Jaki grill kupić?

Świetnym pomysłem na majówkę jest wspólne grillowanie. Nim udasz się jednak na zasłużony wypoczynek, warto kupić wydajny i sprawdzony grill. Jakie urządzenie wybrać i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Majówka i grill – idealne połączenie

Weekend majowy to idealny czas na wypoczynek w gronie rodziny czy znajomych oraz– oczywiście– swojej drugiej połówki. Wiosna coraz bardziej daje o sobie znać, dni stają się dłuższe, a pogoda wciąż zachęca do spędzania czasu w plenerze. Znakomitym sposobem na doskonałą rozrywkę w przyjemnej atmosferze jest przygotowanie i skosztowanie ulubionych potraw z grilla. Nie ma zresztą co ukrywać, Polacy uwielbiają spędzać czas na grillowaniu, jest to niemal nasza tradycja narodowa. Ciekawostką jest, że pierwszy okrągły ruszt powstał dopiero w latach 60. XX wieku, a ceny najdroższych obecnie produktów tego typu dochodzą do 165 tysięcy dolarów. Każdego roku sezon grillowy rozpoczyna się w czasie majówki, warto więc posiadać odpowiedni sprzęt, dzięki któremu przyrządzisz smaczną kiełbasę z grilla, karkówkę czy grillowane warzywa. Jak jednak wybrać najlepszy grill, który spełni wszystkie twoje wymagania?


Grill - jaki kupić?

 

Jaki grill wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów grilli, każdy z nich posiada zarówno swoje dobre, jak i nieco gorsze strony. Warto poznać ogólną specyfikację poszczególnych rodzajów tego typu urządzeń, aby w ten sposób wybrać produkt, który jak najlepiej będzie spełniał swoją funkcję. Najczęściej spotykane są:

 

grille węglowe – to wciąż najpopularniejsze grille i zarazem najbardziej tradycyjne urządzenia służące do grillowania. Aby z nich skorzystać, konieczny jest oczywiście węgiel lub brykiet, nie potrzebujesz natomiast dostępu do sieci gazowej lub gniazdka elektrycznego. Poza tym potrawy z grilla węglowego cechują się doskonałym i dobrze znanym smakiem,
grille gazowe – do ich działania niezbędne jest podłączenie do butli z gazem, niektóre modele mogą być również zasilane bezpośrednio z instalacji gazowej. Zwykle są to dość masywne konstrukcje z uwagi na np. obecność butli gazowej, pozwalają natomiast na bardzo szybkie i wygodne przygotowanie posiłku,
grille elektryczne – w ich przypadku konieczne jest natomiast podłączenie do źródła zasilania, można je wykorzystywać nawet na tarasie lub w ogrodzie. Podczas grillowania nie dochodzi do spalania, w wyniku czego nie dochodzi do emisji dymu, a potrawy są gotowe w bardzo krótkim czasie.

Grill elektryczny, grill gazowy, grill węglowy – który grill wybrać?

Decyzja dotycząca tego, jaki rodzaj grilla wybrać, w dużej mierze zależy od osobistych preferencji oraz okoliczności, w których będzie on wykorzystywany. Jeśli cenisz sobie przyjemność grillowania oraz tradycyjny smak mięs i warzyw z grilla, najlepszy będzie grill węglowy, to urządzenie będzie też bardzo uniwersalne. Grille elektryczne i grille gazowe to natomiast urządzenia nowocześniejsze i pozwalające na szybsze przygotowanie potraw, często też posiadają różnego rodzaju funkcje dodatkowe. Niezależnie od tego, na jaki typ grilla się zdecydujesz, warto zwrócić także uwagę na inne parametry. Jednym z najważniejszych jest powierzchnia oraz kształt rusztu – to te elementy decydują o tym, jak wiele porcji możesz przygotować za jednym razem. Najczęściej spotykane są grille cylindryczne oraz prostokątne. Nie bez znaczenia pozostaje również ogólna budowa grilla, czyli po prostu jego konstrukcja. Jeżeli grill posiada pokrywę, przygotowanie mięs czy warzyw zajmie mniej czasu. Zwróć także uwagę na jakość wykonania – tańsze grille z gorszych materiałów z pewnością szybciej się zużyją, mogą być jednak lepszym rozwiązaniem, jeśli grillujesz 2–3 razy w roku. Decydując się na grill elektryczny, kluczowym parametrem jest jego moc – im będzie ona wyższa, tym mniej czasu potrzeba do przygotowania ulubionych potraw.


Sprawdź naszą ofertę grilli!