Poradnik Eksperta > Sport i rekreacja > Jaką bieżnię kupić? Domowa siłownia

Jaką bieżnię kupić? Domowa siłownia

Moda na zdrowy styl życia trwa w najlepsze i sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na regularne treningi. I bardzo dobrze – wszak już starożytni wiedzieli, że w zdrowym ciele zdrowy duch! Aktywność fizyczna to jeden z kluczowych czynników decydujących o naszym dobrym samopoczuciu. Czy jednak oznacza to, że wszyscy powinniśmy wykupić sobie karnet na siłownię? To z pewnością najpopularniejsze rozwiązanie, ale nie każdemu ono odpowiada. Jedni, w swoim napiętym do granic możliwości planie dnia, nie są w stanie wygospodarować czasu na wizytę na siłowni, inni po prostu nie lubią ćwiczyć w towarzystwie. Idealnym rozwiązaniem w obu tych przypadkach wydaje się bieżnia elektryczna. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

1. Bieżnia do biegania w domu – zalety

 

Jak działa bieżnia do biegania i dlaczego jest jednym z najbardziej obleganych sprzętów na każdej siłowni? Urządzenie to, niezwykle proste w obsłudze, jak żadne inne pomaga skutecznie i szybko spalać tłuszcz – a przecież większości z nas właśnie o to chodzi, gdy decydujemy się na podjęcie wysiłku fizycznego. Bieżnia elektryczna lub magnetyczna dzięki przesuwającej się pod nogami taśmie, pozwala nam biegać (lub chodzić – zależnie od ustawionego tempa oraz nachylenia) i w ten sposób pracować nad wydolnością organizmu. Warto przy tym pamiętać, że bieganie (w domu czy na zewnątrz) to najlepszy trening ogólnorozwojowy: pracują przy nim wszystkie mięśnie nóg, pośladki, mięśnie brzucha, mięśnie grzbietu oraz obręczy barkowej. To też sport niezwykle demokratyczny, który może uprawiać niemal każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy odpowiednio dopasować plan treningowy, by bieżnia domowa służyła każdemu z domowników.

 

Bieżnie domowe zyskują na popularności z wielu powodów. Po pierwsze, umożliwiają wykonywanie ćwiczeń w domowym zaciszu, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, a także na łączenie ich z innymi czynnościami. Wiele osób ceni sobie fakt, że nie musi rezygnować np. z obejrzenia nowego odcinka ulubionego serialu na rzecz zaplanowanego treningu. Bieganie w domu często daje też – paradoksalnie – więcej możliwości niż trening w terenie. Przykład? Bieżnia elektryczna pozwala na dowolne ustawienie nachylenia powierzchni, dzięki czemu trening angażuje różne partie mięśni – w miastach o płaskiej topografii jest to zazwyczaj niemożliwe. Podobnie sprawa ma się z ustawieniem trudności, prędkości i obciążenia. Co więcej, najlepsze bieżnie domowe umożliwiają tworzenie spersonalizowanego profilu użytkownika i zapamiętywanie preferencji treningowych, zamieniając się tym samym w czujnego trenera personalnego.

Bieżnia elektryczna

 

2. Bieżnia elektryczna czy magnetyczna?

 

Dwa najpopularniejsze dzisiaj typy bieżni to bieżnia elektryczna i magnetyczna. Czym się różnią? Bieżnia elektryczna, by móc zadziałać, potrzebuje zasilania elektrycznego. Prąd wprowadza w ruch silnik, który z kolei napędza przesuwającą się taśmę, po której biegasz. W przypadku bieżni magnetycznej (nazywanej też mechaniczną) do rozruchu taśmy potrzebna jest energia własnych mięśni. Nietrudno więc domyślić się, że bieżnia elektryczna okazuje się dużo bardziej funkcjonalna. Przede wszystkim pozwala na wymuszenie tempa biegu: gdy zaprogramujesz konkretną szybkość, musisz biec w narzuconym tempie. To szczególnie ważne dla początkujących biegaczy, którzy mogą mieć problemy z wprowadzeniem w ruch i utrzymaniem tempa na bieżni magnetycznej. Inną istotną przewagą bieżni elektrycznych jest fakt, że są one wyposażone w systemy amortyzacyjne, dzięki czemu nie obciążają stawów.

 

3. Bieżnia do domu – jaką kupić?

 

Na rynku znajdziesz dzisiaj dość szeroki wybór dobrej jakości bieżni domowych, często wyposażonych w atrakcyjne systemy rozrywki. Jednym ze szczególnie godnych polecenia bestsellerów jest bez wątpienia bieżnia elektryczna HERTZ Freerun XT 2 o wielopunktowym systemie amortyzacji oraz automatycznej regulacji nachylenia w zakresie 0–15 procent. Wbudowany 13-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości oraz szeroka gama obsługiwanych formatów plików i usług internetowych z pewnością umilą każdy twój trening. Jeśli szukasz czegoś prostszego i planujesz skupić się wyłącznie na treningu oraz związanych z nim parametrów, bardziej odpowiednia będzie bieżnia elektryczna SPORTTOP IV4601. Umożliwia ona regulację nachylenia do 20 procent, zaś maksymalna prędkość, jaką możesz na niej rozwinąć, to 20 km/h.


Sprawdź naszą ofertę bieżni elektrycznych!