Poradnik Eksperta > Komputery i tablety > Jaką myszkę gamingową kupić?

Jaką myszkę gamingową kupić?

Myszka gamingowa – choć na pierwszy rzut oka jest niewielkim elementem całego zestawu komputerowego gracza – ma ogromy wpływ na rezultaty wirtualnych rozgrywek. Oczywiście nawet najlepsza myszka komputerowa nie zapewni nikomu zwycięstwa, ale… w znaczący sposób wpływa na możliwość pokazania umiejętności gracza i jego wyniki w turniejach.

Zarówno profesjonalni gracze, jak i amatorzy, spędzają długie godziny, tocząc potyczki na ekranach komputerów, a więc dobry sprzęt, którym się posługują ma dla nich ogromne znaczenie. Każda mysz komputerowa musi umożliwiać im precyzję działania, a także zapewniać wygodę i łatwość jej obsługi. Przy wyborze tego z pozoru drobnego elementu zestawu, ogromnym błędem jest kierowanie się wyłącznie ceną. Niestety nie zawsze najdroższy sprzęt jest tym najlepszym i odwrotnie, czasami niewysoka cena przypisana jest do przedmiotów o doskonałej jakości. Nie każdy jednak ma wystarczającą wiedzę na temat urządzeń peryferyjnych, aby dokonywać właściwych wyborów. Oto podstawowe informacje, które przydadzą się wszystkim tym, dla których myszki gamingowe mają duże znaczenie.

Mysz gamingowa

Myszka dla gracza musi mieć dobry sensor

Rozważania na temat odpowiedniej myszki należy rozpocząć od przyjrzenia się parametrom sensora wbudowanego w mysz. Niektóre myszki gamingowe posiadają sensory optyczne, a inne laserowe. I choć ich zasada działania jest bardzo podobna, to w praktyce rodzaj sensora znacząco wpływa na precyzję ruchów gracza. Sensory laserowe umożliwiają znacznie większą dokładność sterowania kursorem. Jednak trzeba zwrócić uwagę na jakość obu rodzajów sensorów.

Oznacza to, że kiepskiej jakości sensor laserowy będzie się spisywać znacznie gorzej, niż dobrej jakości sensor optyczny, a na rynku można znaleźć takie, które nie gubią się w grze, nawet gdy sytuacja staje się najbardziej dynamiczna. Przyglądając się dalej sensorom, należy zwrócić uwagę na tak zwaną prędkość maksymalną, co ma ogromne znacznie dla graczy przystępujących do rozgrywek w takich produkcjach, jak chociażby Counter-Strike Global Offensive. Tu trzeba działać błyskawicznie i dokonywać szybkich przesunięć myszy, dlatego czasem kluczowa jest maksymalna prędkość, którą myszka do grania jest w stanie zarejestrować. Wartość ta podawana jest w calach na sekundę – ips. Oczywiście im większa wartość parametru ips, tym lepiej. Niezwykle istotna jest także częstotliwość raportowania, czyli tak zwany polling rate. Najprościej rzecz ujmując, parametr ten określa możliwą liczbę informacji o ruchach myszy, która dochodzi do komputera w ciągu jednej sekundy. Parametr ten podawany jest w hercach (Hz) i im jest wyższy, tym lepiej.

 

Myszka bezprzewodowa – czy to dobre rozwiązanie?

O tym, że myszki bezprzewodowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w przypadki graczy, nie zawsze były ocenianie pozytywnie. Wszystko przez to, że powodowały one większe opóźnienia niż te połączone z komputerem za pomocą kabla. Dziś sprawa już wygląda nieco inaczej i na rynku pojawiły się urządzenia bezprzewodowe wraz ze stacjami dokującymi, umożliwiającymi doładowywanie myszki, a ich parametry czasem przewyższają możliwości myszek tradycyjnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dobra bezprzewodowa myszka jest zwykle o wiele droższa niż przewodowa.

Myszka gamingowa musi dobrze „wpasować się” w dłoń gracza

Nosząc się z zamiarem zakupu myszy, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sensor czy inne parametry techniczne, bardzo ważna jest także sama obudowa, której kształt musi odpowiadać wielkości i budowie dłoni gracza, bo inaczej każda dłuższa sesja okaże się bardzo męcząca.

Wyróżnia się trzy najpopularniejsze sposoby chwytania myszy i do nich producenci dopasowali kształty obudowy myszek komputerowych. Najpopularniejszym jest tak zwany uchwyt palm grip, polegający na oparciu całej dłoni na myszy. Gracze stosujący taki rodzaj chwytu powinni wybierać myszki gamingowe o wyprofilowanych obudowach, które od wewnętrznej strony mają sporo miejsca przeznaczonego na kciuk. Innym rodzajem uchwytu jest claw grip. Gracz opiera dłoń na myszy tylko w tylnej części obudowy, a przycisków dotyka jedynie opuszkami palców. W tym przypadku należy wybierać obudowy krótkie z mocno uniesionym grzbietem. Popularnym chwytem jest także fingertip grip, który jest czymś pośrednim pomiędzy wyżej wymienionymi rodzajami chwytów i w tym przypadku także lepiej sprawdzają się krótkie obudowy.