JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Konsole i gry   Porównanie PS4 Pro vs. Xbox One X

Porównanie PS4 Pro vs. Xbox One X

Sony i Microsoft od kilku lat toczą bój o klienta zainteresowanego zakupem najmocniejszej konsoli na rynku. Doszliśmy do momentu, w którym pogoń za lepszą grafiką doprowadziła do powstania w ramach jednej generacji konsol ich znacznie mocniejszego wariantu. Nie mówimy tu jednak o następcy danego modelu, a po prostu jego wydajniejszej wersji. Czemu to służy i jak wypada porównanie PlayStation 4 Pro z Xboksem One X (znanym wcześniej jako Project Scorpio)?

 

Idea ulepszonych konsol

 

Wypuszczanie na rynek ulepszonych wersji konsol nie jest niczym nadzwyczajnym i jest praktykowane od lat. Zarówno Sony, jak i Microsoft w przeszłości udostępniały nieco zmodyfikowane i zwykle mniejsze wersje premierowych konsol. Zdarzało się, że przewyższały one mocą oryginał, ale w stopniu tak nieznacznym, że bardzo często ten aspekt po prostu się pomijało. W przypadku PlayStation 4 Pro i Xboxa One X sprawa wygląda inaczej. Mamy tu do czynienia z przeskokiem jakości wyświetlania obrazu. Klasyczne PlayStation 4 i Xbox One generują obraz w rozdzielczości FullHD (1920x1080 pikseli), a zdarza się też, że natywna rozdzielczość jest jeszcze niższa i skalowana tylko do uzyskania pożądanego efektu. „Nowe” konsole są rozwiązaniem dla posiadaczy telewizorów i monitorów o wyższej rozdzielczości i mają wyświetlać obraz o takiej samej bądź lepszej jakości w 4K (3840x2160 pikseli). Oznacza to więcej szczegółów, ostrzejszy obraz i mniej poszarpanych krawędzi.

 Sprawdź naszą ofertę konsol!

Różnice

 

Procesor – w obu przypadkach mamy do czynienia z układami ośmiordzeniowymi. Różni je jednak taktowanie: 2,3GHz w przypadku XOne X i 2,1GHz w PS4 Pro. Dziewięcioprocentowa różnica wydaje się niewielka, ale w praktyce może pozwolić na uzyskanie lepszej grafiki bądź płynniejszej zabawy.
Pamięć RAM – tutaj różnice są już znaczne. PlayStation 4 Pro wyposażono w 8GB pamięci operacyjnej. Xbox One X ma jej 12GB. 50% więcej pamięci oznacza znacznie większe możliwości przetwarzania danych, co ma wpływ na szybkość działania gier.
Układ graficzny – 40 jednostek renderujących z taktowaniem 1172MHz to moc, która drzemie w układzie Xboksa One X. Wypada lepiej w porównaniu z 36 jednostkami o prędkości 911MHz w PlayStation 4 Pro.


 
Ogólna moc obliczeniowa PS4 Pro to 4,12 teraflopsa. Xbox One X może się pochwalić mocą na poziomie 6 teraflopsów, co – przynajmniej w teorii – powinno zamienić się na lepszą grafikę i płynność obrazu. Drugi biegun różnic stanowi baza dostępnych na obie konsole gier, w tym tak zwanych exclusive'ów, a więc tytułów stworzonych na wyłączność dla danej platformy. Tutaj liczby faworyzują PlayStation 4 – wśród zapowiedzi trzykrotnie więcej jest gier przygotowywanych z myślą o wyłączności dla PS4 i PS4 Pro. Oczywiście oprócz ilości liczy się również jakość, ale to już kwestia indywidualna każdego odbiorcy.Trzeba też wspomnieć, że PlayStation 4 Pro oferuje pełne wsparcie dla PlayStation VR, a więc hełmu wirtualnej rzeczywistości. Microsoft nie zapowiedział jeszcze żadnego sprzętu VR dedykowanego konsoli Xbox One.

 

Podobieństwa

 

Wśród podobieństw obu systemów wyróżnić należy ich pełną kompatybilność z podstawowymi wersjami konsol. Zarówno Sony, jak i Microsoft obiecały, że na PS4 Pro i Xboksie One X działać będą wszystkie gry dostępne wcześniej na PlayStation 4 i Xbox One. Z drugiej strony nie pojawią się na rynku tytuły dostępne wyłącznie na mocniejszych maszynach, bez wsparcia dla ich premierowych edycji. Podobnie jest z dostępnymi akcesoriami. Zarówno kontrolery, jak również hedsety i cały wachlarz wyposażenia dedykowanego obu konsolom, będzie kompatybilny z wersjami klasycznymi i wzmocnionymi.

 

 

Podsumowanie

 

Czy warto kupić PS4 Pro bądź czekać na Xboksa One X? Jeżeli posiadamy telewizor lub monitor obsługujący rozdzielczość 4K, a nie posiadamy jeszcze konsoli najnowszej generacji, jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Pozostaje jedynie kwestia, czy do grania wolimy konsolę, czy też PC. W przypadku Xboksa One wiele gier pojawia się także na komputery z systemem Windows. Natomiast w pojedynku PS4 vs PC trzeba wziąć pod uwagę dużą bazę tytułów dostępnych wyłącznie na PlayStation, w które nie zagramy nigdzie indziej.