Kosiarki spalinowe ‒ niezastąpione narzędzia do pielęgnacji dużego trawnika

Dla tych, którzy chcą korzystać z urządzeń bez zasilania oraz nie lubią plączącego się pod nogami kabla, który można niechcący przyciąć najlepszym rozwiązaniem będą kosiarki spalinowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich urządzeń, różniących się wielkością, ciężarem oraz dodatkowym osprzętem wpływającym na jakość koszenia. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak będzie odpowiednia kosiarka do małego, a jak do dużego ogrodu?
  2. Czy waga i rozmiar kosiarki spalinowej ma znaczenie?
  3. Jakie inne przydatne funkcje posiadają kosiarki spalinowe?

 

 

 

Jak wybrać właściwy rodzaj kosiarki do naszego ogrodu?

 

Wybierając model kosiarki odpowiedni do naszego ogrodu, należy na początku zastanowić się, jaki rodzaj zasilania urządzenia będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Zasadniczo przyjmuje się, że do koszenia małych trawników, o powierzchni poniżej 500 m2, wystarczająca będzie kosiarka elektryczna lub nawet ręczna kosiarka bębnowa. Do większych przyda się kosiarka spalinowa. Jak ją wybrać? Ważne żeby, dobrać model odpowiedni do Twoich potrzeb, ale też wykonany z trwałych materiałów, które nie ulegną szybkiej korozji.

 

Rozmiar kosiarki dopasowany do wielkości  trawnika

 

Do koszenia trawy na niewielkich, płaskich trawnikach sprawdzą się lekkie, nieduże modele kosiarek o małej szerokości koszenia. Do urządzeń tego typu można z pewnością zaliczyć kosiarki spalinowe AGROPARTS, u których w większości modeli szerokość koszonego pasa wynosi ok. 40 cm. Ich nieduże rozmiary umożliwiają  wygodne manewrowanie nawet na niewielkiej przestrzeni.

 

Do koszenia trawników o dużej powierzchni doskonale nadają się szersze modele, o większej powierzchni tnącej. Dzięki nim szybciej poradzimy sobie z koszeniem, jednak będą  one cięższe i mniej zwrotne. Dlatego wybierając większe kosiarki do ogrodu, warto zdecydować się na urządzenia z napędem, który ułatwi ich przemieszczanie.  Modelami o bardziej zróżnicowanej szerokości cięcia są kosiarki spalinowe HECHT oraz kosiarki NAC, w których szerokość powierzchni tnącej dochodzi nawet do 56 cm.

 

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jeśli zamierzamy kosić trawnik o dużej powierzchni, jest pojemność kosza na ściętą trawę. Im jest on większy tym rzadziej konieczne jest jego opróżnianie, co znacząco skraca czas pracy. Na pewno urządzeniami o dużych koszach są kosiarki spalinowe HYUNDAI oraz kosiarki spalinowe NAC.  Kosze sporych rozmiarów mogą jednak czasami stanowić wadę urządzenia, szczególnie w sytuacji, gdy kosiarkę będzie obsługiwała kobieta, a opróżnianie największego zbiornika będzie sprawiało jej trudność ze względu na ciężar.

 

Jeżeli więc zastosujemy się do powyższych rad i odpowiednio dobierzemy urządzenie do potrzeb naszych i naszego trawnika to koszenie trawy nie powinno sprawiać nam szczególnego problemu. Co nie oznacza, że stanie się ono przyjemnością, głównie ze względu na konieczność jego częstego i systematycznego powtarzania. Z koszenia trawy nie można jednak zrezygnować, ponieważ jest to podstawowa pielęgnacja trawnika, bez której nie ma możliwości  utrzymania zdrowej i ładnie wyglądającej darni.

 

Pozostałe funkcje kosiarek

 

Oprócz rozmiaru kosiarki i wielkości kosza ważne są też dodatkowe funkcje urządzeń, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Kolosalne znaczenie dla funkcjonalności kosiarki ma jej moc. Im większą powierzchnią  do skoszenia dysponujemy, tym powinna być ona większa. Mocniejsze, trwałe kosiarki są także  potrzebne do koszenia nieco wyższej trawy lub trawy poprzerastanej twardymi chwastami. Przy cięciu dużych powierzchni trawnika często jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z używania kosza, ponieważ jego opróżnianie zajęłoby zbyt dużo czasu. Wówczas, aby zminimalizować odkładanie się na trawniku filcu, powstającego z resztek skoszonej trawy, warto zainwestować w kosiarkę z funkcją mielenia skoszonych pozostałości oraz bocznym wyrzutem. W takim przypadku możemy bezpiecznie używać kosiarki bez kosza, ponieważ drobne resztki wyrzucane na trawnik nie będą dla niego obciążeniem. Bardzo przydatną funkcją kosiarek jest też regulowana wysokość koszenia, którą możemy zmieniać w zależności od warunków pogodowych i kondycji trawnika.

 

Konserwacja i utrzymanie kosiarki

 

Decyzja o zakupie kosiarki na benzynę wymaga od nas jednak pewnej dyscypliny. Aby urządzenie sprawnie działało i nie ulegało niepotrzebnym awariom, trzeba je na bieżąco konserwować i czyścić, a okresowo serwisować w autoryzowanym punkcie. Konsekwencją posiadania kosiarki bez kabla jest też konieczność systematycznego kupowania i dolewania do niej paliwa. Jego zapas powinniśmy zawsze trzymać w garażu, aby nie zabrakło go podczas pracy. Kosiarki spalinowe są też większe od elektrycznych, więc konieczne jest znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca na przechowywanie.