, BAYBY BBP 1010, w ofercie są też odciągacze elektroniczne, np. LOVI 5/501 czy LOVI dwufazowy Expert. 
 
Wybór odpowiedniego laktatora nie zawsze jest prosty, dlatego warto przyjrzeć się bliżej proponowanym modelom. Oczywiście można wziąć pod uwagę rankingi, według których niektóre typy ściągaczy cieszą się największą popularnością. Wśród tych urządzeń znajduje się np. model LOVI 5/501. To inteligentny, dwufazowy laktator elektroniczny oferujący profesjonalne wsparcie w okresie karmienia. Odciągacz jest wyposażony w naturalny dwufazowy rytm ssania, zbliżony do rytmu ssania dziecka, a także precyzyjny system regulacji siły ssania - pokrętło i wyświetlacz siły ssania, ponadto sprzęt ma możliwość odciągania ręcznego, czyli dzięki dołączonym w zestawie elementom zmienia się w model ręczny Protect. W zestawie znajdziemy: Laktator Prolactis, butelka Medical 150 ml i akcesoria do odciągniętego pokarmu, 10 sztuk wkładek laktacyjnych, zasilacz sieciowy, akcesoria do odciągania manualnego, wygodna torba do przechowywania laktatora oraz elementy zapasowe. Ogromnym atutem tego modelu są również: alarm, zegar oraz wyświetlacz czasu pobierania pokarmu, a także opcja regulacji lejka. Zestaw zaopatrzony jest w zasilanie sieciowe oraz bateryjne, które pozwala na użytkowanie sprzętu w dowolnym miejscu. 

 
Kolejnym wysoko ocenianym przez konsumentki laktatorem jest CANPOL Babies Easy Start 12/201. Posiada silikonową wkładkę masującą, która delikatnie masuje biust i udrażnia kanały mleczne, przynosząc tym samym ulgę bolącym piersiom. Dzięki tym walorom sprzęt skutecznie wspomaga i reguluje laktację, chroni piersi przed zastojami mleka i ułatwia karmienie podczas nadmiaru pokarmu. W zestawie znajdziemy: laktator z silikonową wkładką masującą, dwie butelki do karmienia 125 ml, smoczek silikonowy 0m+, nakrętkę, dysk uszczelniający, kapsel na butelkę, zasilacz oraz dwie silikonowe uszczelki. Wyjątkową jakością cechują się także laktatory ręczne, a wśród nich CANPOL Babies Basic. Jest intuicyjny w użyciu i prosty w montażu oraz obsłudze. Niewielka liczba elementów urządzenia ułatwia utrzymanie go w czystości. Jest także kompatybilny z innymi akcesoriami do karmienia i przechowywania pokarmu. Zestaw zawiera: korpus laktatora + lejek, silikonową wkładkę masującą, silikonową membranę, silikonowy smoczek, silikonowy gwint, pokrywę, element łączący silikonową membranę z rączką, rączką laktatora, butelkę z wąskim gwintem 130 ml, pierścień na butelki o wąskim gwincie, nakrętkę na butelkę z wąskim gwintem, uszczelkę na butelkę z wąskim gwintem. 
 
Bardzo wysoko w rankingach sytuują się także inne, dostępne w Media Expert, odciągacze, np. CANPOL Babies Easy Start 12/203 czy LOVI dwufazowy Expert. Dokonując zakupu laktatora, warto przy okazji nabyć w dziale dziecięcym inne akcesoria niezbędne podczas opieki nad dzieckiem – dodatkowe butelki, wagę dziecięcą, aspirator do nosa czy termometr.
 
Jaki laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Różnice nie są duże. Podstawowe elementy każdego laktatora to: butelka, lejek i nakrętka. Do tego mogą dochodzić dodatkowe akcesoria. W laktatorze ręcznym np. silikonowa nakładka masująca, butelka 150 ml, podstawka, silikonowy smoczek. W laktatorze elektrycznym, poza samym odciągaczem, znajdziemy też elementy, takie jak: butelka z kapslem (chroniąca przed wylaniem), smoczek, podstawka stabilizująca, kubeczek ze skalą, rączka umożliwiająca przestawienie na tryb ręcznego odciągania. Niektóre zestawy zawierają również wkładki laktacyjne, sterylizatory do butelek czy przyrządy do regulacji. Ręczne laktatory dzielą się na: laktatory gruszkowe, które wymagają użycia obydwu rąk, tłokowe, w których odpowiednio rytmiczne zaciskanie powoduje odciąganie pokarmu, jednak zamiast gruszki urządzenie posiada tłok, wreszcie laktatory z pompką (mogą być obsługiwane jedną ręką, ponieważ nakładka i pompa są zainstalowane na butelce). Laktatory elektryczne różnią się od siebie sposobem zasilania (sieciowe, bateryjne). Bardzo wygodne są laktatory, które można zasilać zarówno z sieci, jak i bateriami, a także z ładowarki samochodowej – taka możliwość pozwala młodej matce spokojnie wyjechać w podróż z nowym członkiem rodziny.