JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Dom i ogród   Inteligentny dom część I – Monitoring i wizjery

Inteligentny dom część I – Monitoring i wizjery

Możliwość ciągłego obserwowania tego, co dzieje się w Twoim domu lub mieszkaniu pozwala na zmaksymalizowanie poczucia bezpieczeństwa. Zainwestowanie w odpowiedni system monitoringu nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami, a korzyści z takiego przedsięwzięcia można czerpać latami. Wizjery natomiast pozwalają mieć pewność, że próg Twoich drzwi przekroczą jedynie osoby, które chcesz wpuścić. Połączenie tych dwóch rozwiązań zapewnia stworzenie przyjemnego, spokojnego azylu.

 

Monitoring – co masz do wyboru?

Już jedna kamera w domu lub na jego wejściu może wystarczyć, by powstrzymać złodziei i pomóc w ich identyfikacji. Szacuje się, że nawet połowa włamań rozpoczyna się od sforsowania drzwi wejściowych, dlatego umieszczenie monitoringu w strategicznych punktach jest w wielu przypadkach kluczowe, by znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Na jakie systemy monitoringu możesz się zdecydować?


kamery ochrona

 

1. Systemy przewodowe czy bezprzewodowe?

W ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszą się bezprzewodowe systemy bezpieczeństwa. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że większość włamywaczy z wyprzedzeniem planuje rabunki i wie, które przewody należy przeciąć, by odłączyć alarmy i kamery. Nie oznacza to, że zakup monitoringu działającego na kablach jest błędem – można je bowiem skutecznie zamaskować lub też wprowadzić wewnątrz murów, jednak przy gotowej konstrukcji naniesienie takich zmian może być sporym obciążeniem finansowym.
 

2. Kamery punktowe czy działające w 360o

Jeszcze do niedawna jakość nagrań wideo, jakie mogły być generowane przez kamery monitoringu, pozostawiała wiele do życzenia jednak to wszystko zmieniło się wraz z szybkim rozwojem technologii. Dzisiejsze rozwiązania zastosowane w inteligentnym domu pozwalają na osiągnięcie obrazu, który umożliwia bezproblemowe rozpoznawanie twarzy. Potrafią to zarówno kamery, które mogą być skierowane w jeden punkt, jak również te obejmujące teren w 360o. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że te pierwsze nadal posiadają lepszą rozdzielczość, dlatego przy krytycznych punktach, takich jak drzwi wejściowe lub podjazd, warto instalować właśnie je. Szeroki zakres nagrywania przyda się natomiast wewnątrz domu lub na ogrodzie, by móc cały czas kontrolować to, co dzieje się na posesji.
 

3. Monitoring tradycyjny czy z aplikacją?

Nowoczesne systemy monitoringu mogą wysyłać do użytkowników wiadomości za pośrednictwem aplikacji na smartfonach, dzięki czemu informują o każdym niepokojącym zdarzeniu lub o wykryciu ruchu w obrazie kamery. Przesyłają również nagranie, więc właściciel może szybko zareagować i zdecydować o tym, czy jego dom jest zagrożony. Starsze modele z tej generacji nie działy jednak najlepiej i często wytwarzały powiadomienia pomimo braku niebezpieczeństwa. Tradycyjny monitoring świetnie sprawdza się w przypadku współpracy z firmą ochroniarską, która cały czas czuwa nad dobytkiem.


Sprawdź naszą ofertę kamer! 

Wizjery – pierwsza linia obrony


Zainstalowanie wizjera w drzwiach wejściowych to świetny sposób na sprawdzenie, kto stoi pod Twoimi drzwiami, zanim zdecydujesz się je otworzyć. Tak jak w przypadku wszystkich rzeczy związanych z inteligentnym domem, skromny wizjer również stał się zaawansowanym technologicznie urządzeniem. W rzeczywistości nowoczesne wizjery wyposażone są w cyfrowe aparaty fotograficzne, które włączają się, gdy ktoś zapuka do drzwi, a zdjęcia przesyłane są automatycznie na  smartfona. Istnieją również modele hybrydowe, które za pośrednictwem kamery tworzą obraz przesyłany do mobilnego urządzania z dwukierunkowym audio, dzięki czemu spełniają rolę interkomu.