Jaki PC gamingowy kupić?

Dobry PC dla gracza to optymalnie dobrane i idealnie współpracujące ze sobą elementy komputera, które pozwalają czerpać maksimum przyjemności z grania. Co warto wiedzieć, zanim zacznie się składać taki gamingowy PC?Karta graficzna

 

Chyba najważniejszym elementem zestawu gamingowego jest karta graficzna. Topowe modele to obecnie GeForce serii 1080 i 1070 (na chipach nVidia) oraz Radeon serii RX 580 i 570 (na układach AMD). Warto zwracać uwagę na dokładne oznaczenia kart graficznych, bo “dodatkowe literki” przy nazwach przekładają się zarówno na cenę, jak i na wydajność. Niestety, z powodu wykorzystywania kart do kopania kryptowalut, ceny najmocniejszych modeli wzrosły w ciągu ostatniego roku o dziesiątki procent, a ich dostępność spadła. Karty GeForce z serii również 1050 i 1060 pozwalają na zabawę z najnowszymi grami 3D, a kosztują znacznie mniej. Przy wyborze karty graficznej, poza wydajnością, warto zwrócić uwagę na: ilość i typ pamięci (najlepiej co najmniej 4 GB), wsparcie VR, obsługę rozdzielczości 4K oraz liczbę i typ portów do podłączenia monitorów. Nie mniej ważny jest poziom hałasu i wydajność chłodzenia. Innym parametrem jest rodzaj chłodzenia. Osoby ceniące sobie ciszę, powinny zainteresować się kartami z tzw. chłodzeniem pasywnym.

 

Pecet gamingowy

 

Procesor

 

Tradycyjnie uważany za serce komputera, główny element obliczeniowy. Procesory dostępne na rynku, używane w komputerach dla graczy, pochodzą od dwóch producentów: Intel (serie Core i3, i5, i7) oraz AMD (serie Ryzen 3, 5, 7). Obie marki mają swoich zwolenników, w obu przypadkach wyższy numer serii oznacza procesor nowocześniejszy (lecz niekoniecznie szybszy - o tym dalej), przy czym wybierając procesor, należy pamiętać, że musi być on obsługiwany przez płytę główną komputera (i nie chodzi tu tylko o serię czy częstotliwość, ale o konkretny model procesora i slotu). Poza serią (technologią) procesory różnią się: liczbą rdzeni i wątków, częstotliwością taktowania, ilością i szybkością pamięci cache. Im większa wartość każdego z tych parametrów, tym lepiej i wydajniej, dlatego może się zdarzyć, że procesor z serii Core i5 będzie wydajniejszy niż taktowany mniejszą częstotliwością Core i7. Ceny kształtują się od 400 zł za najwolniejsze z powyższych modeli, do 1500 zł za najbardziej wydajne. Wybierając procesor, należy też pamiętać, aby był on podobnej klasy co karta graficzna. Kupując topową kartę do zestawu z wolnym procesorem serii 3 (lub jeszcze starszym) nie wykorzysta się w pełni jej możliwości. Z drugiej strony - wydając 1500 zł na topowy procesor i uzupełniając go słabą kartą graficzną, nie pogra się w najnowsze gry.

 

Sprawdź naszą ofertę gamingowych PC!

 

Pamięć RAM

 

Tu sprawa jest prosta: im więcej, tym lepiej. Absolutne minimum to 8 GB, ale standardem zapewniającym odrobinę komfortu w grze jest dziś 16 GB. Wszystko powyżej to już luksus. Warto jeszcze zwrócić uwagę na szybkość pracy pamięci i oczywiście jej zgodność z płytą główną.

 

PC gamingowy - komputer do gier

 

Płyta główna

 

Element będący bazą dla wszystkich podzespołów komputera: procesora, kart rozszerzeń, pamięci RAM, dysków twardych. Dodatkowo, zawiera zazwyczaj wbudowaną kartę muzyczną, często też graficzną (ale o skromnych możliwościach), sieciową, zapewnia obsługę portów USB i innych. Przy doborze płyty głównej należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić, czy obsługuje ona procesory i pamięci RAM, które chce się zamontować w naszym zestawie. Chodzi tu nie tylko o ogólne oznaczenia, ale o dokładne częstotliwości pracy, rodzaje gniazd itp. Jej wielkość determinuje też często typ obudowy danego zestawu. Najpopularniejsze obecnie płyty oparte są o chipset (główny układ sterujący komputerem) Intel Z370. Dobra płyta główna powinna zawierać porty PCIe x16 do podłączenia kart grafiki (w topowych zestawach można połączyć kilka kart) i SATA III do podłączenia dysków (w liczbie kilku sztuk). Obsługa pamięci RAM do 64 GB w kilku slotach (im ich więcej, tym łatwiej i „elastyczniej” można rozszerzać pamięć). Przydatne może być gniazdo M.2, pozwalające lepiej niż SATA wykorzystać możliwości dysku SSD. Płyta powinna obsługiwać USB 3.0 lub nowszy (oczywiście im więcej portów, tym lepiej). Jeśli ktoś jest fanem podkręcania (zwiększania częstotliwości taktowania procesora powyżej standardowej wartości, a co za tym idzie jego wydajności) powinien upewnić się, że płyta główna daje takie możliwości. Dla wielu osób bardzo ważnym parametrem jest rodzaj chłodzenia, a co za tym idzie głośność pracy całego zestawu. Dla najbardziej wymagających dostępne są na rynku zestawy chłodzące cieczą zarówno chipset, jak i procesor i kartę graficzną.

 

Sprawdź naszą ofertę gamingowych PC!

 

Dysk twardy

 

Wybór jest między tradycyjnym dyskiem HDD, w którym zapis wykonywany jest na obracających się magnetycznych krążkach, oraz dyskiem SSD, niezawierającym elementów ruchomych i opartym na technologii pamięci Flash. Ten pierwszy jest tańszy i ma zwykle większą pojemność, ten drugi droższy, ale dużo, dużo szybszy. Z powodu tych cech często spotykaną konfiguracją w komputerach gamingowych jest użycie dwóch dysków: szybki SSD o pojemności 120 lub 250 GB z przeznaczeniem na system operacyjny, cache pamięci i najczęściej używane aplikacje, oraz HDD o pojemności 1 lub 2 TB do zapisu danych (w tym gier). Wybierając pojemność dysku pamiętać należy, że współczesne, topowe gry 3D mają zwykle wielkość kilkudziesięciu GB.

 

Klawiatura

 

Klawiaturę gamingową kupi się w cenie od kilkudziesięciu do nawet 1000 zł. Te tańsze, wyposażone w przyciski membranowe, lepsze (już od 150 zł w górę) w preferowane przez graczy styki mechaniczne. Klawiatury gamingowe są zazwyczaj podłączane przewodowo, aby uniknąć opóźnień związanych z komunikacją bezprzewodową. Jedną z ważniejszych cech jest trwałość i ergonomia. Tę pierwszą zapewnia aluminiowa konstrukcja i dobrej jakości styki, tę drugą odpowiednie wyprofilowanie klawiszy i  podkładka pod nadgarstki.

Funkcja, na którą warto zwrócić uwagę to anti-ghosting, czyli zdolność klawiatury do rejestrowania wielu (nawet kilkunastu) klawiszy wciśniętych jednocześnie. Inna przydatna cecha to podświetlanie klawiszy: w tańszych modelach jednokolorowe, w droższych, o dowolnie ustawianych i dostosowywanych kolorach i kilkustopniowej regulacji jasności. Fani gier RPG i MMO powinni poszukać klawiatur z dodatkowymi, konfigurowalnymi klawiszami funkcyjnymi. Niektóre klawiatury posiadają własną pamięć, pozwalającą zapamiętać makra przypisane do klawiszy. Jeśli przypnie się taką klawiaturę do innego komputera, nie trzeba martwić się o konfigurację w ulubionych grach.Topowe klawiatury oferują tzw. klawisze analogowe, które rozpoznają siłę nacisku i pozwalają dokładniej sterować postacią w grach FPS.

 

Myszka

 

Podobnie jak w przypadku klawiatur, myszki dla graczy są zazwyczaj przewodowe. Wybór konkretnego modelu jest kwestią bardzo indywidualną, ale poza ergonomią, wygodą i  wysoką trwałością, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka parametrów. Mysz gamingowa powinna mieć wysoką rozdzielczość sensora, wygodnie zmienianą przyciskiem w zakresie 1200 - 4000 DPI (minimum w modelach topowych jest to nawet kilkanaście tysięcy DPI). Częstotliwość raportowania (czyli to, jak często mysz wysyła do komputera informacje) jest zwykle kilkukrotnie zwiększona (nawet do 1000 Hz). Najlepsze modele pozwalają dostosowywać do własnych potrzeb wyważenie myszy (za pomocą systemu ciężarków), a nawet jej kształt. Atutem są dodatkowe, konfigurowalne przyciski, podświetlenie oraz wbudowana pamięć ustawień. Ceny myszek dla graczy rozciągają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

 
Sprawdź naszą ofertę gamingowych PC!