JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Komputery i tablety   Komputer All in One – co to jest, jak działa i który kupić?

Komputer All in One – co to jest, jak działa i który kupić?

Komputer All in One to urządzenie, które łączy w sobie cechy komputera stacjonarnego i laptopa, wpisując się w potrzeby wielu osób. Zajmuje niewiele miejsca, jest lekki i pomaga utrzymać porządek na biurku, a także wygodnie modyfikować stanowisko pracy. Jak konkretnie działa komputer All in One i w jakich przypadkach warto się nim zainteresować?

 

Komputer stacjonarny wielu osobom kojarzy się z blaszaną, nieestetyczną obudową, plątaniną kabli pod stołem czy biurkiem, a także małą mobilnością całego zestawu. Taka jednostka centralna ma oczywiście ogromną zaletę – jest bardzo wydajna, dlatego świetnie służy graczom, grafikom i wszystkim tym osobom, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej. Jeśli jednak nie jest to główna potrzeba domowników czy pracowników biurowych, warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, jakim jest... komputer w monitorze, czyli tak naprawdę komputer All in One.

 

Tego typu komputer domowy lub biurowy posiada wszystkie podzespoły w obudowie stosunkowo cienkiego monitora (zazwyczaj o przekątnej ekranu 19 do 27 cali). Oznacza to, że znajduje się tam dysk, procesor, karta graficzna itd. Nie ma żadnego zewnętrznego „pudełka”, które trzeba połączyć kablem z samym monitorem. Dzięki temu staje się małym komputerem stacjonarnym, wymagającym jedynie podłączenia go kablem sieciowym do zasilania. Jeśli chodzi o urządzenia peryferyjne, takie jak myszka, klawiatura czy drukarka – większość można połączyć z komputerem All-in-One za pomocą bluetooth, a także złączy USB, w które te modele są zazwyczaj wyposażone – choć ten wariant jest nieco przestarzały i przeczy samej istocie zakupu komputera w monitorze – a mianowicie minimalizacji liczby potrzebnych do jego funkcjonowania kabli.

 

komputer all in one

 


Sprawdź naszą ofertę komputerów All in One!

 

Plusy i minusy tego typu komputera stacjonarnego – u kogo sprawdzi się najlepiej?

 

Stacjonarny komputer domowy All in One ma wiele zalet, które z pewnością docenią minimaliści i esteci – przede wszystkim nie wymaga rozbudowanego okablowania i niewiele waży – bez problemu można przenosić go z miejsca na miejsce i urządzać domowe biuro w sypialni bądź w pokoju dziennym (co ze standardową jednostką centralną byłoby niezwykle kłopotliwe). Ponadto monitor z komputerem ma kompaktowe wymiary, więc mieści się nawet na niewielkim biurku (np. dla ucznia, w pokoju dziecięcym), a także pomaga utrzymać porządek w miejscu pracy. Oprócz tego popularne komputery All in One zwracają uwagę swoją estetyką wykonania, a także nowoczesnym i różnorodnym designem – każda osoba z pewnością znajdzie model odpowiedni dla siebie i pasujący do jej wystroju wnętrza.

 

Mały komputer stacjonarny typu All in One sprawdzi się najlepiej przede wszystkim do zastosowań domowych: oglądania filmów, tworzenia dokumentów tekstowych, przeglądania stron internetowych czy w przypadku prostych, niewymagających gier.To również doskonała propozycja dla pracowników biurowych – nie tylko ze względu na nieskomplikowany sposób obsługi i niewielkie rozmiary, ale również z uwagi na możliwość przymocowania takiego sprzętu do biurka (jest to swojego rodzaju zabezpieczenie antykradzieżowe). Jeśli ma to być jednak komputer do pracy, w której potrzebne są mocne podzespoły, warto rozejrzeć się wśród tradycyjnych komputerów stacjonarnych lub propozycji z górnej półki cenowej (powyżej 5 tysięcy złotych). Komputer All in One ma jeszcze jedną wadę, związaną z jego hermetyczną i kompaktową budową – niemal wszystkie modele nie mogą być rozbudowywane o dodatkowe kości pamięci. Nie wymienia się w nich również dysków, więc nie sprawdzą się u osób, które potrzebują „elastycznych” narzędzi pracy w kwestii wspomnianej rozbudowy podzespołów.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora z komputerem?

 

Przed zakupem komputera All in One (komputera w monitorze) należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, od których zależeć będzie specyfika działania tego sprzętu. To, że takich jednostek nie można rozbudowywać oznacza bowiem, że przed podjęciem decyzji o nabyciu konkretnego modelu trzeba szczegółowo przemyśleć jego parametry – zwłaszcza wtedy, gdy kupujący nie zamierza wymieniać monitora z komputerem przez najbliższych kilka lub kilkanaście lat. Na co zwrócić więc uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego typu All in One?

 

  • Dysk to jeden z tych podzespołów, które wpływają na tempo pracy komputera w monitorze oraz na działanie całego systemu.Większość producentów, przygotowując swoje modele do użytku domowego, instaluje w nich dyski HDD – znacząco obniżają bowiem koszt produkcji, a jednocześnie bez problemu funkcjonują w trakcie przeglądania Internetu czy drobnych prac obliczeniowych lub przy tworzeniu dokumentów. Jeśli jednak kupujący chce znaleźć dobry komputer do biura, działający w sposób niezawodny przy takich zadaniach, jak projektowanie grafiki czy stron WWW, powinien wybrać model z szybszym i bardziej nowoczesnym dyskiem SSD.

 

  • Procesor to także element, dzięki któremu komputer All in One może działać szybciej i sprawniej. Nie warto kupować urządzeń z procesorami starszej generacji niż Intel i5 bądź i7, ponieważ szybko może okazać się, że ich moc nie jest satysfakcjonująca nawet dla domowych użytkowników w trakcie surfowania po Sieci.

 

  • Karta graficzna oraz pamięć RAM to parametry, które będą interesować zwłaszcza graczy oraz grafikówkomputerowych.Im więcej pamięci RAM, tym lepiej, choć do domowych zastosowań wystarczy pamięć o pojemności 4 GB i zintegrowana karta graficzna. Jeśli użytkownik zamierza pracować na tego typu urządzeniu w programie graficznym bądź oglądać filmy w wysokiej jakości czy grać w gry, powinien szukać komputera stacjonarnego z dedykowaną kartą graficzną oraz pamięcią RAM o pojemności minimum 8 GB.

 

  • Złącza, ekran oraz napęd optyczny są z kolei wyznacznikiem użyteczności danego modelu.Osoby, które odtwarzają multimedia (muzykę bądź filmy) z płyt CD, powinny poszukać modeli wyposażonych we wspomniany napęd optyczny, natomiast te, które chcą podłączać do swojego małego komputera stacjonarnego inne urządzenia – głośniki, klawiaturę, myszkę, pendrive – muszą zwrócić uwagę na obecność i liczbę złączy USB, wideo i innych, dopasowanych do ich potrzeb. Ekran może posiadać matrycę błyszczącą bądź matową – ta druga ulega mniejszym zabrudzeniom i nie odbija światła tak mocno, jak jej błyszczący odpowiednik. Ponadto komputer All in One często jest wyposażony w dotykowy ekran, co niweluje konieczność podłączania klawiatury oraz myszki.