JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Foto i Kamery   Jaki kupić aparat bezlusterkowy?

Jaki kupić aparat bezlusterkowy?

Aparat bezlusterkowy, nazywany przez wiele osób hybrydowym, jest usytuowany na rynku fotograficznym pomiędzy kompaktami a lustrzankami cyfrowymi. Od lustrzanek bezlusterkowce przejęły wymienną optykę, natomiast od kompaktów – mniejsze gabaryty oraz prostotę obsługi. Czym tak naprawdę charakteryzuje się aparat bezlusterkowy i jakie są jego najważniejsze cechy?

 

Jak sama nazwa wskazuje, bezlusterkowiec to aparat fotograficzny, który - w przeciwieństwie do lustrzanki - jest pozbawiony jednego z jej najważniejszych elementów – lustra. Daje to możliwość umieszczenia cyfrowej matrycy od razu za obiektywem. Jakie skutki ma taki zabieg? Przede wszystkim korpusy (body) aparatów bezlusterkowych są znacznie mniejsze oraz lżejsze w porównaniu do tradycyjnych lustrzanek. Dodatkowo cyfrowa matryca umożliwia wbudowanie podglądu. Obecnie aparaty hybrydowe są wyposażone w dwa rodzaje podglądu – obraz wyświetla się na żywo na ekranie LCD lub - w innych przypadkach – podgląd można obserwować w wizjerze w trybie live view.

Sprawdź naszą ofertę aparatów bezlusterkowych!

 

Bezlusterkowe aparaty z podglądem mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie – wymienną optykę. Dzięki tej możliwości użytkownik jest w stanie robić wysokiej jakości zdjęcia w dokładnie takim stylu, o jaki mu chodzi. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że obiektywy zamienne do aparatów bezlusterkowych nadal są dość drogie – trzeba więc liczyć się z wydatkiem nie tylko na samo body, ale również na obiektyw. Z drugiej strony, takie rozwiązanie daje całkowitą wolność wyboru – można zdecydować się wyłącznie na krótkoogniskowy obiektyw do portretów, szkło makro czy na obiektyw z długą ogniskową, do wykonywania zdjęć z dużych odległości. Oprócz tego aparat z wymienną optyką daje możliwość doboru obiektywów od lustrzanek cyfrowych lub starych, analogowych szkieł – a to za sprawą dostępnych na rynku przejściówek, dostosowujących otwór do montażu obiektywu do konkretnego modelu lustra.

 

bezlusterkowiec

Fot. Aparat hybrydowy charakteryzuje się kompaktowością i prostotą obsługi.

 

 

 

Bezlusterkowiec czy lustrzanka - co wybrać?

 

 

Wiele osób, które pasjonują się fotografią i uwielbiają uwieczniać ważne chwile na co dzień, zastanawia się, co wybrać - lustrzankę czy bezlusterkowca? Przy decyzji należy rozważyć kilka aspektów, które dzielą i łączą obie propozycje. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy aparat z wymienną optyką ma cechować się dużą mobilnością – jeśli tak, warto postawić na dobrej jakości bezlusterkowca. Dlaczego? Jest mniejszy i lżejszy od lustrzanki – świetnie sprawdza się więc zarówno podczas wielogodzinnych imprez rodzinnych, jak i w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Poza tym bezlusterkowce z najwyższej półki bez problemu doganiają lustrzanki cyfrowe w kwestii parametrów, a w efekcie – jakości wykonywanych zdjęć. Nie ma więc obaw co do tego, że fotografie wykonane aparatem hybrydowym będą odbiegały od tych pochodzących z tradycyjnej lustrzanki. Oprócz tego – tak jak już wcześniej zostało wspomniane – dzisiejszy bezlusterkowiec to aparat z podglądem i wymienną optyką. I o ile w przypadku lustrzanek cyfrowych wymiana obiektywów nie jest niczym nadzwyczajnym, to podgląd na żywo może opóźniać pracę lustrzanki lub być w ogóle niedostępny (w starszych, tańszych modelach).

 

U kogo więc sprawdzi się lustrzanka zamiast bezlusterkowca? Z całą pewnością u osób, które zajmują się profesjonalną fotografią, cenią sobie jakość, jaką można uzyskać dzięki lustrzance cyfrowej i nie boją się dźwigania ciężkiego body. W każdym innym przypadku to właśnie bezlusterkowiec będzie najlepszym możliwym wyborem.

 Sprawdź naszą ofertę aparatów bezlusterkowych!

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze aparatu z wymienną optyką?

 

Choć aparat bezlusterkowy jest łatwiejszy w obsłudze niż lustrzanka cyfrowa (zwłaszcza ze względu na dużą liczbę trybów automatycznych i półautomatycznych), to przy wyborze konkretnego modelu powinno się zwrócić uwagę na wszystkie parametry, które wpływają na jakość wykonywanych zdjęć. Aparatu można się bowiem „uczyć” i nigdy nie wiadomo, która z funkcji przyda się podczas kolejnych etapów „wtajemniczenia” w sztukę fotografii. Na jakie parametry i cechy bezlusterkowca należy więc zwrócić uwagę przy zakupie?

 

- Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest rozdzielczość proponowana przez producenta oraz rodzaj i wielkość matrycy. Od pierwszego z parametrów zależy, jak ostre są wykonywane zdjęcia. Rozpiętość jest naprawdę duża – podstawowy bezlusterkowiec ma rozdzielczość oscylującą wokół 16 mln punktów, natomiast modele o klasę wyższe nawet 24 mln punktów. Z kolei najpopularniejsze matryce stosowane w aparatach z wymienną optyką to matryce CMOS – charakteryzują się one bardzo dobrym odwzorowaniem barw. Jeśli użytkownikowi zależy na świetnej jakości zdjęć wykonywanych w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, powinien wybrać bezlusterkowca z matrycą Live MOS. Największe matryce, montowane także w lustrzankach cyfrowych, noszą nazwę APS-C CMOS – gwarantują one najwyższą jakość fotografii.

 

- Elementy, które znacząco wpływają na komfort obsługi aparatu bezlusterkowego, są dodatkowe funkcje związane z jego budową. Warto wiec sprawdzić, czy wybrany aparat z podglądem wyświetla obraz na ekranie LCD, czy może w wizjerze live view. Wybór zależy przede wszystkim od osoby fotografującej – jeśli do tej pory korzystała ona z kompaktu, może wybrać bezlusterkowiec z ekranem LCD. Jeśli przyzwyczaiła się do wizjera w starych aparatach, z powodzeniem sprawdzi się druga z opcji – czyli wizjer live view. Inne funkcje, na które można zwrócić uwagę przy zakupie, to stabilizacja obrazu, pozwalająca na wykonanie ostrych zdjęć nawet w trudnych warunkach, a także cicha migawka – dzięki niej można zrobić dyskretną fotografię śpiącemu dziecku czy elementom wnętrza w zabytkach i innych obiektach, w których powinno się zachować ciszę.

 

- Trzeci aspekt, który jest niezwykle ważny przy wyborze bezlusterkowca, to marka i cena. I choć rozpiętość kosztów, które ponosi się, kupując aparat bezlusterkowy jest naprawdę szeroka, to nie warto kupować modeli nieznanych firm z kilku względów: po pierwsze, dostępność serwisu, części zamiennych oraz obiektywów może być znikoma, a po drugie – jakość wykonywanych zdjęć z pewnością nie będzie odpowiadała oczekiwaniom. Bezlusterkowiec renomowanej firmy (np. Olympus czy Canon) można kupić już za niecałe 2 tysiące złotych – nie warto więc szukać tańszych alternatyw (chyba, że wśród kompaktów znanych marek).