Jaka myszka do laptopa?

Myszka do laptopa to przydatne, chociaż nieobligatoryjne akcesorium, które stanowi alternatywę dla touchpada. Używanie myszki nie tylko zwiększa komfort pracy, lecz także wpływa na jej wydajność. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej myszki do laptopa nie jest łatwym zadaniem. Niewłaściwy dobór może skutkować dyskomfortem, a nawet bólem nadgarstka. Przy podejmowaniu decyzji musimy wybrać pomiędzy myszkami bezprzewodowymi a przewodowymi. Na którą z nich warto się zdecydować, jakie mają wady i zalety? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze myszki do laptopa?

Myszka przewodowa czy bezprzewodowa?

 

Zarówno myszka bezprzewodowa, jak i myszka przewodowa mają swoje wady oraz zalety. Przy czym warto podkreślić, że przy wyborze akcesoriów do laptopa - myszki czy dodatkowej klawiatury uniwersalnej, należy kierować się indywidualnymi preferencjami. To istotne, ponieważ każdy typ sprzętu ma różne cechy, a to, co dla innych jest wadą, dla drugich może okazać się zaletą.  

Wśród zalet myszek przewodowych  można wskazać:

 • podpinanie przewodem do USB zwykle zapewnia błyskawiczne przesyłanie impulsu, a tym samym usprawnia pracę na komputerze. W efekcie nasze polecenia są wykonywane bez istotnych opóźnień, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku gier, gdzie nawet najmniejsze opóźnienie może zepsuć całą przyjemność z grania,
 • stosunkowo niska cena.

Myszki przewodowe mają również wady:
 • korzystając z myszki z kablem, nasze ruchy są ograniczone przez przewód, który może zachodzić pod myszkę i utrudniać wykonywanie wielu zadań na laptopie,
 • przewód myszki w większości modeli jest nieestetyczny.

Obecnie większość osób decyduje się na myszki bezprzewodowe do laptopa. Wśród ich zalet można wymienić: 
 • brak przewodu, a tym samym większy komfort pracy,
 • sprawne działanie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na myszki ultraszybkie,
 • bardzo dobre parametry działania, w tym często dodatkowe przyciski ułatwiające pracę,
 • bogata możliwość wyboru ze względu na obudowę myszki.

Wady myszki bezprzewodowej:
 • konieczność wymieniania baterii raz na jakiś czas lub ładowanie akumulatora, w zależności od danego modelu.  

 Poza myszkami bezprzewodowymi i przewodowymi dostępne są również modele, które mają dwa rodzaje łączności. Możemy więc sami decydować, czy w danym momencie korzystamy z kabla, czy pracujemy wygodnie bezprzewodowo. 

Czy warto kupić drogą myszkę do laptopa?

 

Myszka do laptopa to gadżet, który możemy kupić już za ok. 20 zł. Wiele modeli w niskiej cenie jest wartych uwagi i dla większości użytkowników są one wystarczające. Jeśli korzystamy z laptopa okazjonalnie lub jedynie przeglądamy strony internetowe czy wykonujemy inne, podstawowe czynności, zwykle nie ma potrzeby, aby wydawać na myszki znacznie wyższe kwoty.

Natomiast, jeśli cenimy sobie wygodę i niezawodność, można zainwestować nieco większą sumę w urządzenie, które będzie sprawnie działało nawet przez wiele lat. Warto zaznaczyć, że myszki do laptopów dzieli się nie tylko na te bezprzewodowe i przewodowe, lecz także ze względu na sposób ich działania oraz wielkość. Wyróżniamy m.in. myszy standardowe, a także minimyszki. Biorąc pod uwagę nowsze rozwiązania oraz opcje dodatkowe, cena myszki do laptopa może wzrosnąć wielokrotnie, ale najczęściej jest wprost proporcjonalna do jej jakości.

 


Do wyboru w różnych kategoriach cenowych mamy m.in. urządzenia, takie jak:

 

 • mysz optyczna – odbiór sensora odbywa się dzięki wiązce światła emitowanego przez diodę LED. Taki sposób działania pozwala na używanie myszki na różnej powierzchni, niekoniecznie idealnie gładkiej. Co ważne, myszki diodowe są zwykle bardzo odporne na uszkodzenia, często wytrzymują niejeden upadek z wysokości. Wadą jest jednak ich mniejsza precyzja w porównaniu do myszek laserowych;
 • mysz laserowa – w tym przypadku sygnał sensora jest wysyłany przez światło diody laserowej, dlatego myszka jest bardziej precyzyjna, zapewniając niezakłócone wykonywanie czynności. Laserowa myszka do laptopa polecana jest szczególnie graczom oraz osobom pracującym przy komputerze zawodowo. Jej wadą jest nieco wyższa cena, a także konieczność używania jej na specjalnym podłożu, należy więc dokupić również podkładkę komputerową;
 • mysz BlueTrack – ten rodzaj myszy łączy w sobie precyzję z możliwością użytkowania na każdym rodzaju powierzchni. Takie myszki działają dzięki diodzie LED w połączeniu z szerokokątnymi soczewkami optycznymi - zwykle są droższe.

  Na co zwrócić uwagę, wybierając myszkę do laptopa?


  Poza sposobem łączenia oraz metodą działania, warto zastanowić się również nad samą wielkością myszy. Wiele osób wybiera minimysz do laptopa, która jest bardzo poręczna i mobilna. Taka myszka do laptopa zwykle jest lekka i co ważne, niedroga. Nie będzie jednak precyzyjna i może być niewygodna dla osób mających duże dłonie. Wybierając wyposażenie do laptopa, możemy również skorzystać z gotowego zestawu, kupując klawiaturę z myszką.