JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Foto i Kamery   Jaką kamerę sportową kupić?

Jaką kamerę sportową kupić?

Kamera sportowa zajmuje przez ostatnie lata szczytowe pozycje w rankingach popularności wśród urządzeń elektronicznych. Nic dziwnego! Bajecznie prosta obsługa, łatwy montaż w niemalże dowolnych miejscach i, co najważniejsze, niesamowita jakość nagrywanego obrazu. Jakość Full HD i 4K to niemalże standard, dostępny w każdym flagowym modelu producentów kamer akcji. Dzięki nim nagrasz swoje osiągnięcia, treningi, wakacyjne wypady z przyjaciółmi na biwak lub festiwal.

 

Rozmiar i kształt mają znaczenie


Jak pewnie udało Ci sie zauważyć, kamery sportowe przybierają różną budowę. W ofercie znajdziesz różne bryły - tuby, sześciany oraz modele o bardziej skomplikowanych kształtach. To nie jest dzieło przypadku, a celowy zabieg każdego z producentów. Każda kamera sprawdzi się w innych okolicznościach. Płaską możesz zamontować z boku kasku, zaś "kwadratowa" będzie idealna do montażu na jego czole. Zastanów się przed zakupem, kiedy najczęściej będzie używał kamerki.

 

 

Rozdzielczość i jakość nagrywanego obrazu

 

Wiele kamer oferuje aktualnie nagrywanie w jakości 4K, choć nie jest to jedyny aspekt, na który należy brać pod uwagę. Bardzo ważny jest stopień stabilizacji obrazu, dzięki której obraz nie będzie trząsł się jak opętany, nawet podczas jazdy rowerem po wertepach. Zwróć uwagę, ile klatek na sekundę rejestruje dana kamera przy wybranej rozdzielczości. Im więcej klatek, tym płynniejszy zarejestrowany obraz. Niektóre modele, tym GoPro, oferują nagrywanie w formacie RAW, który daje bardzo duże możliwości obróbki. 

 

Must have wśród akcesoriów

 

Niestandardowy kształt kamery może nieść za sobą ryzyko braku akcesoriów, a to właśnie one decydują o funkcjonalności kamery. Wszelkie uchwyty, przedłużki, stojaki i pływaki umożliwiają wykorzystywanie kamery niemalże w każdych warunkach. Sprawdź dostępność akcesoriów do wybranego modelu kamery. Część oferowanych na rynku akcesoriów jest kompatybilna z różnymi modelami kamer, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Najważniejszym elementem wartym sprawdzenia jest obudowa wodoodporna - jeśli Twoja kamera jest skontruowana tak, aby zapewnić wodoodporność, będziesz musiał zamontować zewnętrzną obudową dedykowaną konkretnemu modelowi.

 

 

 

Modele miniaturowe

 

W ofercie producentów jakich jak Polaroid czy GoPro znajdują się mamery minitarowe, nazwywane potocznie kostkami. Zminiaturyzowano je tak bardzo, jak było to tylko możliwe. Zachowano przy tym fukcjonalność urządzenia. Największą zaletą Cube Lifestyle Action Camera lub Hero5 Session jest łatwość instalacji w miejscach pozornie niedostępnych. Zmiejszenie rozmiarów urządzeń sprawiło, że kamerki nie mają więcej, niż dwóch wielofunkcyjnych przycisków. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to niczym nie odbiega ona od pozostałych modeli kamer tych samych producentów.

 

Wybierz kamerę dla siebie!


Przed zakupem, zwróć jeszcze uwagę na maksymalną pojemność karty pamięć, którą obsługuje wybrane urządzenie. Nagrania wysokiej jakości bardzo szybko są w stanie zapełnić każdy nośnik, a im większe jego pojemność, tym rzadziej będziesz musiał zgrywać materiały lub zmieniać kartę. Istotnym parametrem jest też pojemność pracy na jednym ładowaniu akumulatora, a co za tym idzie - czasu pracy kamery. Jeśli ocenisz urządzenie pod kątem wymienionych powyżej elementów, będziesz miał pewność, że jest ona dobrym wyborem.