JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Konsole i gry   SONY VR - zanurz się w wirtualnej rzeczywistości

SONY VR - zanurz się w wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość (VR) coraz lepiej radzi sobie na rynku. I chociaż nie jest to technologia nowa, bo pierwsze próby wprowadzenia jej do sprzedaży miały miejsce jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, to dopiero teraz jest ona na tyle rozwinięta, by trafić do mas w zadowalającej formie i cenie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej zestawów umożliwiających zabawę w wirtualnej rzeczywistości. Najpopularniejszy jest produktem SONY. 

 

 

Czym jest PSVR?

 

No dobrze, ale czym w ogóle jest zestaw nazwany PlayStation VR i jak on działa? PSVR to w zasadzie dwa elementy. Pierwszy z nich to niewielki moduł za procesorem dopinany do posiadanego PlayStation 4. Odpowiada on za połączenie konsoli z goglami i wykonuje część obliczeń, odciążając tym samym konsolę. Drugi, najważniejszy element, to właśnie gogle, które dzięki dwóm wbudowanym wewnątrz ekranom wyświetlają oddzielne obrazy dla naszego lewego i prawego oka. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec trójwymiarowość wirtualnych światów. Pozostałą część pudełka ze sprzętem wypełniają kable, którymi wszystko się ze sobą łączy. Jednak aby móc cieszyć się PlayStation VR, do zabawy konieczna jest również PlayStation Camera, która nie jest dołączona do zestawu. Jeżeli więc nie kupiliśmy konsoli PS4 wraz z kamerą, musimy dokupić ją oddzielnie. Przydadzą się również kontrolery PS Move. Co prawda w większości gier VR można sterować opcjonalnie za pomocą standardowego pada (też jest wyposażony w czujnik ruchu), jednak są również gry wymagające od nas posiadania kontrolerów Move.

Co bardzo ważne, instalacja PSVR jest dziecinnie prosta i sprowadza się do odpowiedniego wpięcia kilku kabli i ustawienia kamery tak, by widziała zarówno nasze gogle, jak i kontrolery. Resztę automatycznie ustawi konsola. Nie musimy niczego instalować ani ustawiać w samej konsoli.

 

Granie w goglach

 

Co czujemy po nałożeniu gogli PSVR? Zanurzenie w wirtualnym świecie za pomocą sprzętu Sony jest bardzo naturalne, chociaż jakość obrazu odbiega od tego, co dane jest nam oglądać podczas standardowej gry przed telewizorem. Dla uzyskania najlepszego rezultatu, podczas zabawy z wirtualną rzeczywistością, konsola musi generować symultanicznie aż dwa obrazy i to z prędkością co najmniej dziewięćdziesięciu klatek na sekundę. Wszystko po to, by podczas nagłych ruchów głową nie dochodziło do jakichkolwiek spowolnień, które mogłyby wywołać problemy z błędnikiem, a w konsekwencjach nudności. Cena, jaką płacą za to obecnie wszyscy producenci sprzętu do VR-u, to właśnie obniżona jakość obrazu, co widać głównie w grach, które oferują zabawę zarówno na telewizorze, jak i goglach wirtualnej rzeczywistości. Gogle wykonane są z solidnego plastiku i wyłożone od wewnątrz miękkim i elastycznym gumowanym materiałem. I chociaż ważą ponad pół kilo, dzięki odpowiedniemu rozkładowi masy nie ciążą na głowie nawet po godzinie zabawy. Sony zadbało również o wygodę noszenia przez osoby o różnych kształtach głowy. Gogle wyposażone są w dwie regulacje. Jedna określa szerokość okalającego głowę pierścienia, podczas gdy druga – odległość wyświetlaczy od naszych oczu. Dzięki temu z tych samych gogli korzystać mogą zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Przeszkodą nie są również okulary korekcyjne, które w większości przypadków mieszczą się w goglach.

 

Gry na VR

 

Czy jest w co grać na PlayStation VR? Baza tytułów od momentu premiery wciąż się poszerza. Obecnie w sklepie PlayStation Store znajdziemy ponad 120 pozycji, które podzielić możemy na trzy duże kategorie. Pierwsza z nich to gry przygotowywane wyłącznie z myślą o wirtualnej rzeczywistości, które do działania wymagają posiadania PlayStation VR. Druga grupa to gry, które działają zarówno na goglach VR, jak i na telewizorze, umożliwiając nawet płynną zmianę sposobu wyświetlania i kontynuowanie zabawy chwilę później. Trzecią grupę stanowią programy określane mianem „doświadczeń VR”. Są to często interaktywne pokazy, dzięki którym przeniesiemy się na safari czy wprost do sali koncertowej.

 

Sprawdź okulary VR z naszej oferty >>