JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Komputery i tablety   Jaką klawiaturę gamingową kupić?

Jaką klawiaturę gamingową kupić?

Określenie – dobra klawiatura gamingowa – dla każdego gracza może oznaczać coś innego. Osoby, które nigdy nie próbowały rywalizować w grach takich, jak chociażby Counter Strike, uważają za zwykłe szaleństwo wydawanie setek złotych tylko po to, aby jakaś tam podświetlana klawiatura mechaniczna znalazła się na biurku. Nie zdają oni sobie sprawy z dodatkowych funkcji ukrytych wewnątrz takiego urządzenia i nie mają bladego pojęcia, jak bardzo to przekłada się na wyniki w grze. Sprawdź, jakie cechy powinny posiadać klawiatury dla graczy.

Dziś do wyboru są różne klawiatury, które ze względu na mechanizm działania podzielono na klawiatury mechaniczne, membranowe i hybrydowe. Jednak za najlepsze uważa się ciągle klawiatury mechaniczne i to wśród nich gracze powinni szukać tej najlepszej. Specjalne klawiatury mechaniczne dla graczy odznaczają się dużą trwałością, ale także oddzielnymi mechanizmami dla każdego z klawiszy. Klawiatury różnią się między sobą wymaganą siłą nacisku dla aktywacji danego klawisza oraz różnymi efektami samych kliknięć. Wybierając sprzęt dla siebie, każdy z graczy powinien dotknąć klawiatury, przede wszystkim sprawdzić, czy odpowiada mu sposób, w jaki poruszają się klawisze.

Klawiatura gamingowa

 

Mechaniczna klawiatura dla gracza

W klawiaturach przeznaczonych dla graczy stosuje się najczęściej przełączniki klawiszy należące do tak zwanego systemu Cherry MX, a w nim wyróżnić można trzy najpopularniejsze rodzaje. Pierwszym z nich jest Cherry MX Red i oznacza on liniowy sposób działania klawiszy, które do ich aktywacji wymagają najmniejszej siły. Drugim rodzajem przełączników jest ten zwany Cherry MX Blue. Uruchomienie każdego klawisza jest wyczuwalne po palcem i słyszalne, bo klawisz w momencie przyciśnięcia wydaje charakterystyczny dźwięk. To najgłośniejsza klawiatura ze wszystkich dostępnych, które wykorzystują system Cherry MX. Jednak jeżeli ktoś wykorzystuje klawiaturę do gier, wprowadzając duże ilości tekstu, to jest to rozwiązanie idealne.

Mechaniczna klawiatura gamingowa może także być oparta o system Cherry MX Brown i to ona jest chyba najbardziej uniwersalna. Sprawdza się zarówno w grach, jak i we wszystkich innych sytuacjach, a do tego działa dość cicho.

Jeśli jednak graczom marzy się mechaniczna cicha klawiatura, to jest to raczej niemożliwe. Każda wydaje jakieś dźwięki, które mogą przeszkadzać innym domownikom szczególnie wówczas, gdy rozgrywki toczą się w godzinach nocnych.

Membranowe i hybrydowe klawiatury dla graczy

Gracze często wybierają też klawiatury membranowe, choć ich żywotność pozostawia wiele do życzenia. Klawiatury tego typu wyposażone są w specjalne membrany, a specjalne gumki znajdujące się na nich, po wciśnięciu klawisza przyciskają membranę i jednocześnie aktywują sygnał, który zostaje odczytany przez komputer, tak jak tradycyjne uderzenie w mechaniczny klawisz. Klawiatury membranowe są bardzo ciche, a tej właśnie cechy wielu graczy poszukuje.

Z kolei klawiatury hybrydowe prezentują rozwiązanie pośrednie pomiędzy klawiaturą mechaniczną a membranową. Są bardzo uniwersalne i chętnie są wykorzystywane nie tylko przez graczy.

Klawiatury dla graczy – funkcjonalność przede wszystkim

Klawiatura dla gracza różni się od standardowej wbudowanymi funkcjami, które ułatwiają grę. Nosząc się z zamiarem zakupu klawiatury gamingowej trzeba więc zwrócić uwagę, w jakie funkcje ją wyposażono. Jednym z najbardziej użytecznych elementów jest tak zwany tryb gamingowy, który zabezpiecza gracza przed przypadkowym wciśnięciem kombinacji klawiszy, które mogłyby zaburzyć grę w jej trakcie. Chodzi tu o uniemożliwienie przypadkowego wywołania jakiejkolwiek kombinacji z użyciem klawiszy funkcyjnych w połączeniu z klawiszem Alt.

Inną, niezbędną funkcją klawiatury dla graczy jest anti-ghosting, co z kolei umożliwia wciśnięcie i rejestrację kilku klawiszy naraz, co nie zablokuje klawiatury. Dobre klawiatury mają też możliwość nagrywania makr, co w praktyce oznacza możliwość wciśnięcia kilku klawiszy, zapisania tej kombinacji i udostępnienia jej pod jednym, wybranym przyciskiem. Przyjemnym dodatkiem jest także podświetlenie grup klawiszy, co znacznie ułatwia grę zwłaszcza w czasie długotrwałych rozgrywek, a szczególnie w nocy.