JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Dom i ogród   Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

W trakcie przygotowań do sezonu grzewczego rokrocznie powraca temat smogu, który czasami wywołuje niemałą panikę - jak się okazuje, zupełnie zasłużenie. W sytuacji specyficznych warunków pogodowych, warstwa zanieczyszczeń powstających z różnych źródeł utrzymuje się tygodniami, tworząc smog, utrudniając codzienne funkcjonowanie człowieka i powodując wiele chorób. Powstaje, więc pytanie - czy jesteśmy zupełnie bezbronni wobec pogody i smogu? Oczywiście nie da się go zlikwidować w sposób natychmiastowy, ale można przynajmniej skutecznie zadbać o jakość powietrza we wnętrzach swoich mieszkań i domów. Jednym ze sposobów jest oczyszczacz powietrza.

 

Oferta rynkowa tego typu urządzeń w ostatnich latach znacznie się poszerzyła. Podpowiadamy wiec, jaki oczyszczacz powietrza kupić, aby właściwie spełniał on swoje zadanie.

 

Na co zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

 

Urządzenie to jest elektrycznym systemem różnych filtrów, umożliwiających wychwycenie i zatrzymanie większości niepożądanych substancji w strumieniu powietrza. Duża część oczyszczaczy powietrza skutecznie radzi sobie z usuwaniem cząstek wielkości PM 10 i PM 2,5, czyli tych, które sprawiają najwięcej problemów. Likwidują one również niemal całkowicie alergeny, wirusy, bakterie i grzyby z otoczenia. Jak większość urządzeń, również i to powinno być jednak dobrze dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

- Moc urządzenia – należy ją dobrać do wielkości oczyszczanej przestrzeni czy też po prostu do metrażu danego wnętrza. Producenci podają zazwyczaj w specyfikacji technicznej informacje o metrach kwadratowych powierzchni lub metrach sześciennych powietrza, które konkretny model oczyszczacza jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.
- Stan powietrza – przy wyborze oczyszczacza trzeba wziąć pod uwagę ogólny poziom zanieczyszczenia powietrza tam, gdzie się mieszka. W rejonach o silnie zanieczyszczonej atmosferze i często występującym smogu, urządzenie wybierane do domu powinno być bardziej wydajne niż w przypadku sprzętu wybieranego do domu zlokalizowanego w ogólnie czystej okolicy.
- Głośność – oczyszczacz powietrza generuje hałas, którego natężenie określane jest w decybelach w przypadku każdego urządzenia. Należy to koniecznie uwzględnić, jeżeli urządzenie ma pracować na przykład w nocy, wybierając model z akceptowalnym poziomem głośności.
- Filtry – najczęściej spotykanym połączeniem w oczyszczaczach jest filtr HEPA + filtr węglowy. Niektóre modele wyposażone są w filtry wodne, nieco mniej skutecznie radzące sobie z PM 2,5, które zagrażają najbardziej. Spotykany jest również filtr elektrostatyczny - skuteczny i wielorazowego użytku, ponieważ wymaga jedynie przemycia wodą, co jakiś czas. Większość filtrów wymaga okresowej wymiany, więc warto wcześniej sprawdzić ich koszt i dostępność, pamiętając, ze w warunkach silnego zanieczyszczenia będą one wymieniane częściej.


Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

 

Oprócz podstawowej funkcji oczyszczania powietrza, producenci często wzbogacają swoje urządzenia w szereg innych - bardzo przydatnych opcji. Oto przykłady…

 
- Filtr antybakteryjny (fotokatalityczny) – w którym zachodzące pod wpływem światła reakcje eliminują bakterie z otoczenia.
- Biofiltry (filtry katechinowe) – są nasycone roślinnymi substancjami biobójczymi (wyciągi z katechiny lub wasabi), które blokują rozwój zarodników pleśni, grzybów, bakterii i wirusów.
- Czujniki jakości powietrza – bardzo przydatna funkcja, która pozwala stale monitorować stan powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie dzięki temu potrafi automatycznie dostosować tryb pracy do aktualnego poziomu zanieczyszczenia we wnętrzu.
- Tryb nocny – pozwala na pracę oczyszczacza z minimalną mocą, a tym samym z minimalnym natężeniem hałasu.
- Jonizacja powietrza – wszelkie urządzenia elektroniczne w pomieszczeniu produkują nadmiar jonów dodatnich (to tak zwany elektrosmog), a te z kolei przyciągają zarodniki, wirusy, bakterie i grzyby. Jonizator ma za zadanie wyprodukować jony ujemne, a powietrze przesycone nimi sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia opadają, zanim trafią do płuc.
- Nawilżanie powietrza – niektóre modele oczyszczaczy są wyposażone również w system nawilżania. Przy zakupie tego typu oczyszczacza trzeba zwrócić uwagę na wielkość zbiornika na wodę. Powinien on być jak największy, aby nie było potrzeby częstego uzupełniania wody.

Czym w ogóle jest smog i dlaczego jest szkodliwy?

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście jest on tak groźny, skoro wychodząc z domu czy mieszkania właściwie go nie widać? Odpowiedź może być tylko jedna – tak, smog jest bardzo groźny.

 

SMOG – to typowe zjawisko w warunkach zanieczyszczonego powietrza, jednak nie każde zapylone powietrze jest smogiem. Powstaje on w specyficznych warunkach atmosferycznych braku wiatru, na niżej położonych terenach, gdzie przepływ mas powietrza jest utrudniony i występuje zamglenie. Należy sobie zdać również sprawę, że smog nie jest jedynym wyznacznikiem zanieczyszczonego powietrza. Może się ono utrzymywać się w niektórych miejscach przez cały rok, nawet przy braku smogu! Skład zanieczyszczonej atmosfery jest zmienny i dość złożony, można jednak wyróżnić główne grupy trujących cząstek, dzieląc je ze względu na ich wielkość.

 

- PM 10 – pył o średnicy cząstki do 10 μm (mikrometrów), które wdychane znajdują się w drogach oddechowych i płucach. Tworzą go na ogół związki silnie rakotwórcze, między innymi benzo/a/piren, metale ciężkie, dioksyny i furany odpowiedzialne za zaostrzenie alergii, astmę, choroby płuc i częste infekcje dróg oddechowych.
- PM 2,5 – pył o średnicy poniżej 2,5 μm (mikrometrów), który w organizmie osób przebywających w zanieczyszczonej atmosferze wyrządza największe szkody. Oprócz dróg oddechowych, przenika także do krwioobiegu, powodując liczne choroby kardiologiczne (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, zaburzenia rytmu serca) oraz powikłania neurologiczne (kłopoty z pamięcią, koncentracją, depresję), a także kłopoty z płodnością i donoszeniem ciąży.