Jaką kosiarkę kupić?

Anglicy słyną z pięknych trawników, ponieważ dbają o nie w szczególny sposób, stąd gdy mówi się o idealnie wypielęgnowanym trawniku, bardzo często używane jest sformułowanie „angielski trawnik”. Aby trawnik prezentował się idealnie i robił wrażenie na gościach, oprócz zakupu odpowiedniego nawozu, środków chemicznych i zapewnienia właściwego nawodnienia, niezbędne jest także używanie wysokiej jakości kosiarki, która zetnie trawnik równo, szybko i przy niewielkim wysiłku. Można wyróżnić dwa podstawowe typy kosiarek – kosiarkę spalinową oraz kosiarkę elektryczną. Decydując się na wybór konkretnego modelu kosiarki, warto jest zwrócić uwagę na ich cechy.

 

Kosiarka elektryczna i jej cechy

 

Kosiarka elektryczna to urządzenie zasilane prądem z sieci, choć dostępne są także kosiarki zasilane akumulatorowo, które należy co pewien czas ładować. W kosiarkach elektrycznych znajduje się silnik o mocy od 1000 do 1800W. Im moc silnika jest większa, tym koszenie trawy jest szybsze i dokładniejsze, nawet w przypadku wysokiego trawnika. Kosiarki elektryczne można podzielić na kosiarki z koszem oraz kosiarki mulczujące. W przypadku kosiarek z koszem, skoszona trawa jest gromadzona w specjalnym pojemniku, który co pewien czas trzeba opróżniać, z kolei kosiarka mulczująca posiada specjalny mechanizm, który bardzo mocno rozdrabnia skoszoną trawę i rozrzuca ją na boki. Po skoszeniu całego trawnika wystarczy taką trawę zebrać za pomocą grabi. Kosiarki elektryczne posiadają możliwość regulacji wysokości koszenia od 20 do nawet 75 mm. Niezwykle istotna jest oprócz tego szerokość koszenia, czyli rozstawu noży koszących. W zależności od modelu kosiarki, może się ona kształtować w przedziale od 100 do około 500 mm.

 

Wybierz kosiarkę elektryczną >>

 

Kosiarka spalinowa i jej cechy

 

Kosiarka spalinowa jest zasilana za pomocą benzyny bezołowiowej, a jej silnik wymaga oprócz tego okresowej wymiany oleju.  Oprócz kosztu jej zakupu, trzeba zatem w swoim budżecie zarezerwować także koszty jej bieżącej eksploatacji. W kosiarkach spalinowych montuje się silniki o mocy od 3 do 6.75 KM. Moc silnika ma istotne znaczenie w przypadku dużych oporów. Przy koszeniu wysokiej i mokrej trawy sprawdzają się silniki o wyższej mocy, ponieważ nie dochodzi w ich przypadku do dławienia się i gaśnięcia. Podobnie jak w przypadku kosiarek elektrycznych istnieje możliwość zakupu kosiarki spalinowej z koszem lub mulczującej. Podejmując decyzję w tej kwestii, warto jest wziąć pod uwagę to, że kosiarka spalinowa, ze względu na masywniejszy silnik, jest zwykle cięższa od kosiarki elektrycznej, dlatego pojemnik na trawę dodatkowo ją obciąży. Jeśli chodzi o wysokość koszenia, jej regulacja jest podawana przez producentów kosiarek spalinowych w stopniach. Istnieje możliwość zakupu kosiarki spalinowej z regulacją od 3 do 10 stopni. Równie istotną cechą kosiarek spalinowych jest szerokość koszenia, która w zależności od modelu wynosi od 400 do 610 mm, a więc może być większa niż w przypadku kosiarek elektrycznych.

 

 

Kosiarka spalinowa czy kosiarka elektryczna – którą wybrać?

 

Jeśli chodzi o kosiarkę elektryczną, doskonale sprawdzi się ona przy koszeniu niewielkich trawników w przydomowych ogródkach i na działkach. W takim przypadku problemem nie będzie kabel oraz dostęp do źródła zasilania. Niezwykle istotna jest oprócz tego powierzchnia ogrodu. W przypadku trawników o powierzchni nieprzekraczającej 150-200 m2 doskonale sprawdzą się kosiarki elektryczne o szerokości koszenia 30-40 cm, z kolei przy większych trawnikach (o powierzchni 200-400 m2), warto jest wybrać kosiarkę o szerokości koszenia przekraczającej 40 cm. Kosiarka spalinowa, to z kolei dobre rozwiązanie w przypadku pielęgnacji trawników o powierzchni przekraczającej 400-500 m2. Brak konieczności korzystania z prądu elektrycznego ułatwia manewrowanie taką kosiarką, ponieważ nie przeszkadza  w tym kabel. Kosiarki spalinowe zostały dostosowane do koszenia dużych trawników, stąd ich poszczególne modele posiadają szerokość koszenia powyżej 40 cm. Alternatywę dla kosiarek spalinowych stanowią kosiarki elektryczne akumulatorowe. W takim wypadku warto jest jednak postawić na model dostosowany do powierzchni koszenia, w którym akumulator nie rozładuje się w trakcie koszenia. Wybór typu kosiarki uzależniony jest zatem przede wszystkim od miejsca jej użytkowania i powierzchni do skoszenia. Dobrze dobrana kosiarka ułatwi uzyskanie efektu „angielskiego trawnika”.

 

Sprawdź ofertę kosiarek spalinowych >>