JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Komputery i tablety   Studenckie must have - laptop czy Macbook?

Studenckie must have - laptop czy Macbook?

Sesja egzaminacyjna to bardzo ciężki okres dla każdego studenta. Zaliczenie poszczególnych przedmiotów odbywa się głównie przez pisemne kolokwia i egzaminy chociaż coraz częściej wykorzystywane są do tego również różnego rodzaju aplikacje biurowe i graficzne w notebookach. Również zgromadzenie odpowiednich materiałów na sesję jest łatwiejsze przy wykorzystaniu sprzętu elektronicznego dlatego współczesny student powinien posiadać na swoim wyposażeniu odpowiednio skonfigurowanego laptopa lub Macbooka.

 

Parametry laptopów i Macbooków – na co mają wpływ?

 

Największy wpływ na wydajność pracy komputera przenośnego mają procesor oraz pamięć RAM. W kwestii procesora istnieje możliwość zakupu takiego, który posiada dwa lub cztery rdzenie. Różnią się one między sobą częstotliwością pracy. Im więcej rdzeni i Mhz, tym na lepsze moce obliczeniowe takiego procesora można liczyć. Jeśli chodzi o pamięci RAM, jej wielkość podawana jest w gigabajtach (od 2 do 32 GB). Obecnie standardem są pamięci od 4 do 8 GB, aczkolwiek można  się spotkać jeszcze także z mniejszymi kośćmi pamięci. W kwestii grafiki, można zdecydować się na wybór karty graficznej zintegrowanej, połączonej z procesorem lub karty graficznej markowej (Nvidia lub Radeon), która sprawdzi się przy wykonywaniu pracy z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania. W laptopie lub w Macbooku do gromadzenia danych stosowany jest dysk HDD lub SDD. Dyski HDD pozwalają na przechowywanie większej ilości danych i są tańsze od dysków SDD. Ten drugi typ dysków charakteryzuje się jednak lepszą wydajnością pracy (szybszym transferem danych). Przy komputerach przenośnych bardzo istotna ich bateria. W przypadku sprzętu przenośnego może ona wytrzymać bez podłączenia do sieci od kilku do nawet kilkunastu godzin. Z kolei waga takiego sprzętu (od jednego do kilku kilogramów) przesądza o sposobie jego użytkowania. Kilkukilogramowy komputer trudniej się transportuje. Laptopy i Macbooki są ponadto dostępne w różnych wariantach jeśli chodzi o przekątną ekranu. Najmniejsze z nich mogą posiadają ekran o przekątnej zaledwie 10-11 cali, a te najbardziej zaawansowane – nawet powyżej 15,6 cala. Jedną z głównych różnic miedzy laptopami, a Macbookami jest zastosowany w nich system operacyjny. Laptopy są obecnie sprzedawane w większości z zainstalowanym już na nich systemem Windows 10 chociaż zdarzają się także tańsze ich wersje, do których trzeba dokupić płytę z instalacją systemu, z kolei w Macbookach spotyka się uniksowy system OS X. Można go wedle własnego życzenia zastąpić później systemem Windows.

Wybierz laptopa dla siebie >> 

 

Jak wybrać Macbook lub laptop będzie odpowiedni dla studenta? 

 

Wybór sprzętu przenośnego dla studenta powinien być uzależniony od sposobu jego użytkowania. Wśród osób, które cenią sobie niewielką wagę takiego sprzętu ze względu na korzystanie z niego na wykładach lub w bibliotece, idealnie sprawdzą się ultrabooki lub Macbooki o niewielkich rozmiarach (do 13 cali). Oprócz tego, że są one łatwe w transporcie charakteryzują się one także długim trzymaniem baterii (od 5 do nawet 10 godzin). Taki lekki wydajny laptop znajduje zastosowanie wśród studentów uniwersytetów i szkół wyższych większości kierunków. Z kolei laptop dla studenta informatyki i grafiki lub studenta uczelni technicznej, na której zdobywa się tytuł inżyniera (np. przy takich kierunkach, jak np.: architektura, budownictwo, elektronika i telekomunikacja) powinien być większy i bardziej wydajny. Oprócz zwiększonej przekątnej ekranu (minimum 13,2 cala) ważne jest to by znalazła się w nim wydajniejsza karta graficzna nVidii lub Radeona, minimum 4GB pamięci RAM oraz minimum dwurdzeniowy lub czterordzeniowy procesor nowszej generacji. Doskonale skonfigurowane w tym zakresie są tzw. laptopy gamingowe. Warto jest także zwrócić uwagę na dysk. Dysk SSD jest droższym rozwiązaniem, ale jednocześnie może w znaczny sposób przyczynić się do przyspieszenia wykonywania wielu operacji. Oprócz laptopów typowo gamingowych oczekiwania studentów kierunków technicznych spełniają Macbooki Pro. Są one zwykle droższe, ale dają niesamowite możliwości obróbki grafiki i wideo przy bardzo długim czasie pracy baterii (przekraczającym nawet 12 godzin).

 

 

Laptop lub Macbook to prawdziwy must have wśród współczesnych studentów. Jego zakup nie zawsze musi się wiązać z wysokimi wydatkami. Nawet przy niższym budżecie można bowiem kupić doskonały notebook na studia. Warto jest zwrócić uwagę na możliwości jego rozbudowy, m.in. dodania większej pamięci RAM, wymiany dysku na szybszy SSD czy też zamontowania karty graficznej o lepszych parametrach pracy.