Jakiego ultrabooka kupić?

Technologia – szczególnie jeśli chodzi o elektronikę – rozwija się tak szybko, że przedstawiciele najmłodszego pokolenia nie mają już dzisiaj pojęcia o istnieniu komputerów stacjonarnych. Tradycyjne laptopy też powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca lżejszym i bardziej funkcjonalnym urządzeniom. Chwilowa fascynacja tabletami wydaje się przemijać, a na szczyty list sprzedażowych przebojem wdzierają się ultrabooki. Co to za sprzęt, komu przydaje się najbardziej i które modele uważa się za hity roku 2018?

 

Ultrabooki już na pierwszy rzut oka dość znacząco różnią się od zwykłych laptopów – są lekkie, smukłe i zgrabne, nie tracąc przy tym na mocy swoich podzespołów. Kategorię tę zdefiniowała firma Intel, tworząc jej nazwę z połączenia słów „ultramobilny” oraz „notebook”. Ultrabookimają spełniać oczekiwania dzisiejszych klientów, będąc łatwe w transporcie, energooszczędne, lekkie i cienkie, a przy tym równie wydajne, co tradycyjne laptopy. Ta specyfikacja mogłaby wskazywać na czysto biznesowy charakter ultrabooków, ale to duże uproszczenie – na rynku znaleźć można także zaawansowane ultrabooki do gier czy modele uniwersalne, znajdujące swoje zastosowanie w warunkach domowych.

Jaki ultrabook

 

Nie każdy smukły laptop może być jednak uważany za ultrabook. By tak się stało, musi spełniać następujące wymagania techniczne:

- waga – nie więcej niż 2 kg,

- grubość – maksymalnie 20 mm (dla ultrabooków 13 cali i mniejszych) lub 23 mm (dla ultrabooków 14 cali i większych),

- działanie na baterii – co najmniej 6 godzin,

- wyjście z trybu uśpienia – poniżej 3 sekund

- dysk SDD lub hybrydowy (SDD+HDD),

- transfer danych na dysku o szybkości co najmniej 80 MB/s,

- przynajmniej jeden port USB 3.0 lub Thunderbolt,

- nowoczesny, energooszczędny procesor.

 

Inną cechą charakterystyczną ultrabooków jest nowoczesny design i wysoka jakość wykonania. Bardzo często ultrabooki wyposażone są w ekran dotykowy, dzięki czemu mogą też służyć jako tablet.

 

Ultrabooki – ranking 2018

 

Które z dostępnych aktualnie na rynku ultrabookówcieszą się szczególnym zaufaniem konsumentów i uznaniem ekspertów? Jednym z niekwestionowanych liderów rynku jest niezwykle elegancko wykończony ultrabook Acer Swift 3 o 14-calowym ekranie z rozdzielczością Full HD. Technologia Acer Color Intelligence zapewnia optymalizację kolorystyki, jasności i nasycenia, zaś system TrueHarmony gwarantuje krystalicznie czysty dźwięk nawet przy zwiększonej głośności. To więc doskonały sprzęt zarówno do pracy, jak i do celów czysto rozrywkowych.


 

Innym cenionym i chętnie wybieranym w roku 2018 modelem jest ultrabookASUS ZenBook UX410UA o przekątnej ekranu 14 cali. Charakteryzuje go minimalistyczny, superelegancki design i obudowa z bryły litego aluminium, która zapewnia mu pełną ochronę przed potencjalnymi uszkodzeniami. Jest niezwykle smukły i lekki – waży zaledwie 1,4 kg przy przy grubości 18,95 mm, dzięki czemu stanowi idealny wybór dla osób będących ciągle w podróży. Co ważne, przy tak drobnych gabarytach ZenBook nie traci na wydajności dzięki procesorowi Intel Core siódmej generacji i najwyższym standardom łączności bezprzewodowej.

 

Ultrabook do gier – jaki wybrać?

 

Wysoka wydajność przy dużej mobilności sprawia, że po ultrabooki coraz chętniej sięgają także gracze. By móc w pełni cieszyć się ulubionymi produkcjami, warto jednak wybrać odpowiednio sprofilowany pod tym kątem sprzęt, o doskonałej karcie graficznej i mocnym procesorze, z możliwościami rozbudowania komputera w razie potrzeby. W rankingach ultrabooków do gier niepodzielnie króluje laptop DELL Inspiron 15 o niezwykle wydajnej karcie graficznej AMD Radeon 530 4GB oraz technologii Waves MaxxAudio Pro, poprawiającej jakość dźwięku. Przy wydajnym procesorze Intel Core i5-8250U zapewnia on pełen komfort gry bez żadnych przeszkód.

 

Sprawdź naszą ofertę ultrabooków!,