Jaką hulajnogę kupić?

Zastanawiasz się nad kupnem hulajnogi i nie wiesz, którą wybrać? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby nabyć najlepszy model dla siebie.

 

Wielki powrót hulajnogi

W ostatnich latach hulajnogi znów są modne, coraz częściej można spotkać dzieci w różnym wieku poruszające się na tym urządzeniu, a nierzadko także i dorosłych. Nie dość zatem, że hulajnoga ponownie jest trendy, to jeszcze dostępne są różnorodne modele zarówno dla najmłodszych czy młodzieży, jak i dorosłych. Jazda na hulajnodze to świetny sposób na przemieszczanie się po zatłoczonym mieście, dzięki czemu możesz uniknąć korków, a także w mniejszych miejscowościach. Na hulajnodze możesz dotrzeć do pracy, a często także dzieci chętnie w ten sposób jeżdżą do szkoły. Mało kto wie, że pierwsza hulajnoga powstała najprawdopodobniej w 1817 roku w Niemczech.


Jaką hulajnogę kupić?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście możesz wybrać dowolny model, istnieje wtedy jednak duże ryzyko, że hulajnoga nie spełni twoich oczekiwań. Tym bardziej, że wybór hulajnóg jest naprawdę szeroki, co z kolei sprawia, że każdy może znaleźć urządzenie na miarę swoich potrzeb. Zależnie od kryterium podziału, wyróżnia się kilka kategorii hulajnóg. Jednym z najczęściej stosowanych jest podział na hulajnogi klasyczne i składane. Najważniejszą różnicę między oboma typami zawarto już w nazwie, warto jednak dodać, że przy hulajnogach klasycznych podest na stopę oraz kierownica są ze sobą na stałe połączone, co tworzy stabilniejszą konstrukcję. Z drugiej strony hulajnogę składaną można łatwiej przewozić i przenosić. Jednym z najważniejszych czynników wyboru jest przeznaczenie hulajnogi – chodzi tu głównie o wiek użytkownika. Najbardziej charakterystyczna jest hulajnoga dla dzieci (np. hulajnoga dla trzylatka czy hulajnoga dla dwulatka), urządzenie tego typu jest po prostu najmniejsze. Ponadto zwykle są wykonane z plastiku, często występuje też hulajnoga na trzech kołach. Maluchom można nawet kupić hulajnogi z siodełkiem działające podobnie do chodzika. Dla starszych dzieci przeznaczone są nieco większe hulajnogi, warto zwrócić uwagę na ograniczenia wagowe. Często dysponują też barwnym wzornictwem w przeciwieństwie do hulajnóg dla dorosłych. Te są oczywiście trwalsze i nieco masywniejsze. 

Wybierając hulajnogę nie można zapomnieć o kółkach – chodzi tu głównie o ich ilość, wielkość i twardość. Oczywiście parametry te bywają uzależnione od rodzaju hulajnogi oraz jej przeznaczenia. Najpopularniejsze są hulajnogi z dwoma kołami, jak jednak wspomniano, występują też hulajnogi na trzech kołach. Odnośnie do wielkości kół, dla małych dzieci najlepsze są koła o średnicy nie większej niż 120 mm, które są zwrotne i sprawdzają się przy jeździe rekreacyjnej. Większe koła nie gwarantują tak dobrej przyczepności, ale pozwalają na rozwijanie wyższych prędkości. Natomiast im koła są twardsze, tym są odporniejsze na ścieranie i pozwalają na agresywniejszą jazdę. Myśląc o hulajnodze, większość z nas ma na myśli urządzenie, które trzeba napędzać za pomocą pracy własnych mięśni. Ostatnio coraz popularniejsze stają się jednak hulajnogi elektryczne. Nie dość, że są tanie w użytkowaniu, to jeszcze pozwalają na rozwijanie niemałych prędkości (oczywiście jak na tego rodzaju sprzęt) i są bardzo łatwe w prowadzeniu. Napęd elektryczny szczególnie przydaje się np. podczas jazdy pod górkę, co w przypadku tradycyjnego urządzenia jest bardzo męczące. Kupno hulajnogi to świetny pomysł nie tylko na dojazd do szkoły lub pracy, ale także organizację czasu wolnego w postaci wspólnego spacery (czy też raczej jazdy) w ciepły weekend.