JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Konsole i gry   Jakiego pada do gier kupić?
" />

Jakiego pada do gier kupić?

Gamepad, zwany potocznie "padem" do niedawna kojarzony był głównie z konsolami. Wciąż zdarza się, że gracze komputerowi podkreślają swoją wyższość nad fanami konsol, "udowadniając", że granie za pomocą klawiatury i myszki jest łatwiejsze i skuteczniejsze, szczególnie w grach sieciowych. Prawda jest jednak taka, że istnieją gry, którym bardziej przysłuży się klawiatura i myszka (i gracze konsolowi też po nie sięgają, o ile mają taką możliwość), ale istnieją też tytuły wręcz stworzone dla gamepada.  Na szczęście rynek akcesoriów dla graczy PC jest obecnie pełen najróżniejszych padów i każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od tego, czy jest graczem "niedzielnym" czy e-sportowym.


„Czy ja w ogóle potrzebuję pada?”

Świetne pytanie, na które Ty i tylko Ty możesz odpowiedzieć, a odpowiedź wcale nie jest prosta. Być może czujesz, że w niektórych grach używanie klawiatury sprawia Ci trudność, bo palce "nie ogarniają" dziesięciu klawiszy? A może, zamiast siedzieć przy biurku przed monitorem, wolisz podłączyć swój PC do 60-calowego telewizora i rozsiąść się wygodnie na kanapie, nie musząc trzymać chyboczącej się klawiatury na kolanach? W tych przypadkach wiesz, że potrzebny Ci pad. Ale może być i tak, że grając całe życie z zadowoleniem na klawiaturze i myszce, nie znasz zalet pada i nie masz pojęcia, jak poprawiłby on komfort grania w niektóre tytuły? Dlatego najlepsze, co można Ci w takiej sytuacji zaproponować, jeśli nie jesteś posiadaczem konsoli, to znalezienie znajomego czy znajomej z takim sprzętem i pogranie w tytuły podobne gatunkiem do Twoich ulubionych gier PC. Pamiętaj tylko proszę, że gdy ma się taki pad pierwszy raz w rękach, w pierwszej chwili gra nim może wydawać się dziwna i trudna. Nie zniechęcaj się jednak i daj sobie trochę czasu na oswojenie się z nowym narzędziem. Jeśli nie masz możliwości wypróbowania gamepada, można Ci tylko bardzo ogólnie podpowiedzieć, że jeśli grasz wyłącznie w gry FPS (First Person Shooter) lub RTS (Real Time Strategy), to istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że pozostaniesz przy klawiaturze i myszce. Jeśli jednak lubisz gry platformowe, gry akcji, bijatyki czy wyścigi, koniecznie spróbuj tego z gamepadem. NIe zawiedziesz się!

Kiedy decyzja o zakupie pada do gier jest już podjęta, pojawia się drugie – ważne pytanie…

Jakiego pada kupić?

Co jest najważniejsze przy jego wyborze?

Zacznijmy przewrotnie od stwierdzenia tego, co jest najmniej ważne – otóż cena. Oczywiście, nie sposób pominąć tego czynnika, ale gamepad będzie Ci towarzyszyć przez tysiące godzin. Od jego jakości zależy, czy będziesz cieszyć się grami, z których niejedna kosztowała pewnie więcej niż dobry kontroler. Czy w tej sytuacji, zamiast kupować tani produkt, który zepsuje przyjemność z zabawy, nie lepiej oszczędzić większą kwotę i nabyć coś porządnego?

Pozornie wszystkie pady są do siebie podobne. Zarówno te najtańsze (do nabycia już za około 30 zł), jak i te lepsze (za 100 - 200 zł) zwykle mają podobny kształt, dwie gałki joysticków analogowych, tak zwany "krzyżak" i kilkanaście przycisków. Jeśli wczytać się w informacje techniczne, też pozornie wszystko wygląda podobnie - każdy z producentów reklamuje swoje pady, jako wygodne, responsywne (pewnie reagujące na polecenia gracza) i kompatybilne z każdą grą. Ale tak nie jest. Pady różnią się przede wszystkim jakością wykonania, ergonomią i wygodą użytkowania. Te najtańsze mogą działać topornie, źle leżeć w ręku, nawet trzeszczeć, jeśli ich plastikowe elementy są źle spasowane. W czasie intensywnej rozgrywki często pocą się dłonie. Łatwo wtedy utracić pewność chwytu na gamepadzie zrobionym z kiepskiej jakości plastiku. Droższe urządzenia są wykonane z lepszej jakości materiałów, a niektóre elementy pokryte gumopodobnym, antypoślizgowym tworzywem. Na pewno powinny być nim powleczone joysticki analogowe, których używa się najczęściej.

Sprawdź naszą ofertę kontrolerów do gier!

Pad do gier… z kablem czy bez kabla?

 

Tu, podobnie jak przy wyborze klawiatury czy myszki, są dwie szkoły. Gracze "profesjonalni" (lub przynajmniej chcący za takich uchodzić) wybierają zwykle urządzenia przewodowe, ze względu na mniejsze opóźnienia w ich komunikacji z komputerem, jednak zdecydowana większość graczy będzie równie dobrze bawić się wygodniejszym padem bezprzewodowym, łączącym się z PC drogą radiową. Brak plączących się przewodów jest na pewno sporą wygodą, trzeba jednak pamiętać, że kontroler taki wymaga okresowego ładowania (jeśli wyposażony jest w akumulator) lub wymiany baterii (zwykle po kilkunastu, góra kilkudziesięciu godzinach gry). Warto też wiedzieć, że w przypadku gamepadów bezprzewodowych, ich szybkość działania zależna jest od przepustowości łącza radiowego, a ta jest lepsza w nowszych i droższych urządzeniach sprawdzonych producentów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo ważną sprawą jest kompatybilność i sterowniki. Zazwyczaj gamepady są wykrywane poprawnie w środowisku Windows 8 i 10, ale niektóre modele jest trudniej skonfigurować od innych. Przed zakupem warto więc sprawdzić (na przykład na forach dla graczy), czy wybrany przez Ciebie model nie ma z tym kłopotów, a w szczególności, czy dobrze współpracuje z Twoimi ulubionymi grami. Niepisanym standardem w środowisku Windows jest pad od konsoli Xbox 360. Ten (oraz jego "młodszy brat" od Xbox One) na pewno będzie kompatybilny z praktycznie wszystkimi grami na PC z ostatnich lat. W przypadku produktów mniej znanych marek nie jest to już takie pewne.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Prawie każdy pad dysponuje mechanizmem wibracji. Drgania te wyczuwa się dłońmi, a gry wykorzystują je miedzy innymi jako sygnalizację trafienia. Lepsze urządzenia mogą jednak generować wibracje o zmiennym natężeniu, a nawet umiejscowione w różnych miejscach kontrolera. Daje to dużo większe możliwości interakcji na linii gra - gracz.

Wybierając gamepad, zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, czy jest on przeznaczony dla komputerów PC. Spora część urządzeń może oprócz tego współpracować również z konsolami (najczęściej Xbox 360 lub Xbox One oraz Playstation 3 lub Playstation 4), więc jeśli posiadasz ten sprzęt, warto rozważyć zakup takiego właśnie bardziej wszechstronnego pada.

Sprawdź naszą ofertę kontrolerów do gier!

Ile warto wydać na gamepad?

Najtańsze pady kosztują poniżej 50 zł, ale - jak już wspomniano na początku - zabawa nimi może być krótka i frustrująca. Urządzenia w cenie do 100 zł, można brać pod uwagę, dysponując mniej zasobnym portfelem, szczególnie, jeśli gra się tylko od czasu do czasu i w mniej wymagające gry. Za 150 - 200 zł kupi się pad konsoli Xbox (współpracujący z systemem Windows i polecany przez producenta tego systemu, Microsoft). To zapewni komfort i najwyższą kompatybilność. W cenie 200 - 500 zł mieszczą się urządzenia dla graczy profesjonalnych, wyposażone w dodatkowe przyciski (przydatne na przykład w grach MMORPG) i funkcje specjalne.


Jaki gamepad - Media Expert

 

Na koniec ciekawostka…

Oprócz gamepadów uniwersalnych, na rynku można znaleźć też ofertę kontrolerów przeznaczonych dla graczy retro, czyli na przykład bawiących się na emulatorach starych komputerów i konsol. Mogą oni nabyć pady stylizowane na oryginalne kontrolery konsol Nintendo czy Sega z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, choć oczywiście zaopatrzone we współczesne złącze USB. Jeśli lubisz sięgać do gier sprzed ćwierć wieku, gra takim retro-padem może podnieść przyjemność rozgrywki i poczucie obcowania z oryginalnym retro-sprzętem.


Sprawdź naszą ofertę kontrolerów do gier!