Poradniki Eksperta

Procesor Intel Core i9, i7, i5 czy i3? Jaki wybrać? | Media Expert

Firma Intel numeruje swoje procesory, stosując oznaczenia i3, i5, i7 oraz i9. Wybierając procesor Intel Core, z pewnością często nasuwa się myśl, że im wyższe oznaczenie, tym lepszy oraz jednocześnie droższy procesor. Tymczasem poszczególne serie dzielą się na różne generacje i rodzaje procesorów, a każdy z nich jest dodatkowo oznaczany oraz może być odpowiedniejszy w zależności od przeznaczenia naszego laptopa czy komputera stacjonarnego. Przygotowaliśmy opis poszczególnych generacji Intel oraz porównanie procesorów Intel Core, tak by ułatwić podjęcie decyzji.Procesor Intel i3, i5, i7 oraz i9 – charakterystyka


Procesor nie tylko odpowiada za wszelkie operacje wykonywane przez komputer stacjonarny, laptop czy inne urządzenie, lecz także warunkuje jego pracę. W pierwszej kolejności warto więc odpowiedzieć na pytanie, co to jest procesor i czy faktycznie jego rodzaj jest tak ważny. Otóż, to od procesora, określanego jako mózg komputerów, zależy wydajność urządzeń, dlatego, decydując się na konkretny sprzęt, warto zwracać uwagę właśnie na rodzaj oraz parametry procesora. To układ, który w zależności od liczby rdzeni oraz dodatkowo zastosowanych funkcji, odpowiada za przetwarzanie wszelkich danych i działań wykonywanych na urządzeniu. Procesory Intel Core są jednymi z najpopularniejszych układów, sprawdzają się zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Firma Intel stale udoskonala swoje produkty, dlatego aktualnie do wyboru mamy całą gamę procesorów różniących się nie tylko pod względem serii, lecz także poszczególnych parametrów przy danej generacji oraz konkretnym procesorze. Procesory Intel Core są nowszymi następcami Pentium, Celeron oraz Xeon.

Najogólniejsze porównanie procesorów Intel Core można przedstawić, uwzględniając poszczególne oznaczenia procesorów.

 • Intel Core i3 – to najstarsza seria oznaczona numeracją cyfrową. Procesory z serii i3 najczęściej mają dwa rdzenie, a wybrane układy składają się z czterech rdzeni. Procesor Intel Core i3 sprawdzi się do komputerów i laptopów wykorzystywanych do różnych zadań, jednak przy nieco ograniczonej wydajności, jeśli szukamy układu do wykonywania kilku czynności jednocześnie. Zaletą procesorów z tej serii jest bez wątpienia ich stosunkowo niska cena.  

 • Intel Core i5 – to procesory cztero- lub sześciordzeniowe, które bardzo dobrze sprawdzają się do użytku domowego, pracy, a także gier, zwłaszcza przy wybranych generacjach z lepszymi parametrami. Komputer dla graczy oparty na pracy Intel Core i5 zwykle spełnia nawet wysokie wymagania użytkowników i jednocześnie odznacza się stosunkowo niską ceną. W przypadku najnowszej generacji procesorów i5 mamy do czynienia z układami o wysokiej wydajności, co zapewnia płynną pracę, często z jednoczesną oszczędnością energii.  


 • Intel Core i7 – procesory Intel Core i7 stanowią bardzo zróżnicowaną serię. Dostępne są zarówno ośmio-, jak i dziesięcio-rdzeniowe i7. Rodzaje procesorów z tej serii można dostosować do niemal każdych wymagań. Przy wyborze procesora Intel Core i7 nowej generacji zyskujemy urządzenie doskonale sprawdzające się do użytku profesjonalnego. Warto jednak pamiętać, że procesor Intel Core i7 nie zawsze będzie lepszy od procesora i5. Równie ważny jest wybór wspomnianej generacji.


 • Intel Core i9 – to najnowsza seria Intel Core, charakteryzująca się doskonałą wydajnością. Procesory Intel Core i9 mają od dziesięciu do nawet 18 rdzeni, które gwarantują niezawodną pracę nawet przy najbardziej skomplikowanych zadaniach. Jeśli interesuje nas naprawdę dobry laptop, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na procesor i9. Wadą jest wysoka cena układów z tej serii.  

Procesory Intel Core mają także oznaczenia poszczególnych generacji. Generacje procesorów Intel, w odróżnieniu od samej serii, numerowane są cyframi wzrastającymi wprost proporcjonalnie do jakości danego układu. Oznacza to, że im nowsza generacja, tym lepszy procesor. Numer generacji to pierwsza z ciągu cyfr po oznaczeniu Intel Core i7 czy i5, np.: 

 • i5-3470 oznacza trzecią generację;

 • i5-750 oznacza siódmą generację;

 • i5-1035G7 to dziesiąta generacja. 

Kolejne cyfry w oznaczeniach procesorów Intel Core wskazują na dany model układu. Natomiast litery umieszczane na końcu - na specyfikację wyróżniającą dany model procesora.

Literowe oznaczenia procesorów Intel są następujące:

 • S – odznacza się niskim poborem mocy,

 • T – ten symbol świadczy o bardzo niskim poborze mocy, najczęściej przy komputerach stacjonarnych,

 • Y – oznacza bardzo niski pobór mocy przy układach urządzeń mobilnych,

 • U – procesory Intel Core z takim symbolem cechuje ultraniski pobór mocy,

 • F – procesor wymaga oddzielnej karty graficznej,

 • G – w tym przypadku karta graficzna jest zintegrowana,

 • H – poza tym, że karta graficzna jest zintegrowana, jest także wysokiej jakości,

 • HK – wysokiej jakości, zintegrowana i odblokowana karta graficzna,

 • HQ - zintegrowana karta graficzna, cztery rdzenie, bardzo wydajne,

 • Q – ten symbol oznacza wielordzeniowość,

 • XM – procesory Intel odznaczające się najwyższą wydajnością,

 • K – dzięki odblokowanemu mnożnikowi procesor może być podkręcony,

 • M – procesory mobilne. 


Procesory Intel

Procesor Intel Core i7 zalety

Procesory Intel Core i7 są jedną z najbardziej różnorodnych serii. Producent wypuścił na rynek wiele modeli skierowanych do potrzeb niemal wszystkich użytkowników. Dzięki temu każdy może wybrać procesor spełniający jego wymagania. Warto pamiętać, że to właśnie planowane przeznaczenie urządzenia powinno być podstawą przy wyborze komputerów PC, laptopów czy poszczególnych komponentów. Jeśli rozważamy zakup komputera z danym układem lub sam procesor Intel Core i7, warto stawiać na modele nowszych generacji. Procesory i7 starszej generacji mogą niewiele różnić się od nowszych generacji procesorów i5. Ponadto, należy się zastanowić, czy dane parametry, które są rozbudowane przy konkretnym modelu, faktycznie będą dla nas użyteczne i czy jesteśmy w stanie dopłacić za pewne możliwości procesora. 

Procesor Intel Core i7 ma wiele zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim bardzo dużą moc obliczeniową. W praktyce oznacza to, że procesor Intel Core i7 pozwala na wykonywanie wielu czynności jednocześnie. Posiadając urządzenie z procesorem i7, możemy pracować, mając otwartych jednocześnie wiele kart. Są to na ogół doskonałe urządzenia dla graczy oraz osób wykorzystujących laptopy i PC do pracy graficznej. Wydajne procesory gwarantują w takich przypadkach szybką i płynną pracę. Otwierane karty się nie zacinają, a wszelkie zadane polecenia są przetwarzane przez procesor Intel Core i7 niemal błyskawicznie. Procesor Intel Core i7 najnowszej generacji często mają urządzenia stacjonarne, np. komputer MSI, które pozwalają na niezawodną pracę niezależnie od przeznaczenia danego urządzenia. Warto wziąć pod uwagę wybór procesora i7, zwłaszcza jeśli szukamy urządzenia do zaawansowanych zadań multimedialnych czy obsługi najnowszych gier i programów. Warto zaznaczyć, że na płynną pracę ogromny wpływ ma nie tylko rodzaj procesora, lecz także karta graficzna. Jeśli więc decydujemy się na droższy procesor Intel Core i7, warto zwrócić uwagę również na inne parametry danego urządzenia.

W przypadku procesorów Intel Core warto więc zwracać uwagę również na parametry, takie jak: 

 • liczba rdzeni – warunkuje to, ile zadań jednocześnie jest w stanie wykonać dane urządzenie. Oznacza, że im więcej rdzeni, tym lepiej;

 • pamięć podręczna – zapewnia procesorom szybki dostęp do pewnych danych, co przekłada się na prędkość pracy urządzenia. W zależności od serii Intel Core pamięć podręczna oscyluje w przedziale od 8 MB do 24,75 MB; 

 • częstotliwość taktowania – im jest wyższa, tym wydajniejszy procesor. 


Który procesor Intel Core wybrać?

Firma Intel swoje procesory wyposaża w wiele funkcjonalnych parametrów, na które warto zwracać uwagę, dokonując wyboru. Każda z zastosowanych technologii warunkuje pracę danego procesora. 

Procesory Intel Core w zależności od danej serii, generacji oraz modelu mogą być wyposażone w następujące technologie:

 • Turbo Boost – na tę funkcję powinni zwrócić uwagę przede wszystkim użytkownicy, których interesuje typowy laptop gamingowy. Funkcja Turbo Boost przyspiesza pracę procesora w momencie, gdy jest to najbardziej potrzebne, czyli m.in. podczas ładowania najnowszych gier;

 • Enhanced Intel SpeedStep Technology – to technologia nieco przeciwna do Turbo Boost. Procesory posiadające tę opcję spowalniają pracę, gdy nie nie ma potrzeby pełnej wydajności. Dzięki temu znacznie oszczędzamy baterię oraz zapobiegamy przegrzewaniu, co jest szczególnie istotne przy urządzeniach przenośnych. Jeśli więc nie zawsze pracujemy na programach wymagających błyskawicznej pracy, ta opcja okazuje się bardzo przydatna oraz ergonomiczna;

 • Hyper-Threading – ta technologia pozwala na zwiększenie wydajności procesora Intel Core nawet o kilkanaście procent;

 • vPro – technologia pozwala na bezproblemowe prowadzenie prac serwisowych. 

Wybierając procesor, który spełni wszystkie nasze wymagania, musimy mieć na uwadze także budżet, jakim dysponujemy. Wydaje się oczywiste, że procesor Intel Core i7 oraz Intel Core i9 znajdują się w czołówce najlepszych układów. Procesory najnowszych serii odznaczają się doskonałą wydajnością i sprawdzają się w każdym przypadku. Niemniej jednak ich cena jest znacznie wyższa od procesorów i5 oraz i3. 

Doskonałe parametry najnowszych procesorów nie oznaczają również, że nieco starsze wydania Intel są niskiej jakości. Wręcz przeciwnie, wiele modeli Intel Core i5, a także i3 w wielu przypadkach okazuje się idealnym wyborem, który jednocześnie pozwala na zaoszczędzenie pewnej sumy.    

Procesor Intel Core zawsze okazuje się dobrym wyborem, jeśli podczas podejmowania decyzji mamy na uwadze nasze oczekiwania. Tak więc warto przyjrzeć się funkcjonalności procesorów pod względem ich przeznaczenia. Porównanie procesorów Intel Core powinno więc uwzględniać ich przeznaczenie.

 • Procesor Intel Cor do użytku domowego – przeglądanie stron internetowych, sporadyczne gry czy wykonywanie drobnych prac biurowych może być z powodzeniem wykonywane przy użyciu procesorów serii i3 oraz niższych generacji (tańszych) i5. 

 • Procesor do użytku średniozaawansowanego – większe osiągi uzyskamy, wybierając nowsze generacje i5, a także procesor Intel Core i7.

 • Procesor do zadań profesjonalnych – niezawodne pod tym względem okazują się procesory Intel Core i9, zwłaszcza dziewiątej i dziesiątej generacji. Obsługa programów graficznych, najnowszych zdjęć czy inny rodzaj profesjonalnego wykorzystania zapewni także nowszej generacji procesor i7.  

Podsumowując, każdy procesor Intel Core i7, i5, i3 czy najnowszy i9 może okazać się doskonałym wyborem. Natomiast, jeśli zależy nam na naprawdę dobrym i niezawodnym układzie, zwracajmy uwagę nie tylko na serię procesora, lecz także technologie zastosowane w poszczególnych modelach.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert