Czy drukarki atramentowe to sposób na szybki i tani druk?

Coraz częściej słyszy się, że drukarki atramentowe stanowią relikt przeszłości. Tymczasem tzw. atramentówki są oszczędne, szybkie i niedrogie w eksploatacji. Sprawdź, w co są wyposażone oferowane modele, jak dobierać papier i wybrać odpowiedni do zapotrzebowania tusz.

 

 

Oszczędność

 

Drukarki atramentowe są optymalnym narzędziem dla osób, które nie drukują często, ale kładą przy tym nacisk na jakość oraz oszczędność energii. Atramentówki potrafią być ponadto naprawdę szybkie, a koszty ich eksploatacji zazwyczaj nie są wysokie. Producenci drukarek z coraz lepszym skutkiem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, wyposażając swoje urządzenia w funkcje, które czynią je idealnymi pomocnikami przy pracy biurowej. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na aspektach ekonomicznych, zwrócimy uwagę na drukarki atramentowe o dużych pojemnikach, które można uzupełniać.


 


 

 

Współpraca

 

Przejrzysty i funkcjonalny interfejs to podstawowy gwarant udanej współpracy z urządzeniem.  Doskonałą kooperację na linii użytkownik – sprzęt zapewnia już tania kolorowa drukarka HP Deskjet Ink Adavantage 1015. Przede wszystkim jest to urządzenie niezwykle proste w instalacji oraz konfiguracji, które za pomocą jednego przycisku pozwala wydrukować wszystkie niezbędne dokumenty. W podobnej kategorii cenowej te same korzyści daje drukarka atramentowa EPSON L130. Drukarki atramentowe HP posiadają dodatkowo zaawansowane funkcje drukowania w sieci, stworzone do druku do 2800 stron miesięcznie. Standardem stało się także drukowanie np. ze smartfona czy tabletu. Drukarki atramentowe Samsung (np. model SL-M2026W) dzięki usłudze druku bezprzewodowego Google Cloud Print, współpracują z urządzeniami mobilnymi oraz wszystkimi, które mają dostęp do internetu. Zgodność z tabletami i smartfonami zapewniają np. drukarki atramentowe Canon PIXMA. Urządzenie posiadające łączność WI-FI z łatwością połączy się z komputerem bądź innym urządzeniem inteligentnym. Drukowanie zdjęć z Facebooka nigdy nie było tak łatwe.

 

Jakość

 

Bez odrobiny przesady stwierdzić można, że o jakość naszych wydruków dbają już niemal wszyscy producenci drukarek. Zarówno, jeśli mówimy o tych z górnej, jak i nieco niższej półki cenowej.
Dla przykładu:
 
- drukarka atramentowa Canon PIXMA, dzięki wysokiej jakości fotograficznej głowicy drukującej (technologia FINE), oferuje jakość laboratorium fotograficznego, niezależnie od formatu drukowania,
- drukarki atramentowe Epson wyposażone są w zabezpieczone przed kapaniem butelki z atramentem, co chroni nasz wydruk przed zanieczyszczeniami; drukarka atramentowa Epson świetnie poradzi sobie zarówno w przypadku druku monochromatycznego, jak i kolorowego (nie trzeba się obawiać o jakość wydrukowanego CV ze zdjęciem bądź obrazka z udanego wypadu weekendowego); z barwną grafiką doskonale da sobie radę nawet tania kolorowa drukarka.
Warto jednak zwrócić uwagę na jakość papieru oraz na barwny lub czarny tusz.  Należy wiedzieć, że rozróżniamy dwa rodzaje tuszów – pigmentowe oraz barwnikowe. Kolorowe kartridże z tuszem pigmentowym najlepiej sprawdzają się przy drukowaniu dokumentów i wizytówek (dobrze współpracują z nietypowym papierem), natomiast tusze barwnikowe przysłużą się w przypadku grafik i zdjęć. Oczywiście na rynku dostępne są drukarki atramentowe z hybrydowym systemem atramentów, które obsługują oba rodzaje tuszów.