Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Laktator elektryczny czy ręczny? Jaki wybrać?

 2023-10-06 

Wiele kobiet już podczas kompletowania wyprawki dla dziecka przed jego przyjściem na świat, zastanawia się, czy warto mieć laktator, a jeśli tak, to jaki: laktator ręczny czy elektryczny? To, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, będzie miało związek z tym, jak często i w jakich sytuacjach będziemy tego sprzętu potrzebować. W tym poradniku omawiamy najważniejsze aspekty, związane z wyborem laktatora.

Czy warto mieć laktator?

W dzisiejszych czasach, niezmiennie podkreśla się, iż najlepszym pokarmem dla niemowlęcia w jego pierwszych miesiącach życia jest mleko matki. Jest ono dla dziecka nie tylko pokarmem, ale też źródłem wszelkich składników, które służą młodemu organizmowi do rozwijania odporności i budowania dobrostanu zdrowotnego. W licznych badaniach podkreśla się także, że warto, by mama przynajmniej przez jakiś czas karmiła piersią. Niekiedy jednak okoliczności sprawiają, że w danym momencie nie ma możliwości, by dziecko zostało nakarmione piersią. Niektóre kobiety z różnych względów nie karmią piersią wcale, jednak mają własny pokarm. Tak w jednej jak i w drugiej sytuacji, przydatny okazuje się być laktator. Jest to nic innego, jak prosty sprzęt elektryczny lub ręczny, służący do odciągania pokarmu. Doświadczenie wielu kobiet pokazuje, że warto zaplanować zakup takiego sprzętu nawet wtedy, kiedy z góry zakładamy stałe karmienie piersią. Laktator ręczny czy elektryczny, przyda się kiedy planujemy wyjście – na przykład dziecko zostaje pod opieką taty, czy dziadków – lub wtedy, kiedy wystąpi tak zwany nawał pokarmu. Jest także pomocny w przypadku zaistnienia potrzeby szybkiego zwiększenia ilości pokarmu, a więc pobudzenia laktacji.


Dobrze mieć na uwadze, że zdarza się niekiedy, iż niemowlę po prostu nie chce lub nie może pić mleka z piersi, czego nie można przewidzieć. Właśnie z tego powodu, zakup laktatora warto rozważyć już wcześniej. Mimo początkowych założeń wyłącznego karmienia piersią, może się okazać, że jest on niezbędny.

Laktator ręczny czy elektryczny – który wybrać?

Na rynku występują dwa typy laktatorów: elektryczne oraz ręczne. Te pierwsze polecane są przede wszystkim kobietom, które zakładają sporadyczne odciąganie pokarmu. Z kolei modele elektryczne najlepiej wybrać przy regularnej zbiórce. Choć zwykle częstotliwość odciągania pokarmu uznawana jest za główne kryterium wyboru, to jednak w praktyce wiele mam, nawet odciągających pokarm od czasu, decyduje się na model elektryczny, gdyż cały zabieg jest łatwiejszy, szybszy i wydajniejszy. W praktyce, laktator ręczny czy elektryczny, mają swoje wady i zalety – opowiemy o nich poniżej.


Wszystkie sprzęty, zarówno modele elektryczne, jak i ręczne, wykonane są z tworzyw najwyższej jakości, dopuszczonych do kontaktu z żywnością, niezawierających BPA. Ich użytkowanie jest bezpieczne i higieniczne. Na butelce, do której spływa pokarm, znaleźć można czytelną podziałkę, która umożliwia sprawdzenie, jaką porcję pokarmu udało się zebrać. Butelki, dołączone do laktatorów, mogą mieć różną pojemność – na przykład 150 ml, czy 250 ml.

Laktatory ręczne: plusy i minusy

Laktator ręczny, jest bardzo prosty w budowie. Składa się przeważnie z butelki, na którą nakręca się końcówkę do odciągania pokarmu oraz smoczka z nasadką ochronną. Odciąganie pokarmu odbywać się może przy pomocy specjalnej pompki, która jest bezpośrednio połączona membraną z piersią. Inne rozwiązanie, to pompka w formie miękkiej gruszki, którą ściskamy w dłoni. Jest ona połączona z nakładką na pierś, przy pomocy specjalnej rurki.


Membrany w laktatorach ręcznych mogą mieć różne kształty i wielkości – dobrze wybrać taki model, który będzie najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom.


Są trzy główne plusy laktatorów ręcznych: mobilność, cicha praca oraz niska cena – w porównaniu z modelami elektrycznymi. Sprzęt ten jest mały – można go łatwo zabrać ze sobą i skorzystać z niego w razie potrzeby odciągnięcia pokarmu przy dłuższej rozłące z dzieckiem.


I tu przejdziemy do mankamentów tego rozwiązania. Przy dłuższej pracy, po prostu męczą się dłonie, co może wpływać na obniżenie efektywności odciągania pokarmu. Po drugie, aby uzyskać regularny rytm pompowania, trzeba zdobyć nieco wprawy. Początkowo wcale nie jest to łatwe. Na koniec warto dodać, że ręczne odciąganie pokarmu, wymaga przynajmniej częściowej uwagi i nie jest tak bezproblemowe, jak w przypadku modeli elektrycznych.

Laktatory elektryczne: wady, zalety i najciekawsze rozwiązania

Laktatory elektryczne to szeroka grupa urządzeń, które kobiety wybierają coraz częściej, nawet do sporadycznego użytku. Ich ważną zaletą jest wysoka efektywność, możliwość regulacji intensywności pracy, a także tryby masażu i stymulacji laktacji. Laktator elektryczny wyglądem przypomina model ręczny, jednak brakuje w nim pompki. Nakładka z membraną przy pomocy rurki podłączona jest do urządzenia z prostym panelem sterującym, a to z kolei przewodem zasilającym do gniazdka.


Wadą w porównaniu do modeli ręcznych, jest wyższa cena. Modele zasilane sieciowo nie są też mobilne, co nie daje możliwości odciągnięcia pokarmu w miejscach bez dostępu do gniazdka, czy tam, gdzie świetnie sprawdziłby się laktator ręczny.


Laktator elektryczny może być wyposażony w różne rozwiązania, które ułatwiają zbieranie pokarmu. Poza różnymi trybami pracy i regulacją siły ssania, jest to na przykład funkcja zapamiętywania preferowanych ustawień. Dzięki temu, nie trzeba każdorazowo ustawiać laktatora. Przydatny jest timer, którym można zaplanować odciąganie pokarmu na każdej z piersi.


Coraz popularniejszym rozwiązaniem, spotykanym w przypadku modeli elektrycznych, jest odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Jak pokazują badania, jest to metoda jeszcze bardziej efektywna, pomagająca zebrać do kilku- kilkunastu procent mleka więcej. W takim przypadku, u części producentów spotkać można specjalne pasy, które przytrzymują końcówki ssące, by kobieta miała obie dłonie wolne i nie musiała skupiać się na całym zabiegu. Takie rozwiązanie jest jednak droższe. Wariantem ekonomicznym jest dokupienie specjalnego kolektora pokarmu, który przyda się szczególnie tym kobietom, u których odsysanie pokarmu w jednej piersi powoduje intensywny wypływ pokarmu w drugiej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając laktator?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na laktator ręczny czy elektryczny, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych cech sprzętu. Jedną z nich jest pojemność buteleczki. Zbyt mała może nie pomieścić pokarmu zebranego z obu piersi, więc konieczne będzie skorzystanie z kolejnej. Warto zwrócić uwagę na to, ile buteleczek na pokarm znajdziemy w zestawie z laktatorem. Przydatnym dodatkiem jest specjalne wieczko, które umożliwia po prostu zakręcenie buteleczki po odciągnięciu mleka i wstawienie jej do lodówki.


Tak samo ważnym aspektem, jest wielkość membrany – powinna ona dobrze obejmować całą brodawkę, by skutecznie stymulować wypływ pokarmu. Większość producentów daje możliwość dopasowania wielkości membrany. W razie wątpliwości, zwykle elementy te w różnych rozmiarach dostępne są wśród akcesoriów, które można nabyć dodatkowo.


Dobrze zwrócić uwagę nie tylko na wielkość końcówki, ale także na jej kształt. Producenci urządzeń tworzą membrany, których kształt ma dodatkowo masować brodawkę, bądź stymulować wypływ pokarmu. Co więcej, odpowiednia budowa końcówki ssącej sprawia, że kobieta nie musi podczas zbierania pokarmu pochylać się do przodu, na co narzeka wiele mam. Warto wybrać taki model, w którym mleko spływa bez potrzeby pochylania się, a membrana w żaden sposób nie uciska brodawki, blokując kanaliki, przez które przepływa pokarm.


W przypadku laktatorów elektrycznych, należy wziąć pod uwagę dodatkowe kwestie. Jedną z nich jest rodzaj zasilania: mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Te drugie cechuje większa mobilność, jednak są nieco cięższe, niż w pierwszym przypadku. Istnieją także modele o zasilaniu bateryjnym lub sieciowym.


Kupując laktator elektryczny, możemy wybrać model o węższym bądź szerszym zakresie regulacji siły ssania, wyposażony w tryby odciągania pokarmu oraz stymulacji. Pozwala to dopasować ustawienia, do indywidualnych potrzeb.


Niezwykle istotnym aspektem – szczególnie jeśli zakładamy regularne korzystanie z elektrycznego laktatora – jest poziom hałasu emitowany przez urządzenie. Choć zbieranie pokarmu nie trwa długo, to jednak głośny laktator może wywoływać dyskomfort. Cichsze urządzenie z powodzeniem sprawdzi się nawet, kiedy obok śpi maluszek.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756