JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Komputery i tablety Laptop dla studenta – ale jaki?

Laptop dla studenta – ale jaki?

Na listach zakupów przed rozpoczęciem roku akademickiego widnieje dużo pozycji, które musisz nabyć. Większość studentów zapewne rozważa zakup laptopa. Jeśli borykasz się z wyborem idealnego komputera dla Ciebie, sprawdź kryteria, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu. Gwarantujemy – po lekturze tego artykułu wybierzesz laptopa, który będzie znakomicie sprawował się podczas nauki, jak i po zajęciach na uczelni.

Studencie! Nie przepłacaj!

 

Studia pod aspektem posiadania sprzętu nie są wymagające. Do głównych prac, które będziesz wykonywał na laptopie nie potrzebujesz profesjonalnego, a zarazem drogiego sprzętu. Pisanie prac, przeglądanie Internetu czy wieczorna rozrywka przy ulubionej grze nie wymagają kosmicznych parametrów. W naszym zestawieniu skupimy się głównie na parametrach takich jak waga, rozmiar oraz mobilność zestawu. Spokojną pracę, naukę oraz zabawę zapewnią Ci laptopy, których cena nie przekracza 2500zł. Dbając o studencki budżet sprawdź aktualne promocje. Wybierz zestaw, który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie, pod względem funkcjonalności oraz kosztu inwestycji.

 

 

Laptop w podróży

Wielu spośród Twoich znajomych (a może nawet i Ty) są osobami często podóżującymi. Dojazdy do miasta, w którym się uczysz, a nawet podróże na uczelnie zabierają mnóstwo czasu. Ścisk w komunikacji sprawia, że często nie sposób otworzyć laptopa, aby pouczyć się przed kolokwium.

Będąc często w ruchu, musisz posiadać sprzęt, który nie będzie Ci wadził przy jego transporcie. Ciężar niektórych sprzętów, nawet z górnej półki, jest często zatrważający. Jeśli dbasz o swoje zdrowie, z pewnością postawisz na zakup laptopa stosunkowo lekkiego. W poniższych kryteriach skupimy się na zarysowaniu idealnego sprzętu, który nie będzie ważył tonę, a zarazem pozwoli na sprawne korzystanie z niego, nawet w ekstremalnych warunkach.

 

Waga laptopa

 

Półki sklepowe uginają się od coraz to nowszych modeli laptopów. Jeśli nie chcesz uginać się jak one, pod ciężarem sprzętu, musisz rozsądnie wybrać wagę laptopa. Przeciętna waga sprzętu, który możesz ujrzeć w sklepach waha się od 1 kilograma do nawet 3 kilogramów. Dbając o mobilność sprzętu, radzimy inwestować w laptopy, których waga nie przekracza 2kg. Nie martw się cienką obudową, czy z pozoru słabym wykończeniem. Do zabezpieczenia takiego sprzętu w zupełności wystarczy standardowa torba na ramię.

 

Pojemny akumulator

 

Wyobraź sobie taką historię. Jesteś w pociągu. Piszesz ważnego maila z prośbą o przesunięcie końcowego terminu oddania pracy. Nagle laptop zamiera i Twoim oczom ukazuje się czarny ekran. Bateria się rozładowała, a mail wciąż wisi w „Wersjach roboczych”… Wybierając laptopa, sprawdź koniecznie parametr pojemności akumulatora. Oczywiście, na czas pracy laptopa wpływa również bieżące obciążenie sprzętu, jednak zasada jest prosta: im większa bateria, tym więcej możesz pracować bez konieczności plątania się w kablach.

Jeżeli Twoje podróże są dłuższe, niż przewidzieli producenci projektując Twój sprzęt, zawsze możesz dokupić drugą baterię. W awaryjnych sytuacjach może być niezbędna do bezstresowej pracy.

Ekran i jego przekątna

 

Wielkość laptopa najczęsciej wyrażna jest w calach, czyli przekątnej jego ekranu. Na sklepowych wystawach możesz spotkać laptopy z przedziału od 14 cali do nawet 19. Te najmniejsze polecane są osobom, których tryb życia można określić „w biegu na maksa”, zaś te największe często dedykowane są graczom, którzy czas spędzają w większości za biurkiem.Skrajności nie są zdrowie dla Ciebie, drogi Studencie. Jeśli zdecydujesz się na laptopa, którego przekątna ekranu oscyluje w okolicach 14 cali możesz z czasem zacząć denerwować się na zbyt małe pole do manewrów. Z drugiej strony, laptop o przekątnej 19 cali może okazać się sporym utrudnieniem do noszenia czy samego rozstawienia „na kolanach”.

Ergonomiczną pracę gwarantują laptopy z przedziału 15-17 cali. Takich rozmiarów na rynku spotkasz najwięcej.

 

Komfort używania

Każdy ma swoje określone preferencje odnośnie układu klawiatury- maksymalnego kąta odchylenia ekranu, obecności klawiatury numerycznej, tworzywa, z którego jest wykonany sprzęt czy też możliwości rozszerzania go o zewnętrzne urządzenia. Nie ma złotego standardu określającego, które z laptopów są bardziej komfortowe od innych. Ilu użytkowników laptopów, tyle odmiennych zdań. Jednak zdradzimy Ci receptę, jak uniknąć sytuacji, w której laptop okazuje się nie być tym najwygodniejszym. Przed zakupem, poproś sprzedawcę o przedstawienie laptopa w fizycznej formie. Uruchom ulubione aplikacje, sprawdź jego funkcjonalność. Jeśli poczujesz, że ten sprzęt idealnie leży w Twoich rękach (lub na Twoich kolanach), nie czekaj z zakupem i przejdź do kasy.