JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Komputery i tablety   Czy drukarki laserowe to sposób na szybki i tani druk?

Czy drukarki laserowe to sposób na szybki i tani druk?

Drukarki laserowe to szybkie i tanie drukowanie. Tonery wystarczają na dłużej niż pojemniki atramentowe, a najmniejsza wydajność tonera to 1000 stron.  Wychodzi więc na to, że za kilka groszy wydrukujemy nawet kilka kartek. Do wydruku w dobrej jakości wystarczy zwykły papier do ksero. Inny przydaje się tylko do zadań specjalnych.

 

 


Ekonomiczny laser

 

Podejmując decyzję o zakupie drukarki laserowej najczęściej myślimy o różnego rodzaju oszczędnościach, zarówno pieniędzy, jak i czasu. Cenowo drukarki laserowe prezentują się podobnie do atramentowych, różnicę dopiero widać podczas ich eksploatacji. Najbardziej w żywotności pojemników z tuszem, które należy wymieniać często i niestety zdarza się im wysychać.

 

Toner do druku laserowego nie przysparza takich trudności. Dokładne dane podawane są przez producentów różnych wkładów, jednak minimum wydajności to około 1000 stron. W przypadku, gdy kupujemy drukarkę do domowego użytku, wydaje się to nieskończona ilość. Wychodzi więc na to, że za kilka groszy wydrukujemy nawet kilka stron. Gdy toner się skończy, wystarczy kupić nowy i go wymienić. Wymiana tonera jest bardzo prosta, należy odblokować pokrywę główną, wyciągnąć stary toner, a w jego miejsce umieścić nowy.

 

 

Inne zalety

 

Tanie drukowanie jest niewątpliwie największą zaletą drukarki laserowej, ale nie jedyną. Istotna jest tu również jakość wydruku. Gdy chcemy wydrukować coś w dobrej jakości, nie potrzebujemy do tego celu specjalnego papieru. Drukarka laserowa świetnie drukuje na zwykłym papierze ksero, a konkretny rodzaj papieru potrzebny nam będzie tylko do zadań specjalnych.

 

Kolejną jej zaletą jest cicha praca urządzenia i szybkość drukowania. W danych podawanych przez producentów, drukarki laserowe Brother, Canon, HP, czy Samsung, potrafią drukować nawet ponad 30 stron na minutę, nie wykorzystując przy tym wcale dużej ilości energii.

 

Jeśli zamierzamy drukować większe ilości – sprawdźmy maksymalne obciążenie drukarki. Jest to przybliżona ilość stron, którą drukarka wydrukuje w ciągu miesiąca bez wpływu na jej działanie. W przypadku znacznego przekroczenia tej normy, drukarka może nie działać sprawnie.

 

Drukarka drukarce nierówna

 

Wybierając drukarkę należy zadać sobie pytanie, co będziemy za jej pośrednictwem drukować. Osoby, które przeznaczą ją głównie do drukowania tekstów wybiorą inny model niż te, którym zależy na drukowaniu dobrej jakości zdjęć:

 - drukarka monochromatyczna to najpopularniejszy rodzaj drukarki laserowej, choć drukuje tylko w kolorze czarnym; drukowany tekst jest świetnej jakości i nie ulega rozmazaniu; nie ma także ryzyka,

  że drukarka po dłuższym czasie eksploatacji będzie zabrudzać strony,

 - drukarki kolorowe będą najlepszym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na drukowaniu fotografii w wysokiej jakości; w tym przypadku należy dobrać także parametry, takie jak rozdzielczość druku.

 

Decydując się na zakup urządzenia do drukowania zdjęć, miejmy na uwadze, że im większa rozdzielczość druku, tym wydruk będzie bardziej szczegółowy i ostry. Optymalna rozdzielczość dla drukarek czarno-białych to 600 x  600 dpi, oferowana przez większość produktów na rynku. Dla kolorowych, będzie to odpowiednio 1200 x 1200dpi i większa.

Warto także przyjrzeć się, czy drukarka oferuje nam funkcję automatycznego druku dwustronnego. Druk dwustronny przydaje się w momencie, gdy mamy do wydrukowania dużą ilość dokumentów. Przy częstym używaniu pozwala to także zaoszczędzić czas i papier na ogromną skalę. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy interesująca nas drukarka działa kompatybilnie z systemem, na którym pracujemy. Większość urządzeń bez problemu łączy się z systemami Windows, Linux czy Mac OS, jednak lepiej się upewnić, by po zakupie nie być niemile zaskoczonym.

 

Łączność, czyli jak usprawnić drukowanie

 

Producenci nowoczesnych drukarek oferują nam wiele nowych rozwiązań. Funkcja, która uległa prawdopodobnie największej metamorfozie w ostatnich latach to podłączenie drukarki do innych urządzeń. Stare wejście USB to już historia, oferowane nam dziś USB 2.0 znacznie przyspiesza transfer plików i samą czynność drukowania. Nie samymi kablami jednak człowiek żyje, a drukarki, tak jak większość sprzętu elektronicznego, powoli od okablowania całkowicie odchodzą. Łączenie się z drukarką poprzez bluetooth już jest krokiem naprzód, jednak nadal trzeba znajdować się w jej pobliżu. Co innego, w przypadku drukarek wyposażonych w dostęp do Internetu.

 

Drukarka sieciowa może służyć nam na dwa sposoby:

 - pierwszy, to podłączenie jej do komputera z połączeniem internetowym i udostępnienie innym użytkownikom; jedynym ograniczeniem jest komputer, do którego została podłączona - musi być cały czas włączona.

 - drugi, to drukarki wi - fi, które są w sieci autonomicznym urządzeniem, do którego podłączyć może się każdy uprawniony do tego użytkownik. Ma to również inne zalety – możemy drukować pliki z każdego miejsca, nawet z wykorzystaniem smartfona lub tabletu.

 

Kupno drukarki laserowej i dopasowanie jej parametrów do naszych potrzeb nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W porównaniu z innymi urządzeniami elektronicznymi nie ma tutaj wielu szczegółów, na które musimy zwrócić uwagę. Dobrze wybrana drukarka to gwarancja zadowolenia w trakcie pracy, oszczędność czasu i pieniędzy, a w końcu na to zwracamy największą uwagę podczas zakupów.