Poradnik Eksperta > Dom i ogród > Jaki sprzęt ogrodniczy kupić?

Jaki sprzęt ogrodniczy kupić?

Letnie prace w ogrodzie to doskonały sposób na relaks. Idealnie skoszony trawnik, piękne kwiaty i drzewka owocowe cieszą oko w trakcie wypoczynku na świeżym powietrzu. Aby móc w odpowiedni sposób wykonać takie prace należy zakupić wysokiej jakości sprzęt ogrodniczy.

 

Kosiarki i podkaszarki  – narzędzia do ścinania trawnika

 

Doskonale skoszony  trawnik to bardzo ważny element każdego ogrodu. W gruncie rzeczy ścinanie trawnika nie należy do zadań łatwych. Każdy ogród jest bowiem inny chociażby pod względem metrażu, a także rozkładu znajdujących się w nim obiektów i roślin. Do ścinania trawnika służą przede wszystkim kosiarki spalinowe oraz kosiarki elektryczne. Poszczególne modele kosiarek różnią się między sobą takimi parametrami, jak: moc silnika, zakres regulacji i liczba stopni koszenia oraz szerokość koszenia. Oprócz tego można zakupić kosiarkę, która gromadzi skoszoną trawę w specjalnym pojemniku lub też ją mulczuje (czyli rozdrabnia i rozrzuca na boki). Niekiedy zamiast standardowych kosiarek szczególnie przy wąskich pasach zieleni sprawdzą się również kosiarki spalinowe oraz podkaszarki elektryczne (czyli odpowiedniki kosiarek, o mniejszych rozmiarach).

 

Wybierz kosiarkę odpowiednią do Twojego ogrodu >> 

 

Narzędzia ogrodnicze – co powinno się znaleźć w każdym ogrodzie?

 

Do pielęgnacji ogrodu służą odpowiednie narzędzia. Na wyposażeniu ogrodu powinny się znaleźć takie narzędzia, jak: grabie, łopaty, motyki oraz nożyce i sekatory. Z ich pomocą możliwe jest m.in. zebranie liści i trawy, spulchnienie gleby, zasadzenie roślin i przycięcie drzew, krzewów oraz żywopłotów. Każde z narzędzi posiada kilka swoich odmian. Zwykle różnią się one wielkością i zastosowanymi materiałami.

 

Maszyny ogrodowe

 

Kosiarki i narzędzia ogrodowe mogą nie być wystarczające w przypadku ogrodów o większej powierzchni oraz o dużej liczbie roślin. Aby móc uprościć sobie szereg prac, warto jest postawić także na specjalistyczne maszyny ogrodowe.  Wśród nich znajdują się m.in. takie maszyny, jak: rozdrabniacz do gałęzi, glebogryzarka, wertykulator oraz aerator.
Rozdrabniacze to maszyny elektryczne, dzięki którym bardzo szybko można rozdrobnić nie tylko gałęzie, ale również sadzonki do drzew i inne odpady ogrodowe. Te urządzenia różnią się między sobą przede wszystkim mocą (która decyduje o tempie ich pracy i może wynieść nawet 2800W), maksymalną średnicą cięcia (40-45 mm) oraz wielkością pojemnika na zmielone odpady naturalne.
Glebogryzarki to urządzenia, dzięki którym możliwe jest szybkie wypielenie gleby z chwastów i jej rozdrobnienie nawet na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Różnią się one przede wszystkim sposobem zasilania (spalinowe i elektryczne), mocą, ilością noży (od 4 do 24) oraz maksymalną średnicą cięcia (do 840 mm).
Wertykolatory to specjalistyczne narzędzia, które niszczą w trawniku mech i chwasty zabierające mu substancje odżywcze i światło. Możliwe jest to dzięki specjalnemu systemowi noży. Z kolei aeratory służą do napowietrzania trawnika przez nakłuwanie go za pomocą specjalnych kolców lub rurek. Pomaga to w utrzymaniu odpowiedniej struktury gleby. Dzięki wertykulatorom i aeratorom trawnik prezentuje się efektownie przez cały czas.

 

Czym się kierować przy wyborze sprzętu ogrodniczego?

 

Podejmując decyzję o zakupie sprzętu ogrodniczego, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników. W przypadku kosiarek będzie to przede wszystkim metraż. Na małej działce doskonale sprawdzi się kosiarka elektryczna, z kolei na działce o powierzchni ponad 300-400 m2 idealnym sprzętem do ścinania trawy będzie kosiarka spalinowa, która nie będzie sprawiała kłopotu z jej podłączeniem do prądu. Na wyposażeniu każdego działkowicza lub ogrodnika, który posiada trawnik powinna znaleźć się także podkaszarka. Wąskie pasy zieleni zdarzają się bowiem w praktycznie każdym ogrodzie. Tutaj również podejmując decyzję o rodzaju podkasazarki warto jest kierować się metrażem. Narzędzia ogrodnicze należy wybierać tak, by były one dostosowane do charakterystyki ogrodu. W ogrodzie, w którym rosną drzewa i krzewy z pewnością przydadzą się grabie (chociażby do grabienia liści) oraz nożyce i sekatory (są one idealne do podcinania), z kolei łopaty i motyki to obowiązkowe narzędzia dla osób, które w swoich ogrodach sadzą sadzonki drzew, kwiatów, warzyw i owoców oraz sieją trawę. Sprzęt ogrodniczy doskonale uzupełniają maszyny ogrodowe ułatwiające wykonanie szeregu prac. 
Najbardziej istotnym parametrem rozdrabniarki do gałęzi jest moc. Urządzenia o mocy przekraczającej 2500W sprawdzą się także przy większych gałęziach drzew. Mniejsze są doskonałe do gałązek pochodzących z drzewek owocowych i z krzewów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku średnicy cięcia. Im jest ona większa tym łatwiej jest urządzeniu rozdrobnić duże gałęzie. Głównym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki elektrycznej jest moc silnika. Te o mocy 750-1000W sprawdzą się w mniejszych ogrodach i przy glebach żwirowych, piaszczystych oraz lekko gliniastych. Przy glebach, które są silnie zbite i ciężkie oraz w toku wykonywania prac na dużej głębokości, warto jest zakupić glebogryzarkę elektryczną o większej mocy.  W obu typach glebogryzarek ważna jest natomiast średnica cięcia. Te o maksymalnej szerokości powyżej 36 cm sprawdzą się w dużych ogrodach o powierzchni kilkuset m2, z kolei mniejsze pozwolą na sprawne spulchnienie gleby w małych, przydomowych ogródkach. Przy wyborze konkretnego modelu wertykulatora lub aeratora należy uwzględnić oprócz powierzchni ogrodu (przy większej sprawdzą się urządzenia spalinowe), także moc (dla klientów indywidualnych wystarczająca moc to 1200-1500W, a urządzenia o wyższej mocy sprawdzają się w użytku profesjonalnym) oraz szerokość pracy (im większa tym sprawniejsza pielęgnacja dużego trawnika).  Warto jest również wziąć pod uwagę korpus. Najtrwalszy jest ten metalowy. W tańszych urządzeniach znajdują się korpusy wykonane z tworzyw sztucznych. Dobrze dobrany sprzęt do prac ogrodniczych sprawi, że letnie prace ogrodowe będą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.