JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Konsole i gry Jaki kupić fotel gamingowy?

Jaki kupić fotel gamingowy?

Fotele gamingowe (przeznaczone dla graczy) są chyba najbardziej niedocenianym elementem zestawu do grania. Większość osób, nawet tych spędzających przed monitorem wiele godzin dziennie, prędzej wyda pieniądze i poświęci czas na wybór klawiatury czy myszki, niż dobrego siedziska. Jak wielki jest to błąd, uświadomi za jakiś czas kręgosłup, ale wtedy już pewnie będzie za późno na to, by go naprawić... Zamiast więc kupować na przykład nową kartę graficzną, która posłuży nam 2 lata i zwiększy liczbę klatek na sekundę z 60 do 90, może warto przeznaczyć środki na zakup fotela, który posłuży nam kilkanaście lat i pozwoli przez ten czas cieszyć się grami w dobrym zdrowiu?

 

Wybierając fotel dla gracza, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie - czym różni się ten mebel od zwykłego fotela biurowego na kółkach? Otóż różni się, a przynajmniej powinien różnić się praktycznie wszystkim: funkcjami, jakością i wytrzymałością oraz - co dla wielu graczy jest bardzo istotne - estetyką.

 

Funkcje, możliwości, ergonomia

 

Wybór fotela zaczynamy od selekcji modeli o wielkości odpowiedniej dla naszego wzrostu i wagi. Najczęściej wszystkie modele opisywane są, jako mające rozmiar uniwersalny, a udźwig około 120 kg. Tymczasem… uniwersalność rozmiaru jest pozorna i warto zwrócić uwagę na dokładne rozmiary siedziska oraz jego testy i recenzje. Osoby wysokie będą czuły się ciasno w fotelu kubełkowym, przeznaczonym raczej dla graczy niższych, ale sytuacja odwrotna jest równie niekorzystna - osoba niska w fotelu dla graczy o wzroście powyżej 180 cm nie uzyska odpowiednich podparć, a co za tym idzie komfortu siedzenia. Pamiętajmy też, że wysokość fotela reguluje się zazwyczaj tylko w zakresie kilku centymetrów.


 

Funkcje fotela gamingowego… Im jest ich więcej, tym lepiej, ale zazwyczaj także drożej, dlatego warto się czasami zastanowić, czy na przykład na pewno będziemy w naszym fotelu grali na leżąco (lub ucinali sobie drzemkę w czasie przerwy w rozgrywce). Jeżeli tak, wybieramy model pozwalający leżeć, czyli z oparciem odchylającym się powiedzmy do 165 stopni. Jeżeli nie, być może wystarczy nam taki, którego oparcie odchyla się "jedynie" do 135 stopni.

 

fotel gamingowy

 

W kwestii oparcia, bardzo ważne jest również jego wyprofilowanie. Niektóre modele mają (bardzo dobre dla kręgosłupa) wypełnienie wspierające odcinek lędźwiowy oraz posiadają zagłówek. Inne wyposażone są w dodatkowe poduszki, pozwalające graczowi (za pomocą elastycznych pasków) umieścić je w optymalnej dla niego pozycji. Oparcie może mieć też funkcję bujania pod ciężarem użytkownika, co przydaje się w chwilach relaksu. Oczywiście powinno także dawać możliwość zablokowania go w wybranym położeniu. Jeśli wybieramy model z oparciem bujanym lub odchylającym się do pozycji leżącej, warto zerknąć jeszcze, czy podstawa jest odpowiednio szeroka, by dawać poczucie bezpieczeństwa.

 

Siedzisko fotela dla gracza pozwala oczywiście na regulację jego wysokości (w zakresie kilku centymetrów), co jest standardem, ale w nielicznych modelach gamingowych można również ustawić i zablokować kąt jego pochylenia.

 

fotel gamingowy

 

Podłokietniki w modelach podstawowych można regulować na wysokość. W modelach bardziej zaawansowanych dają się także przesuwać przód i w tył. Fotele najbardziej ergonomiczne natomiast pozwalają dodatkowo na ich obracanie (w niewielkim zakresie) i / lub zmianę rozstawu.

 

Jeśli fotel będzie użytkowany na wykładzinie lub dywanie, trzeba pamiętać o doborze nieco większych kółek. Ważną funkcję pełni też tapicerka. Zdecydowana większość foteli gamingowych ze średniej półki jest obita tzw. ekoskórą, czyli sztucznym tworzywem symulującym tylko skórę naturalną. Jest ona trwała i łatwa w czyszczeniu, gorzej jednak z jej przepuszczalnością powietrza. Warto także pamiętać o tym, że pod nazwą „ekoskóra” kryje się cała gama materiałów różniących się jakością, komfortem w kontakcie z ciałem oraz oczywiście ceną. Spotykane nieco rzadziej, tańsze obicie materiałowe zapewnia lepszą wentylację, ale jest za to mało trwałe i łatwo się brudzi. Materiałem używanym w ekskluzywnych modelach jest skóra naturalna, której jakość idzie niestety w parze z wysoką ceną. Trudno bowiem kupić fotel pokryty skórą w cenie poniżej 3000 zł.

 

Jakość i wytrzymałość

 

Za jakość zdecydowanie warto zapłacić. Prawda banalna, ale w wypadku foteli gamingowych wyjątkowo trafna. Pamiętajmy, że dobry fotel może nam służyć nawet kilkanaście lat! Stelaż wewnętrzny zazwyczaj jest metalowy, ale producenci niechętnie pokazują, jak dokładnie jest on zbudowany. Tymczasem, od ilości metalu i solidności konstrukcji zależy przecież jej wytrzymałość i "długowieczność". Wielu producentów stosuje również w fotelach metalową podstawę, ale w tańszych modelach jest ona wykonana z plastiku.

 

 

Równie ważnym elementem jest wypełnienie fotela. W zdecydowanej większości jest to rodzaj „zimnej” pianki tapicerskiej, która ściśle wypełnia poszycie fotela. Pianka ta ma zapewnić nam odpowiednią wygodę, a jednocześnie nie odkształcać się po dziesiątkach tysięcy godzin, które w fotelu spędzimy. Warto wczytać się w opis producenta, by nie wybrać fotela na zasadzie "skoro jest wygodny, to po co przepłacać", na którym po roku wygoda będzie tylko wspomnieniem. W najtańszych modelach zamiast formowanej pianki dobrej jakości zdarza się bowiem wypełnienie z piankowych skrawków. Materiał obicia omawiany był wcześniej, należy tylko dodać, że obicie materiałowe jest najbardziej podatne na przetarcia i prucie, a najtrwalsze (i oczywiście najdroższe) pozostaje obicie skórzane. W bardziej komfortowych modelach obite (i wypełnione miękką wyściółką) są również podłokietniki, ale w zdecydowanej większości foteli zrobione są one po prostu z plastiku. Oceniając jakość fotela, dobrze jest też zwrócić uwagę na szczegóły: spasowanie elementów plastikowych, szwy (dobrze, jeśli są potrójne), precyzję wykonania. Jeśli producent podchodzi lekko do tych elementów, to trudno uwierzyć w podawane przez niego parametry techniczne, choćby były najlepsze.

 

Estetyka, design, personalizacja

 

O gustach się nie dyskutuje, powiedzmy więc tylko, że fotele gamingowe zwykle starają się odróżniać od "zwykłych mebli" wzornictwem i sprawiać wrażenie ekskluzywnych, a często nawet awangardowych. Na przykład jeden z modeli serii Diablo, polskiego producenta, ma zagłówek w kształcie rogów. Zdarzają się też licencjonowane motywy graficzne na obiciach, nawiązujące na przykład do wyścigów F1. Niektórzy producenci oferują nawet 6 typów kolorystycznych danego modelu. I znów - dobierając kolor czy design fotela, warto pamiętać, że będzie nam on służył wiele lat. Pomyślmy, czy odjazdowa, krwista czerwień tapicerki na tle zielonych ścian nie będzie nas za miesiąc drażnić.


Sprawdź naszą ofertę foteli gamingowych!

 

Fotele specjalnego zastosowania

 

Opisywane powyżej fotele można nazwać uniwersalnymi - są przeznaczone dla wszystkich graczy, niezależnie od rodzaju preferowanych gier. Są jednak na rynku także fotele dedykowane miłośnikom dwóch rodzajów symulatorów - jazdy i lotu. Te pierwsze są znacznie niższe i pozbawione kółek oraz posiadają metalowy stelaż pozwalający na zamontowanie pedałów i kierownicy. Całość ma dać graczowi poczucie siedzenia w prawdziwym samochodzie (najlepiej wyścigowym). Fotele dla pilotów zazwyczaj również nie mają kółek, a przednia rama udostępnia solidne podstawki do montażu specjalnych kontrolerów do symulatorów lotów - dużego joysticka i przepustnicy. Droższe modele w obu wypadkach mogą zawierać też ramę do montażu kilku umieszczonych obok siebie monitorów. Na co, oprócz oczywistych rzeczy, jak jakość czy funkcjonalność, zwrócić uwagę w przypadku modeli specjalnych? Po pierwsze na kompatybilność z szeroką gamą kontrolerów (pedałów i kierownic) i uniwersalnością ich montażu. Pamiętajmy, że fotel kupujemy na długie lata i przez ten czas możemy wielokrotnie zmieniać kontrolery. Po drugie – i ważne dla osób, które nie dysponują osobnym pokojem do gier -  na możliwość składania fotela i łatwość wykonywania tej czynności.


Sprawdź naszą ofertę foteli gamingowych!